سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

جایگاه واقعی گزارش صفر-میرافضلی،محرمی،فرشیدجزایری

نویسندگان : سید محمود میرافضلی،مجتبی محرمی و فرشید جزایری

کارشناسان خبره موسسه سرم سازی رازی و(فرشید جزایری، پژوهشگر مرکز تشخیص استراتژیک،مجمع تشخیص مصلحت نظام

تهیه گزارش صفر یا گزارش وضعیت موجود، یکی از مهمترین اقداماتی است که باید در این برهه از زمان انجام شود.

هر مدیری در روز وداع خود با یک مسند، سعی می کند با تهیه گزارشی مطلوب و البته بسیار جذاب و ایراد یک سخنرانی گیرا وضعیتی را نشان دهد که بسیار بهتر، بالاتر و مطلوب تر از وضعیتی باشد که در روز نخست آن مجموعه را تحویل گرفته است. در این گزارش بسیاری از نقاط ضعف مخفی و نقاط مثبت پررنگ تر از گذشته به نمایش در می آیند. البته این موضوع یک فرایند کاملا تدافعی و غریزی است و نمی توان به طور کامل آن را سرزنش کرد .


در مقابل ، مدیرانی که یک سیستم را تحویل می گیرند سعی می کنند با تهیه یک گزارش صفر دقیق ، به تبیین مختصات دقیق کمی و کیفی سیستمی که تحویل گرفته اند، اقدام کنند. اگر این اقدام رخ ندهد ممکن است در روز تحویل سیستم به گروه بعدی او دچار مشکلات زیادی در تهیه گزارش شود و او هم مجبور شود با گزارشی غیر واقعی خود را موفق نشان دهد.

آمارهایی که مدیریت قبلی  در روز تودیع خود بیان نمود عمدتا با این حس بود. به نظر ما در این گزارش ، برخی آمارهای درست و غلط با یکدیگر مخلوط و برخی اتفاقات نامطلوب پنهان شده بود که البته موضوع این مقاله شفاف سازی حقایق پنهان در موسسه رازی نیست زیرا همگان به این درک رسیده اند که واقعا در موسسه اتفاقاتی ناگوار رخ داده است. به عنوان مثال چند سوال مطرح می شود:

1- چرا در این گزارش به بسته شدن برخی از خطوط تولید که یک اتفاق بی سابقه و بسیار تلخ در دوران حیات رازی تلقی می شود، اشاره نشد؟

2- چرا در این گزارش به میزان ضایعات واکسن در سالهای گذشته و دلایل مربوطه اشاره نشد؟

3- چرا میزان واردات واکسن توسط وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی در این شش سال رو به افزایش  نهاد؟

هدف اصلی در این گزارش آن است که به ریاست محترم موسسه رازی پیشنهاد شود تا با انتخاب و معرفی یک تیم حقیقت یاب  و مستقل نسبت به تهیه یک گزارش صفر  یا گزارش وضعیت موجود اقدام نماید. این گزارش فواید زیر را به همراه خواهد داشت:

الف) شناخت نقاط قوت و ضعف،

ب) تحلیل کمی و کیفی علل و ریشه خطاهایی که در گذشته سبب بروز اتفاقات نامطلوب شده است،

ج) تفکیک خطاهای مدیریتی، عملیاتی، ابزاری،فرایندی و ...از یکدیگر به تفکیک هر حوزه،

د) حذف یا کمرنگ کردن بهانه های واهی و بی اساس یا کم اهمیت از قبیل تحریمها و ... .به یاد داشته باشیم که حضرت امام رحمت الله علیه و مقام معظم رهبری همواره مدیران را به انجام اقداماتی موثر برای تبدیل این دسته از مخاطرات محیطی به فرصتها و عاملی برای ایجاد فرصتهای طلایی امر فرموده اند ،

و نهایتا نگارندگان(میرافضلی،محرمی و دکتر فرشید جزایری)، پیشنهاد به:

ه) انجام اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه مناسب (CAPA)  برای رفع اثرات این خطاها و پیشگیری از بروز مجدد آنها، می نمایند.

[ یکشنبه ٢ امرداد ۱۳٩٠ ] [ ٩:۱٧ ‎ق.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ