سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

تعداد و کیفیت مقالات علمی در موسسه رازی در سالیان گذشته رشد چشمگیری داشته و در این میان به تالیف مقالات ISI نیز توجه زیادی صورت گرفته است. در ارزیابی های سالیانه وزارت بهداشت نیز به طور مرتب به موضع تعداد مقالات و کیفیت انها توجه می شود. علی رغم این پیشرفت قابل توجه هنوز بیلان علمی محققین موسسه رازی در حد مطلوبی نیست و لذا مناسب دیدم در اینجا به چند موضوع اشاره کنم:


1- برگزاری مرتب کارگاههای مقاله نویسی: بدون تعارف برخی از همکاران ما در موسسه رازی هنوز به خوبی با اصول تالیف مقالات علمی آشنا نیستند. البته تاکنون چند دوره مقاله نویسی در موسسه برگزار شده ولی هنوز ما نیاز به دوره های بیشتری در این خصوص داریم.برای اجرای دقیق آموزشها باید وب سایت موسسه رازی نیز حاوی گزارشاتی در خصوص نحوه مقاله نویسی باشد تا یک محقق به صورت 24 ساعته و در 7 روز هفته به منابع آموزشی لازم دسترسی داشته باشد( سیستم اموزشی 7/24). برخی مراکز و دانشگاهها در این خصوص اقدامات خوبی را انجام داده اند. به عنوان مثال به نمونه ای از این مطالب آموزشی  در زیر اشاره می کنم(از سایت دانشگاه علوم پزشکی تهران):

چگونه مقاله بنویسیم؟

این مطالب علاوه بر جنبه های آموزشی سودمند برای محققین، بازدید از سایت موسسه را به شدت افزایش داده و در جستجوی گوگل اسکولار نیز تاثیر زیادی می گذارد و بدینوسیله در رتبه بندی های جهانی بخصوص در رتبه بندی وبومتریک که به شدت به مطالب قرار داده شده بر روی وب سایت سازمان حساس است سبب ارتقا موسسه می شود.

2- راه اندازی واحد عملکرد علمی و افزایش بهره وری محققین Mentorship: این واحد وظیفه مطالعه بر روی بیلان عملکرد تک تک محققین و افزایش بهره وری علمی ایشان را بر عهده خواهد داشت. واحد بهره وری محققین یکی از مهمترین واحدهای اداری-تحقیقاتی در تمامی مراکز تحقیق و توسعه است ولی ما در دفتر پژوهش چنین واحدی نداریم،

3- توجه به موضوع علم سنجی و تقویت و توسعه فعالیتهای آن: خوشبختانه جناب آقای مهندس یوسفی دارای دانش بسیار خوبی در زمینه علم سنجی هستند و الحق در این خصوص با تماموجود فعالیت می نمایند ولی با توجه به وسعت آن قطعا نیاز به تقویت منابع انسانی این حوزه وجود دارد. باید بتوانیم عملکرد علمی تک تک محققین خود را به طور دقیق و بر مینای شاخصهای علمی محاسبه کنیم. دانشگاه علوم پزشکی تهران که همه ساله در رتبه بندی های جهانی برای جمهوری اسلامی افتخار آفرینی می کند نمونه ای از دانشگاههای کشور است که به خوبی عملکرد محققین خود را محاسبه می نماید. به نمونه ای از گزارشات این دانشگاه در زیر اشاره می شود:

گزارش‌های علم‌سنجی اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران:

4- افزایش تعداد محققین: هم اکنون بیش از 80 نفر از پرسنل موسسه رازی  دارای مدرک فوق لیسانس یا دکترای عمومی هستند ولی جزو اعضای هیئت علمی نیستند و لذا آنگونه که باید و شاید در کوران طرحهای تحقیقاتی قرار ندارند. عملکرد علمی این گروه از پرسنل(که بنده نیز جزو آنها هستم) بسیار پایین تر از اعضای هیئت علمی است و مراقبت سالیانه ای که از طریق ترفیع و ارتقاء بر عملکرد اعضای هیئت علمی وجود دارد بر روی این دست از محققین وجود ندارد. تلاش برای تبدیل وضعیت این دسته  از پرسنل به اعضای هیئت علمی تاکنون موفق نبوده است. پیشنهاد می شود ریاست محترم موسسه با افزایش مناسب در حقوق و مزایای این دست از پرسنل موسسه(که از لحاظ قانونی نیز بدون اشکال است) تا حد اعضای هیئت علمی همتراز ، مقدمات ورود جدی آنها را به کوران تولید علم مهیا سازد. لازم به ذکر است که هم اکنون تعداد تولیدات علمی موسسه تقسیم بر کل اعضای هیئت علمی و همتراز می شود و وقتی نزدیک به نیمی از محققین موسسه(یعنی همترازان) فعال نباشند، عملا حاصل این تقسیم نصف می شود و رتبه موسسه را به شدت کاهش می دهد.

[ چهارشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٩:۳٤ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ