سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

نویسندگان:

دکترفرشیدجزایری،کارشناس خبره موسسه سرم سازی رازی و

پزوهشگر مرکز تحقیقات استراتژیک-مجمع تشخیص مصلحت نظام

دکتر سید محمود میرافضلی،کارشناس خبره موسسه سرم سازی رازی

سید محمود میرافضلی

درست مدتی پس از استقرار آقای دکتر دلیمی بر مسند مدیریت ارشد موسسه رازی، تهیه و استقرار یک نظام آمار و اطلاعات جهت تهیه، تفسیر و پایش دقیق اقلام آماری در موسسه رازی در دستور کار طرح و برنامه موسسه رازی قرار گرفت. برای این کار مذاکراتی با یک شرکت فروشنده نرم افزار آغاز و در عین حال از دیگر شرکتهایی که مدعی فروش چنین نرم افزارهایی بودند نیز استعلامهایی صورت گرفت. افرادی از هر معاونت برای پیگیری این موضوع انتخاب و تلاش برای این موضوع مورد تائید جناب آقای مهندس رحیمی معاون اداری و مالی وقت نیز قرار گرفت. از آن زمان نزدیک به شش سال می گذرد ولی هنوز برنامه تهیه و استقرار این نرم افزار و یا نرم افزار های مشابه به نتیجه نرسیده و در واقع یکی از کاستی های مزمن و قدیمی نظام اداری رازی که در زمان آقای دکتر دلیمی برطرف نشد همین استقرار نظام آمار و اطلاعات صحیح بود. واقعا چرا این اقدام مهم ظرف شش سال گذشته به انجام نرسید؟


امروزه ارائه آمار رسمی در کشور به شدت مورد توجه قوای سه گانه قرار گرفته است و بی خبر ماندن اذهان عمومی از آمارهای دقیق  نیز مصداقی برای  تشویش  اذعان عمومی تلقی می شود و هر جامعه ای این وضعیت را به  نوعی به صورت بحران آماری درک می نماید.

در شرایط بحران آماری ، رکن چهارم یعنی رسانه ها به مسئولیت مدنی خود عمل نموده و با هماهنگی مجلس محترم شورای اسلامی و سازمان بازرسی کل کشور لزوم ارائه اطلاعات توسط دستگاههای اجرایی را به نحو مقتضی گوشزد می نمایند.علت آن نیز کاملا واضح است. ارائه آمارهای غلط ، به هر نحو و به هر دلیل ممکن، دستگاههای نظارتی را در تصمیم گیری  دچار مشکل می نماید.

سازمانها و دستگاههای اجرایی می بایستی در نهایت صداقت و دقت فعالیتهای خود را به شکل شاخصهای آماری هم به نخبگان و برجستگان مجموعه مرتبط و هم به مراجع ذیصلاح در زمان معین و به نحو مقتضی اطلاع دهند.

نگارندگان(فرشید جزایری،محمود میر افضلی)معتقدند:"اگر چه ارائه آمارهای مبهم و گمراه کننده خود نوعی برداشت تفسیری از وقایع اتفاق افتاده در سازمانهاست لیکن مستقیما مطابق نص صریح قانون جرم شمرده شده و با خاطی طبق قانون برخورد خواهد شد."

کارخانجات دارویی در کشورهای توسعه یافته با ارائه چند عدد (اقلام) آماری در پایان سال مالی میزان درصد دستیابی به اهداف و ماموریت سازمان را بیان می نمایند و  این نشاندهده اهمیت فوق العاده زیاد نظام آمار و اطلاعات در فضای کسب و کار جهانی است. در این میان "ارزش سهام" از جمله مهمترین شاخصهاست.هر گونه تقلب در آمار و اطلاعات و ارائه اطلاعات غیر واقعی یا تلاش در جهت ایجاد ابهام اطلاعاتی در دنیای امروز جرم تلقی شده و با خاطیان به شدت برخورد می شود. جهت تاکید عرض می کنیم که شفافیت در اطلاعات ارائه شده به خریداران سهام یکی از ده شاخص مهم کسب و کار در دنیای اقتصاد محسوب می شود و  سرمایه گذاران به شدت بر روی این شاخص حساسیت دارند. هیئت مدیره سازمانها در این میان نقش بسیار مهمی دارند.  به عنوان مثال ،ارائه گزارش سقوط یا صعود ارزش سهام کارخانجات دارویی در گزارشات رسمی یک وظیفه بسیار مهم مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره بوده  و به نوعی مسئولیت مدیران ارشد در برابر سهامداران ، شهروندان و ارگانهای نظارتی ، محسوب می شود.

آمار یک وسیله شخصی نیست که بتوان با هر سلیقه ای از آن استفاده ابزاری نمود. به عنوان مثال کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس به عنوان تنها کمیسیون مرجع در بعد قانون گذاری در کشور نظر کارشناسی خود را مبنی بر ارائه پرونده موسسه رازی در قوه قضائیه و کمیته تحقیق و تفحص اعلام نمود ولی مدیر ارشد قبلی در روز مراسم تودیع هیچ اشاره ای به این اتفاق بی سابقه ننمود و بحث در باره گزارشات نزولی تولید را نیز با چند جمله کوتاه مختومه اعلام نمود.

یک توصیه موکد نویسندگان(میرافضلی، دکتر فرشید جزایری)مطلب حاضر به ریاست محترم موسسه ، پایان دادن به وضعیت نامطلوب نظام آمار و اطلاعات در موسسه رازی و شفاف سازی دقیق امور و جلوگیری از تفسیرهای شخصی و پنهان سازی واقعیات مهم از دیدگاه اذهان عامه است. امید است که چنین اتفاق مهمی در اسرع وقت به انجام برسد.

[ سه‌شنبه ٤ امرداد ۱۳٩٠ ] [ ٩:٢٢ ‎ق.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ