سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

نویسنده: دکتر مجتبی محرمی

مقام معظم رهبری در بیانات عید نورز خود ، سال 1390 را سال جهاد اقتصادی نامیدند. ایشان در این بیانات فرمودند:

از جمله‌ی اساسی‌ترین کارهای دشمنان ملت ما و کشور ما در مقابله‌ی با کشور ما، مسائل اقتصادی است..... همین تحریمهائی که دشمنان ملت ایران زمینه‌سازی کردند یا آن را بر علیه ملت ایران اعمال کردند، به قصد این بود که یک ضربه‌ای بر پیشرفت کشور ما وارد کنند و آن را از این حرکت شتابنده باز بدارند. البته خواسته‌ی آنها برآورده نشد و نتوانستند از تحریمها آن نتیجه‌ای را که انتظار داشتند، بگیرند و تدابیر مسئولان و همراهی ملت بر ترفند دشمنان فائق آمد؛ اما دنبال میکنند. لذا این سال جاری را که از این لحظه آغاز میشود، ما بایستی متوجه کنیم به اساسی‌ترین مسائل کشور، و محور همه‌ی اینها به نظر من مسائل اقتصادی است. لذا من این سال را «سال جهاد اقتصادی» نامگذاری میکنم و از مسئولان کشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری که مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم که در عرصه‌ی اقتصادی با حرکتِ جهادگونه کار کنند، مجاهدت کنند. حرکت طبیعی کافی نیست؛ باید در این میدان، حرکت جهشی و مجاهدانه داشته باشیم.... (منبع خبر)


مهمترین عبارت در این بیانات تلاش مضاعف،مجاهدانه و جهشی برای جلوگیری از آثار سوء تحریمها بر اقتصاد کشور بود.بر این اساس کلیه دولتمردان ایرانی موظف به تدوین استراتژ‍یها و برنامه هایی در راستای این سیاست اعلام شده بودند. حال سوال اصلی این است که مفهوم جهاد اقتصادی در رازی چیست؟ و آیا ما در این مسیر موفق عمل کرده ایم؟

موسسه رازی به عنوان یک موسسه  تحقیقاتی، تولیدی و تشخیصی  از دیر باز  در این کشور منشا خدمات بسیار مهمی در عرصه بهد اشت انسان و دام بوده است.بدیهی است یکی از اهداف دشمنان جمهوری اسلامی ایران توقف یا اختلال هر چه بیشتر در مسیر فعالیتهای تولیدی و تحقیقی  این موسسه بسیار مهم، استراتژیک و حیاتی است. از جمله این تلاشها، اعمال تحریمهای ناجوانمردانه و بسیار شدید در خصوص موسسه رازی بوده است.

همه می دانیم که موسسه رازی سالهاست که تحت فشار دشمنان این مملکت برای توقف محصولات استراتژیک خود قرار دارد ولی به لطف الهی و تلاش شبانه روزی دانشمندان این موسسه، تحریمها هرگز نتوانسته ضربه ای مهم و قاطع بر روند تولید فراورده ها در موسسه وارد سازد. البته بدیهی است که در اثر  تحریم شدید  برخی مواد یا وسایل حساس،  تولید برخی واکسنهای ما در سالیان اخیر با نوساناتی روبرو شده است و با این اوصاف اگر بخواهیم نظر مقام رهبری در این خصوص را اجرا کنیم تمامی تلاش ما باید شناسایی کامل نقاط ضعف و  انجام اقدامات پیشگیرانه موثر به منظور جلوگیری از آثار سوء تحریمها بر روند تولید و تحقیق این محصولات باشد.

بر این اساس موارد ذیل  پیشنهاد می شود:

1-     تشکیل یک کارگروه  قوی به منظور تحلیل کلیه فرآیندها، دستورالعملها و فلوچارتهای تولیدی و تحقیقی ،

2-    شناسایی نقاط حساس و ضربه پذیر. منظور از نقاط حساس و ضربه پذیر، آن دسته از گلوگاههای تولید و تحقیق است که تحریمها می تواند بر روی آن اثرات کارساز وارد نماید،

3-     تدوین و اجرای  اقدامات پیشگیرانه به منظور به صفر رساندن آثار سوء تحریمها ،

4-     تلاش در جهت تحقیق و راه اندازی خطوط جدید تولید فراورده های بیولوژیک و حتی مواد اولیه با هدف در هم شکستن استراتژی تحریم ،

5-     استفاده از بهترین نیروهای موجود و تاکید شدید بر اصل شایسته سالاری.

[ یکشنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٠ ] [ ٩:٢٦ ‎ق.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ