سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

آنفلوآنزا فوق حاد طیور و آنفلوانزا خوکی; 6سال،6نکته

1)در 5-4  سال گذشته پاندمی شدیدی در باره آنفلوآنزا فوق حاد طیور داشتیم. کشتار در جهان بیداد می کرد. سطح بهداشتی کشور ما در رنکینگ جهانی مشخص است. بالغ بر75% کشورهای بالا سر ما و تقریبا 100% کشورهای پائین دستی، دچار این همه گیری شدند. ولی ما نشدیم. کشور ما فقط 2 مورد مرگ و میر یکی از مرغان مهاجر و دیگری هم از نوعی ماکیان را گزارش کرد!!!


2) مورد بعدی طی سال 89  کشور و حتی تهران در محاصره سویه بود. موسسه با اچ-5،ان-9 در مرند واکسن می ساخت در حالیکه جدایه مشخص شده از طیور مرده سوش دیگری را نشان می داد. سوال این بود که وقتی توانائی ساخت واکسن در موسسه وجود دارد و وقتی جایگزینی ویروس ها در واکسن ها ده ها بار از جایگزینی باکتری ها راحت تر است، چرا اصرار به تولید واکسنی داشتیم که کارآئی لازم را نداشت؟ نکته بعدی موضوع اطلاع رسانی سیستم های بهداشتی در کشور ما است. آیا خود شما که چشمان تیز بینی دارید، از این همه گیری و همه گیری چند سال پیش خبر داشتید؟

3) این اطلاع رسانی در حالی است که می توانید در اخبار CDC وWHO میزان تلفات ناشی از آنفلوآنزا انسانی را کشور ایران جستجو کنید. من که پزشک نیستم ولی به عنوان یک دامپزشک  می توانم بفهمم که اگر در جامعه انسانی این نرخ مرگ ومیر باشد در مرغداری ها که وحشتناک خواهد بود زیرا در یک مرغداری مثلا 50000 مرغی دور از انتظار نیست اگر در عرض 48 ساعت بخش عمده ای تلف شوند.

اکنون که فرصت مغتنم است به موضوع آنفلوآنزا خوکی هم اشاره کنم.

4)افتضاح دلیمی که 4ماه و 12روز بعد از اینکه سازمان جهانی بهداشت، انتقال از دام و طیور به انسان و انتقال از انسان به انسان را در دنیا اعلام کرد و تمامی کشورها در پایان هر هفته آمار واقعی(!) خود را ارسال می کردند، با نهایت ... اعلام فرمود که " در کشور ایران، آنفلوآنزا خوکی خطری ندارد زیرا طبق شریعت عزیز، ما در ایران پرورش خوک نداریم"این در حالی بود که ایشان مشاوران زبده ای چون غلامحسین صبیری و ...داشت.

5)بعد WHO امکانات داد و گفت پروژه بدهید. الان از این داستان حدود 8 سال گذشته است و بنظر می رسد که کاری انجام نشده. البته منظور از کار، تولید در مقیاس انبوه، کنترل کیفی، توزیع و مصرف واکسن در کشور است.

6)از طرفی موسسه سرم سازی رازی نظارت کارشناسی اندکی روی پروژه های ملی، بین المللی و FAO، OIE و WHOو ... دارد.

نتیجه گیری اینکه: داشتن نظام بهداشت دام و طیور که تا این حد  با اقتدار باشد، اگر چه باعث افتخار هر ایرانی است، لیکن نگفتن، چاره درد نیست. اگر شهروندان از حقوق قانونی خود آگاه باشند، عدم اطلاع رسانی به موقع می تواند میلیارد ها دلار غرامت به همراه داشته باشد. و از جمله مواردی است که هیچ توجیهی ندارد.

 

[ شنبه ۱ بهمن ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ