سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

بسمه تعالی

ما چه می گوئیم؟

وَمَا أُرِیدُ أَنْ أُخَالِفَکُمْ إِلَى مَا أَنْهَاکُمْ عَنْهُ إِنْ أُرِیدُ إِلَّا الْإِصْلَاحَ مَا اسْتَطَعْتُ وَمَا تَوْفِیقِی إِلَّا بِاللَّهِ عَلَیهِ تَوَکَّلْتُ وَإِلَیهِ أُنِیبُ: من هرگز نمی‌خواهم چیزی که شما را از آن باز می‌دارم، خودم مرتکب شوم! من جز اصلاح -تا آنجا که توانایی دارم- نمی‌خواهم! و توفیق من، جز به خدا نیست! بر او توکل کردم؛ و به سوی او بازمی‌گردم! (هود/88)

 ریاست محترم موسسه رازی

جناب آقای دکتر قدکچی،

با عرض سلام و احترام بی پایان و تبریک انتصاب جنابعالی بر مسند مدیریت ارشد موسسه رازی

پیرو تماس تلفنی و توصیه های جنابعالی در خصوص فعالیتهای وبلاگ شخصی اینجانب، قرار بود لحظاتی را خدمت جنابعالی شرفیاب شوم ولی چون توفیق دیدار حاصل نشد بنده به طور مکتوب به برخی دیدگاههای اساسی در باب این اقدام می پردازم و امیدوارم جنابعالی با سعه صدر و حوصله در وقتی مناسب به تک تک عبارات و جملات اینجانب که هر یک را با عشق و علاقه فراوان نوشته ام عنایت فرمائید.


اهم نظرات بنده به شرح زیر است:

1) واقعا در موسسه رازی مشکلاتی وجود دارد،

 2) این مشکلات ریشه هایی دارد و بدون توجه به آنها مشکلات قابل حل نیست،

3) موسسه در زمانهای گذشته به طور مکرر درگیر مشکلات یکسانی بوده و به این دلیل مجبور به تحمل هزینه های سنگینی شده است در حالی که می توان جلوی آنها را به آسانی و با صرف کمترین هزینه ها گرفت.

3) مهمترین ریشه های مشکلات موسسه به شرح زیر است:

الف) بی توجهی به اصل شایسته سالاری: شایسته سالاری در یک تعریف عبارت است از انتخاب بهترین افراد و فرایندها برای اداره موضوعات

-         شایسته سالاری اصل اول حکومت علوی محسوب می شود،

-         بدون شایسته سالاری ، بقیه اقدامات بیهوده است و پرهزینه،

-         در عصر غیبت، مهمترین مکانیسم شایسته سالاری، مشورت با متخصصان هر موضوع و برگزاری انتخابات است

-         اقدامات عملی پیشنهادی:

-     اصرار داریم و بر این نکته پافشاری می کنیم که انتخاب معوض برای معاونین و مدیریتهای میانی از این زمان به بعد و در تمامی زمانهای مدیریت جنابعالی حتما و حتما بر مبنای اصل شایسته سالاری و با نظر پرسنل و متخصصین موسسه رازی باشد و باز هم جسارت کرده و پافشاری می نمائیم که از تصمیم گیریهای پشت پرده پرهیز کرده و در برابر خواستهای باطل گروههای فشار مقاومت کنید،

-     قاطبه اعضای هیئت علمی و محققین و پرسنل موسسه از وقوع تصمیمات نهانی و انتخاب یک سری شبه رجال مدیرنما و تصدی پستهای حساس موسسه به وسیله ایشان بسیار نگرانند و ما نیز در این خصوص بسیار حساسیم و در خصوص تکرار شیوه های باطل گذشته و انتخاب و تحمیل افراد دست نشانده توسط گروههای فشار  به ریاست محترم موسسه هشدار می دهیم.

-         تبصره: این درخواست نافی نقش نظارتی مهم سازماهای امنیتی بر روند انتخاب افراد جدید نیست.

 ب) بی توجهی به اصل امر به معروف و نهی از منکر در سازمان

   -  امر و به معروف و نهی از منکر موجب قوام دین و بالطبع استحکام سازمانها می شود،

   - در نظام اسلامی، سازمانها نیز جزیی مهم از جامعه هستند و از این اصل مستثنی نیستند،

   - هیچکش از این قاعده مستثنی نیست حتی شخص شریف پیامبر(ص) و امامان شیعه(ع)،

   - والیان بیش از همه باید در اینجا مد نظر باشند،لزوم توجه خاص به قانون ... نصیحه للائمه المسلمین...،

   - نبودن اصل امر به معروف و نهی از منکر سبب کند شدن حرکت سازمان، توقف اثر سینرژ‍یسم سازمانی و افزایش اثر آنتاگونیسم سازمانی و از همه بالاتر مخفی ماندن مفاسد و ایجاد چرک و آبسه های سازمانی  می شود،

   - بهترین کنترلها در هر سازمانی ، کنترلهای درونی است، این یعنی همه باید یکدیگر را کنترل کرده و بر یکدیگر اثر مثبت و اصلاحی بگذارند،

   - آزادی نقد ، اندیشه و نظر، شرط اساسی تحقق کنترلهای درونی و از آن بالاتر تحقق دو فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر است.

چند اقدام عملی مناسب:

1-      راه اندازی وبلاگ مدیریت،

2-  راه اندازی یک اطاق فکر(Think tank)  اصولی و کاملا مستقل به عنوان یک نظام پشتیبانی تصمیم کلاسیک ( Decision Making Supporting System)

3-      راه اندازی مجدد شورای نمایندگان هیئت علمی و قبول آن به عنوان یک اطاق فکر NGO،

4-      برگزاری جلسات مرتب مدیریت ارشد با پرسنل موسسه در گروههای مختلف و توجه جدی به نظرات کارکنان،

5-      فعال کردن صندوق پیشنهادات و انتقادات و از آن بالاتر توجه بیشتر به نظام پیشنهادات.

تبصره ها :

- در زمان دکتر دلیمی ارتباط کارکنان و حتی اعضای هیئت علمی با دکتر دلیمی قطع بود و در اتوماسیون نیز نمی توانستیم به آقای دکتر دلیمی و مهندس حاتم وند نامه بفرستیم و قبل از آن هم اگر نامه ای هم برای ایشان می رفت اکثرا توسط دکتر صبیری کنترل و پیگیری می شد و دکتر دلیمی وقتش را فقط برای موضوعات مهم مصرف می کرد!!!

...

ج) بی توجهی به نظام مدیریت استرات‍ژیک اعم از :

 - تفکر استراتژیک،

- ساختار بندی  استراتژیک،

- برنامه ریزی استراتژیک،

- نظارتها و ارزشیابی های استراتژیک،

- فرایندهای استراتژیک

برخی نکات مهم در این حوزه:

-         موسسه رازی فاقد حتی یک چشم انداز یک خطی است،

-     موسسه رازی فاقد نظام مدیریت استراتژیک است. آقای دکتر دلیمی و معاونین و مشاورین ایشان این را به خوبی می دانستند ولی علی رغم تذکرات متعدد و حتی مصوبه هیئت امنا هیچ اقدام عملی انجام ندادند،

-         موسسه رازی در برنامه تدوین نقشه جامع علمی کشور هیچ نقشی نداشت و حتی امروز نیز در برنامه تدوین نقشه جامع در حوزه کشاورزی نیز نقش فعالی ندارد،

-         مدیریت در موسسه رازی مدیریت کارتابلی و باری به هر جهت است و این زینبنده حیاتی ترین سازمان تحقیق و تولید کشور نیست.

 

 همه اینها که گفتیم بخشی از حقوق مسلم موسسه رازی و پرسنل آن است و به نظر ما باید حق را گفت ، شنید ، در آن اندیشید، آن را به کار بست، گویندگانش را سپاس گفت و آنرا ترویج کرد.

نقطه پایان دکتر دلیمی، نقطه شروع جنابعالی است و امیدواریم شروع جنابعالی برای موسسه با برکت و صلاح ، ادامه آن با شکوه ، پیروزمند و نجاتبخش و پایان آن با عزت و کرامت و رستگاری باشد.

                                                           دوست و ارادتمند همیشگی جنابعالی

                                                                     سید محمود میرافضلی

                                                                           27 تیر ماه 1390

[ دوشنبه ٢٧ تیر ۱۳٩٠ ] [ ٢:۳٥ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ