سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

مقدمه: در این مقاله به مدیریت محترم موسسه پیشنهاد می نمائیم که جهت افزایش بهره وری موسسه و رفع سریعتر تنگناها، برقراری زبان مشترک در حل مشکلات و برخورد با موضوعات مدیریتی و ... موضوع آموزش علم مدیریت را جدی گرفته و آن را بر خود و بر معاونین محترم، روسای بخشها و شعب و میران میانی و عملیاتی واجب فرمایند.برگزاری یک دوره MBA برای این افراد یک پیشنهاد عملی در این حوزه تلقی می شود.


علم مدیریت به طور روز افزون به عنوان مهمترین علم بین رشته ای مورد توجه قرار می گیرد . در کشورهای پیشرفته جهان و در انتخاب روسای سازمانها به این نکته توجه زیادی صورت می گیرد که فرد منتخب تا چه حدی با علم مدیریت آشناست و آیا تجارب علمی و عملی او برای اداره سازمان کافی است یا خیر.

برخی سازمانها از این حد نیز فراتر رفته و صرفا افرادی را برای مشاغل مدیریتی انتخاب می کنند که دارای حداقل مدرک کارشناسی در مدیریت سازمان MBA( Master of Business Administration) باشند. سالها قبل یعنی حدود دو دهه پیش شورای عالی اداری مصوب کرد مدیرانی که برای سطوح ارشد، میانی  و عملیاتی انتخاب می شوند حداقل 12 واحد مدیریت گذرانده و با موضوعاتی مثل مدیریت نیروی انسانی، بودجه ، مدیریت استراتژیک و ... آشنا باشند. متاسفانه این قانون چندان جدی گرفته نشد و فشار برخی مسئولین برای انتصاب دوستان و نزدیکان بر مسندهای ریاست چنان بود که قانونگذاران از خیر اجرای این قانون گذشتند .

 

توضیح در باره تصویر: هندی های در آموزش MBA به مدیران خود در سازمانهای مختلف بسیار کوشا و پیشگام هستند و بخش بزرگی از موفقیت هند در سالیان اخیر مدیون توجه آنها به آموزش علم مدیریت به تمامی مدیران اجرایی خود در سازمانهای مختلف است.

بعد از شکست این موضوع برنامه ای در سازمانها آغاز شد که به نحوی تربیت رهبران آینده را هدف قرار داده بود. طراحان این ایده به خوبی می دانستند که مدیران فعلی از زیر بار کلاسهای مدیریت فرار کرده و تن به این مباحث نمی دهند و بلکه ترجیح می دهند هر کاری دوست دارند را به هر نحوی که می خواهند انجام دهند و به کسی هم پاسخگو نباشند و جریان امر به همین شکل پیش رفت. طرح تربیت رهبران آینده، مستقیما تربیت نسلی از مدیران جوان را برای آینده سازمان پیش بینی می کرد ولی این ایده نیز آنچنان که باید و شاید پا نگرفت و اینک در راس بسیاری از سازمانها مدیرانی تکیه زده اند که از مباحث علم مدیریت حتی در سطوح ابتدایی نیز بهره مند نیستند و از جلسات و کارگاههای عملی مربوط به آن نیز می گریزند. اینکه این دسته از مدیران با این کیفیت عمل خود سازمانهای ایرانی را به خاک سیاه نشانده و بسیاری از سازمانها را به سمت پیری رانده اند بماند. توقف و بی توجهی به برنامه تربیت رهبران جوان نیز این ضایعه را دو چندان کرده و کار به جایی رسیده که  امیدی به آینده نیز نیست.

توضیح تصویر: هم اکنون سنگاپور در بسیاری از شاخصهای توسعه اقتصادی در صدر کشورهای جهان قرار دارد. قطعا یکی از علل موفقیت این کشور در رقابتهای جهانی مدیون توجه به علم مدیریت است

در این میان برخی مسئولین ارشد که مختصر علاقه ای به علم مدیریت داشته و یا اینکه دانشی در این خصوص دارند پیشقدم شده و آموزش علم مدیریت را در سازمانهای خود اجباری کرده اند. در اخبار منتشره در وب سایتها و وبلاگها گهگاه به جرقه هایی بر می خوریم که تا حدی روشنی بخشند ولی گرم کننده و هیجان انگیز نیستند از جمله:

-          رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی معاونت درمان وزارت بهداشت گفت: از سال آینده آموزش اصول مدیریتی برای روسای بیمارستانها و دست اندرکاران نظام سلامت اجباری می‌شود.(لینک خبر)

-          دوره آموزشی « مدیریت منابع انسانی » جهت رؤسای کلیه مراکز درمانی استان(لینک خبر)

موسسه رازی:

 موسسه رازی در سالهای گذشته به موضوع آموزش مدیریت اهمیت بسزایی داده و شاید در مجموعه وزارت جهاد هیچ سازمانی تا این حد به یادگیری تکنیکهای مختلف مدیریت توجه نشان نداده است. استقرار معاونت کیفیت سبب شد تا موجی از دوره های مرتبط با علم مدیریت و بخصوص مدیریت کیفیت در موسسه راه اندازی و اجرا شود. در سالهای گذشته نیز تهیه برنامه های راهبردی مربوط به بیماریها و فراورده های نیز همراه با برگزاری دوره های مختلفی از آموزش مدیریت استراتژیک همراه شد. هم اکنون در این موسسه نسلی از مدیران جوان و آینده دار که با موضوعات مختلف علم مدیریت دارای آشنایی نسبی هستند حضور دارند.

علی رغم این اوصاف هنوز نمی توان صد در صد وضعیت را راضی کننده دانست و باید تلاش بیشتری مبذول کرد. اگر تعارف را به کناری بذاریم باید بگوئیم ریاست محترم موسسه و معاونین محترم ایشان بیش از همه به یادگیری دقیقتر علم مدیریت نیاز دارند و اگر این بزرگواران ترتیب اجرای یک دوره MBA را به طور خصوصی برای خود و برخی مدیران میانی موسسه بدهند کار بسیار نیکو و ماندگاری خواهد بود. موسسه رازی هم اکنون فاقد برنامه استراتژیک است و این نقصی است از گذشته که امروز دامان جناب دکتر قدکچی را هم گرفته و توقع می رود ایشان به این موضوع توجه بیشتری را مبذول فرمایند. در زمینه تولید باید متاسفانه به این موضوع اشاره کرد که ما در حد کاملا غریزی به موضوع تولید می نگریم به طوری که اگر کسی امروز ادعا کند ما اصولا در موسسه رازی علم مدیریت تولید نداریم اصلا نباید به او خرده گرفت. در حوزه معاونت تضمین کیفیت تلاشهای خوبی صورت گرفته ولی هنوز بسیاری از مدلها و تکنیکهای مهندسی کیفیت نهادینه نشده و موسسه از آنها بی بهره مانده است. در معاونت پژوهشی هیچ وقت یک دوره مدیریت پژوهشی به طور کلاسیک برای کارشناسان و مدیران آن اجرا نشده و باز هم ما به طور غریزی و آموخته هایی از  اینجا و آنجا حرکتی می کنیم ولی قطعا در این خصوص باید با نگاهی بازتر و جهانی حرکت کنیم. در حوزه مدیریت منابع انسانی اگر اظهار نظری صورت گیرد ممکن است سبب دلخوری شود ولی به همین مقدار اکتفا می کنم که مدیریت منابع انسانی که در سازمانها مهمترین رکن برای تحول و تحرک سازمان است باید در موسسه جدیتر و اساسیتر از انچه هست مد نظر قرار گیرد. خود آقایان با توجه به تحصیلاتی که در علم مدیریت دارند بیشتر از بنده به مشکلات موجود واقفند و اگر بیم از دلخوری ها نبود بیشتر می نوشتم ولی به همین مقدار اکتفا می کنم.

[ چهارشنبه ٢۱ دی ۱۳٩٠ ] [ ۳:٠٦ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ