سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

نامه دریافتی:

به نظر می رسد موضوع نقد عملکرد دکتر پرهمت سر درازی دارد و با نظرات پربار دوستان عزیز ما شاهد آغاز دوران جدیدی در وبلاگ هستیم. یکی از دوستان عزیز که قبلا در بخش نظرات ، به برخی موضوعات مهم اشاره کرده بود و سبب شده بود نوشتار قبلی را بنگارم با ارسال نامه ای جدید این بحث را ادامه دهیم. توجه شما را ابتدائا به متن ایمیل نامبرده و سپس متن ارسالی جلب می کنم و سپس در نوشتارهای بعد در خصوص برخی موضوعات نظر خود را بیان می نمایم:

برادر گرامی جناب میر افضلی عزیز

جناب میر افضلی سلام

بخوانید اگر قابل دانستید در وبلاگ بگذارید اگر نه دوست دارم نگاه و نظر شما را بدانم
                                                                                ارادتمند شما
                                                                                      کارشناس م
متن نامه ارسالی به شرح زیر بود:

با عرض سلام و آرزوی توفیق

احتراما" ، در پاسخ به مقاله "چرا نقد عملکرد دکترپرهمت "به استحضار میرساند :

نوشته شما حکایت از این میکند که ساختار سیستم های هیئت امنایی را نمیدانید لذا ذکر چند مورد :

1-     رئیس هیئت امنا فقط دارای یک رای در هیئت امنا است و مصوبات با اکثریت آرا به تصویب میرسد و رئیس هیئت امنا وظیفه نطارت بر اجرای مصوبات هیئت امنا را دارد و نقش هماهنگ کننده را ایفا میکند (و)اینگونه نیست که تصمیم گیرنده نهایی جهت سازمان تحت نظارت باشد .


2-     تصمیم گیری درون هیئت امنا بر اساس نیازهای که تصمیم سازان درون سازمان تدوین و توسط رئیس سازمان(موسسه) به هیئت امنا ارائه می شود صورت می گیرد . لذا مباحث از درون سازمان به هیئت امنا ارائه و پیشنهاد میگردد .

3-      موسسه رازی بزرگتر از آنست که تصور شود بر اساس نظر و سلیقه یک نفر مسیرش تعیین شود زیرا که رازی همیشه بزرگ بوده و اگر در مقطع زمانی با مشکلاتی مواجه شده رسالتی که بر عهده دارد آنقدر بزرگ است که یک نفر نمیتواند تعیین کننده مسیرش باشد.

4-      در خصوص برنامه نیز عرض بنده هم همین بود که چگونه بدون برنامه ای که نیاز سطح تصمیم گیری شما را مشخص نماید حدود اختیار و سطح هیئت امنا را به بحث میگذارید .

5-     گمان میکنم پیش از آنکه رئیس موسسه به نقد رئیس هیات امنا نیاز داشته باشد و اینکه مقصری را در خصوص مشکلات رازی پیدا کند نیاز به یک چشم انداز دارد که بتواند آنرا اساس حرکت خود قرار دهد .

 لذا بر اساس آنچه گذشت باید گفت بیش از آنکه هیئت امنا را مسبب وضع کنونی رازی بدانیم ، باید تصمیم سازی ها و مطالب مطروحه در هیئت امنا توسط رئیس موسسه (براساس بسته های تصمیم سازان ) و کیفیت آنرا مورد توجه و بررسی قرار دهیم .

بنده نیز با شما موافقم. نظارت بر کمیت و کیفیت فعالیتهای رئیس موسسه بر عهده هیئت امنا میباشد و باید این سوال مطرح شود که چرا جایگاه موسسه رازی امروز چنین است و چطور ؟

 اما دوست عزیز :

از برنامه و راهبرد فرموده بودید ، از ممیزی داخلی و نگاه مدیریتی.تمامی اینها صحیح. از هر که بپرسی این کلمات زیبای سازمان پسند را بیان میکند: " باید برنامه داشت " ، "جهاد برنامه ندارد" ، " موسسه برنامه ندارد "  ، "مدیران باید دیدگاه برنامه ای داشته باشند " ..... همیشه دیگران باید داشته باشند اما ما چه ؟ من چه ؟ نقش من کجاست ؟

از شما برادر بزرگوار میخواهم از چشم انداز آینده رازی صحبت کنید ! نقد پرهمت را به عنوان نقد درون سازمانی بیان میکنید ! از شما میخواهم به رئیس موسسه راه نشان بدهیم ! بی برنامگی دنیا را مطرح میکنید . مگر آغاز برنامه از یک فرهنگ نیست ؟ مگر آغاز برنامه از یک آرزوی بزرگ درون سازمانی نیست ؟ چرا از اینها سخن نمیگوییم . نمیخواهم بی انصاف باشم و مطالب خوب مورد بحث در سایت را نادیده بگیرم ، اما دوست عزیز شما که نیم نگاهی به بحثهای مدیریتی دارید یا اینکه لااقل آنها را باور دارید ، شما که وبلاگ پرسنل و محققین رازی را در دست دارید چرا فرهنگ نگاه برنامه ای ، نقشی را که هر یک از پرسنل در  این راستا میتوانند ایفا کنند را هدایت نمیکنید .

چرا که فرهنگ برنامه ریزی و نگاه استراتژیک  در بین کارکنان موسسه ، مدیران را وادار به پذیرش برنامه استراتژیک میکند ! نگویید نه که تحمیل خواست پرسنل را بر مدیران رازی قبل از این دیده ایم به خصوص زمانی که اتفاق نظر داشته اند ( مانند حق جذب هیئت علمی ، حق جذب کارکنان و .... ). چرا با وبلاگتان تعهد سازمانی را با نمایش زیبائیهای رازی ترغیب نمینمایید ، مشکلات اینقدر بیان شده اند ( بدون پیشنهاد راه حل ) که دیگر تکراریند ، از قدرت رازی بگویید ، از موفقیتهای که جسته و گریخته بدست میاید . سلسله مطالبی در خصوص بحث خصوصی سازی ، اصلاح ساختار پیوسته رازی ، ساختار و پیکره سنگین رازی ، خصوصی سازی از جنس رازی و مباحثی این چنین که حتما در توان قلم خوب شما هست . به امید روز تدوین راهبرد رازی.

مطلب به درازا کشید. عذرخواهم !!! حرفها بسیار است و مجال کوتاه. امیدوارم مباحث مطروحه را اگر قابل بدانید جهت بیان نگاهی دیگر در وبلاگ خود درج نمایید .

ارادتمند شما

کارمند رازی

کارشناس م

پاسخها:

انشاء الله در فرصتی منایب در خصوص برخی موضوعات که نوشتید توضیح می دهم هر چند در باره اکثر چیزهایی که نوشتید مخالفتی ندارم.

[ یکشنبه ٩ بهمن ۱۳٩٠ ] [ ۸:٥٧ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ