سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

بالاخره پس از کش و قوسهای فراوان مدیر امور اداری موسسه تغییر و جناب آقای مهندس عسکری نژاد به جای آقای مهندس شجاعی بر این مسند قرار گرفت.به دلیل تراکم اخبار در روزهای اخیر کمی با تاخیر به این موضوع می پردازیم ولی به هر حال هنوز این موضوع تازگی خود را از دست نداده است. از زحمات جناب آقای مهندس شجاعی تشکر و به مهندس عسکری نژاد تبریک می گویم. علاوه بر این شایعاتی در خصوص انتصاب جناب آقای ذکتر علی پور به سمت مسئول امور ارتباطات بین المللی و تغییراتی در شعبه مشهد شنیده ایم که انشاء الله در این خصوص پس از قطعی شدن شایعات!!!نکاتی را مطرح می کنم و با این اوصاف این مقاله را به چند موضوع مهم در حوزه اداری اختصاص می دهم.


قطعا جناب آقای مهندس عسکری نژاد به خاطر سابقه قبلی مدیریت در این مسند به خوبی از مشکلات و اولویتهای این حوزه آگاهند ولی در هر حال طرح چند پیشنهاد در اینجا خالی از لطف نیست:

1- اصلاح هرم اداری: هم اکنون یکصد عضو هیئت علمی، هشتاد عضو همتراز ، حدود سیصد کارشناس و ششصد کارمند دیپلم و فوق دیپلم در موسسه به کار اشتغال دارند( این آمار تخمینی است و قابل استناد نیست). آیا هرم نیروی انسانی در رازی در حالت استاندارد قرار دارد؟

در قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران (1394 ـ 1390) به صراحت جمله زیر دیده می شود:...2. اصلاح هرم هیأت علمی تمام‌ وقت دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی اعم از دولتی و غیردولتی با فراهم آوردن بسترهای لازم و با تأکید بر شایسته‌سالاری...قاعدتا برای رسیدن به این هدف معاونت پژوهشی موسسه و دیگر مسئولین موسسه نیز باید تلاش نمایند ولی مطالعه بر روی شرایط استاندارد و مطلوب هرم نیروی انسانی یک وطیفه مهم امور اداری است،

2- تهیه برنامه استراتژیک:  یک خلا بزرگ فعلی در موسسه نبود برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت در قالب یک برنامه استراتژیک جامع است. نامه ای که نزدیک دو ماه پیش به جناب دکتر قدکچی نوشته شد نیز مفید فایده نبود و معلوم نیست چرا این موضوع مهم تا این حد مغفول مانده است. قبلا جناب مهندس عسکری نژاد مدتی متصدی تهیه برنامه استراتژیک موسسه بوده اند و دانش مدیریت ایشان نیز برای این کار بسیار خوب است. به هر حال کاملا امیدوارم ایشان در این خصوص سنت شکنی کنند و تمهیداتی را برای نگارش برنامه استراتژیک برای موسسه رازی به کار بندند.

3- اصلاح مجرای ورود پرسنل جدید به موسسه: اغلب کسانی که در سالهای اخیر به موسسه رازی جذب شده اند به طور تصادفی و اغلب از طریق شرکت های پیمانکار فضای سبز و یا عقد قرار دادهای نصفه و نیمه متنوع بوده و ما در این مسیر بدون اتخاذ یک استراتژی خوب عمل کرده ایم. امروز دانشگاههای کشور به طور مرتب در تلاشند تا مجوزهایی را برای جذب نیروهای انسانی شایسته دریافت و از طریق اعلان رسمی بهترین نیروها در هر رشته را جذب نمایند. ما در زمینه دریافت مجوزهای جذب ، زیاد وضعیت خوبی نداریم و به عنوان مثال هنوز بیش از یکصد پست هیئت علمی خالی وجود دارد. در بخشهاس دیگر نیز به شدت کمبود داریم و هر از چند وقت یکی از محققین موسسه برای بیان نیاز خود به داشتن یک کارشناس آزمایشگاهی به پژوهش مراجعه می کند. در این خصوص می توان ساعتها سخن گفت و کتابها نوشت ولی چون موضوع برای جناب عسکری نژاد مشخص است به همین مختصر اکتفا می کنم.

4- تبدیل وضعیت پرسنل موسسه: یکی از ذغذغه های بسیاری از پرسنل موسسه، موضوع تبدیل وضعیت آنهاست. همترازان لحظه شماری می کنند تا به هیئت علمی تبدیل شوند، قراردادی ها منتظرند رسمی شوند، معینها منتظرند پیمانی شوند و ...این انتظار به شدت عملکرد برخی را تحت الشعاع قرار می دهد. به عنوان مثال بیلان علمی( منظور صرفا تولیدات علمی است) همترازها سی درصد هیئت علمی ها نیز نیست در حالیکه آنها  حدود 60 درصد حقوق اعضای هیئت علمی  همتراز را می گیرند. اگر فکری به حال این گروه شود مستقیما ممکن است بیلان علمی موسسه دو برابر شود. در بخشهای دیگر نیز همینطور است.

5- تسهیل جذب نخبگان: بنا به دلایلی موضوع جذب نخبگان را در اینجا مطرح کردم. تداوم حیات موسسه در شرایط فعلی نیاز به جذب و تربیت گروهی از نخبگان و افراد با استعداد دارد تا گره مشکلات موسسه را به مدد نبوغ خود بگشایند. اصولا در دوره های پیری هز سازمان(که موسسه نیز در این دوران به سر می برد) نیاز به قهرمانان و نخبگان برای خروج سازمان از این دوران بسیار بیشتر از دورانهای دیگر است( البته اگر واقعا بخواهیم سازمان را از دوران پیری خارج کنیم). البته آنچه نوشتم به این مفهوم نیست که پرسنل و محققین موسسه نخبه نیستند و یا اینکه به محض ورود تعدادی نخبه با استعداد مشکلات موسسه حل می شود. خیر. آنچه نوشته شد صرفا اشاره ای به اهمیت هوش سازمانی ( چه IQ  و چه EQ) در تداوم حیات موسسه .

آئین نامه جذب و بکارگیری نخبگان هم اکنون در موسسه رازی و حتی سازمان تات زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد. پیشنهاد می شود جناب عسکری نژاد یک پوشه به این موضوع اختصاص فرمایند.

آنچه نوشته شد نمونه ای از یک خروار بود و امیدوارم جناب عسکری نژاد در این سمت، به نحوی اثر گذار و تحول آفرین عمل نمایند و موفق شوند به آنچه می دانند عمل کنند.

[ پنجشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٩:۱٦ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ