سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

ما دائما در معرض امتحانات الهی هستیم. در آیه ای ذکر شده که آیا نمی‏بینند که آن‌ها در هر سالی یک بار یا دو بار البته امتحان می‌شوند؟(توبه 126) .فرقی نمی کند. مومن باشی یا کافر باید در این امتحان شرکت کنی. امام علی(ع) فرمودند: «نگویید از امتحان به خداوند پناه می‌برم بلکه بگویید خداوندا! هر آینه از گمراهی در امتحانات به تو پناه می‌برم.‌». زمان و مفاد امتحان نیز به شدت متغیر و نامعلوم است به طوریکه به عنوان مثال هر یک از ما در هر زمانی  می توانیم مایه امتحان دیگری باشیم. دغدغه این حرفها لحظه ای یک انسان بیدار را رها نمی کند و البته کسانی که خوابند یا در مستی به سر می برند از این دغدغه آسوده هستند ولی افسوس که ممکن است وقتی بیدار شوند که ناظر امتحان گفته است همه ورقه ها بالا...در آن وقت دیگر جز حسرت همنشین ما نیست.


اگر کسی در جبهه حق باشد و در این جبهه بماند تحمل همه امتحانات الهی هر چند سخت باشد راحت است و او همیشه برنده است حتی اگر سرش با موههای مشکی بر فراز نی باشد و کسی که در جبهه حق نیست  همیشه بازنده است حتی اگر بر سریر دارالاماره دنیا نشسته باشد.

بزرگترین دغدغه روز امتحان هر یک از ما، همین حق گفتن و در جبهه حق بودن و ماندن است والا بقیه ماجرا زیاد سخت نیست. گاهی امتحان ما آن است که حق بگوئیم و گاهی امتحان ما آن است که حق را بپذیریم و تسلیم آن شویم. بزرگترین خصلت تمامی انبیا و اولیاء الهی نیز همین حق گفتن و تسلیم حق بودن است و اسلام نیز همین معنا را دارد.

و اما اصل سخن:

 آیا آنچه در این وبلاگ فریاد می شود یک حق است یا یک اختلاف سلیقه مدیریتی؟ اگر حق است که باید آن را با طیب خاطر پذیرفت نه آنکه به قول یکی از برادران با نفوذ در موسسه سعی کرد آن را مدیریت کرد ولی اگر یک اختلاف سلیقه است باید با یکدیگر کنار بیاییم و نیازی به تسلیم هر یک از طرفین نیست.

در دورانهای گذشته خطاهای مدیریتی بزرگی در رازی رخ داده که ذکر مجدد آنها بیان را طولانی می سازد. تمامی حرف و سخن من این است که این خطاها نه ناشی از یک اختلاف سلیقه مدیریتی بلکه ناشی از کتمان و نا حق کردن حقها بوده است. بیان این خطاها و جلوگیری از وقوع مجدد آنها یک حق بزرگ است و باید همگان در این مسیر ،حق گویان را یاری کرده و در برابر آن تسلیم باشند. به برخی از این خطاها در گذشته اشاره شد ولی نکته مهمی که در اینجا باید بگویم آن است که چه تضمینی وجود دارد در آینده چنین خطاهایی رخ ندهد؟

-    حضور موثر پرسنل در اخذ تصمیم برای تغییرات معاونتها و مدیران رده اول یک حق مسلم است. با این اوصاف  چه تضمینی وجود دارد که مدیران و معاونتهای موسسه رازی  در آینده با نظر محققین و اعضای هیئت علمی موسسه رازی تغییر کنند؟

-    مشارکت افراد در طراحی و اجرای طرحهای اثر بخش جهت برون رفت از این وضعیت بحرانی یک حق است ولی از کجا معلوم که همچون گذشته افراد قوی و اثرگذار به حاشیه رانده نشوند؟

-    خاک پاشیدن به دهان چاپلوسان( بنا به دستور صریح پیامبر ص) یک حق مسلم است ولی از کجا معلوم که همچون گذشته برخی چاپلوسان به لطایف الحیلی جایگاه ممتاز نیابند و منتقدان شجاع منکوب نشوند؟

-    آزادی نقد و اندیشه و به طور خاص امر به معروف و نهی از منکر یک حق و وظیفه مسلم دینی ، انسانی و سازمانی است ولی از کجا معلوم که مصلحتها ، این حقایق مسلم را زیر پای خود له نکند؟

من امروز دفاع از موجودیت رازی و حفظ و بقای آن را یک حق و وظیفه مسلم تمامی پرسنل آن می دانم و سکوت و کندی در عمل و سخن و بی تفاوتی افراد بالاخص افراد و نهادهای اثر گذار را یک خطای بسیار مهم می دانم که می تواند منجر به تباهی دائمی ما شود. ما امروز ،همگی، در معرض امتحان هستیم و دوستان عزیز ، یاران صدیق و دلسوزان این موسسه به جای سکوت و بی تفاوتی باید در میدان حاضر و حتی آنها که در نهان شورا کردند و قرار گذاشتند که این جریان دلسوز را کنترل و به قول خودشان مدیریت کنند وظیفه دارند که برای این حق مسلم پا به میدان بگذارند و به جای تلاش در جهت خنثی کردن تاثیرات این وبلاگ به انجام وظیفه دینی و ملی خود بپردازند و  در مقابل این حقوق تسلیم باشند.

ما همواره در معرض امتحانیم. ممتحن ما خدای بزرگ است که به احوالات بندگانش بینا و آگاه است. این دوران جدید، عصری است برای یک امتحان دیگر و کسانی که آن را با سکوت و بی تفاوتی یا تلاشهای خنثی کننده بگذرانند بازندگان این امتحان هستند. از همه شما دعوت می کنم با پیامهای سازنده و نقدهای منصفانه و مودبانه خود( که البته از پرسنل فرهیخته و منتخب موسسه رازی جز آن انتظار نمی رود) یا با دعاهیتان یا طپش قلبهایتان ما را یاری سازید. حق را باید بیان کرد و شنید و در برابر آن تسلیم شد و آنرا به صاحبانش برگرداند. او به هر میزان که در این امتحان صادق و کوشا باشیم به ما امتیاز خواهد داد و خوشا به حال کسانی که کارنامه اشان به دست راستشان داده شود.

[ شنبه ٢٥ تیر ۱۳٩٠ ] [ ۱:۱٤ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ