سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

 ما در کجا قرار داریم؟بازار جهانی واکسن در سال 2010  (Global Vaccine Market 2010)

مجموع واکسنهای فروخته شده در سال 2010 بالغ بر 28 میلیارد دلار بوده و این در حالی است که مقدار آن در سالهای 2009، 2008، و 2007 به ترتیب به میزان 26 ، 24 و 18.5 میلیارد دلار بوده است. این آمار نشان می دهد که در سالهای آینده نیز باید شاهد رشد بیشتر مبادلات در این بازار مهم باشیم و اینها در حالی است در حدود اطلاعات منعکسه در محاسبه آمارها، مقدار تولیدات موسسات کوچک در مقیاس جهانی مثل موسسه رازی و پاستور که محصولات آن در داخل کشور به مصرف می رسد اصلا به حساب نیامده است.


. واکسنهای مورد مصرف در آنفلوانزای پاندمیک با 5 میلیارد دلار فروش، در این سال بیشترین فروش را داشتند و بعد از آن واکسن هپاتیت B. در برندهای جهانی، . Prevnar 13 با 2.4 میلیارد دلار بیشترین فروش را داشت و بعد از آن (Proquad(1.2 و  GSK Hepatitis and Infantrix/Pediatrix Vaccines and Sanofi Aventis Pasteur Fluzone Influenza Vaccine هر یک با نزدیک به 1.2 میلیارد دلار  و نهایتا The polio vaccine IPOL from Sanofi Aventis Pasteur(یک میلیارد دلار)، بیشترین فروشها را در جهان داشتند.

پنج کمپانی مهم واکسن سازی در سال 2010 عبارت بوده اند از: GSK, Sanofi Aventis, Pfizer, Merck and Novartis

-کشور آمریکا در این سال نیز همانند سالهای قبل، میلیاردها دلار برای توسعه صنعت تولید فراورده های بیولوژیک و بخصوص واکسنهای انفلوانزا و واکسنهایی برای مقابله با بیوتروریسم سرمایه گذاری نموده است. در ضمن احتمال می رود فروش واکسنهای کاملا جدید مثل RotaTeq, Rotarix and Cervarix در سالهای آینده  به یک میلیارد دلار در سال  برسد.

فروش واکسنهای ضد سرطان در این دوران یک روند انفجاری را طی می کند. Dandreon Provenge نخستین واکسن ضد سرطان است که توانست پس از Gardasil and Cervarix از FDA آمریکا جواز تولید دریافت نماید. موسسه جهانی Pharma اعلام کرده که هم اکنون مراکز تحقیق و توسعه جهان بر روی 145 واکسن جدید تحقیق می کنند که عمدتا در حوزه بیماریهای عفونی است. واکسنهای ضد سرطان و یا واکسنهای پیشگیری کننده از آلرژی ها ، آسم، ترک سیگار و ... نیز از نمونه های فانتزی در این لیست محسوب می شوند.

موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی زمانی جزو بزرگترین تولید کنندگان فرآورده های بیولوژیک در جهان محسوب می شد"ولی الان جایگاه ما در کجا قرار دارد؟ موسسه سرم انستیتوی هند که در صفحه اول وب سایت خود با تیتر درشت ادعا کرده ست که از هر دو کودک در جهان یک نفر با واکسنهای آن انستیتو واکسینه می شود روزگاری به این افتخار می کرد که توسط دکتر میر شمسی بزرگ افتتاح شده است و تصویر این مرد بزرگ را در تالار افتخارات خود به نمایش می گذاشت ولی حالا خود را از موسسات بزرگ واکسن سازی جهان نیز برتر می بیند و ما مجبوریم واکسنهای آن موسسه که از کیفیت پائین تری نسبت به واکسنهای رازی برخوردارند وارد کرده و استفاده نمائیم. باز هم سوال می کنم که امروز در کجای نقشه علم و دانش قرار داریم و چرا اینگونه تحلیل رفته ایم؟

منبع خبر: Global Vaccine Market 2010

منابع دیگر:

لیست شرکتهای دارو سازی جهان

سرم انستیتو هند، موسسه ای که از هر دو کودک در جهان یکی به وسیله واکسنهای آن واکسینه می شود

[ سه‌شنبه ٤ امرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ