سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

با توجه به حضور موثر بسیج اساتید در فضای فعلی موسسه رازی و تلاش مسئولان آن برای سازماندهی این نهاد مقدس ،در این مطلب تصمیم گرفتم که به روند تشکیل سازمان بسیج اساتید در کشور و نقش سازنده ای که این سازمان معظم می تواند در بهبود اوضاع موسسه رازی بازی کند اشاره کنم. به زعم بنده کانون بسیج اساتید موسسه رازی می تواند به منزله یک حلقه کیفیت( Quality Circle) در این سازمان مهم فعالیت نموده و با پیشنهادات سازنده و موثر خویش روند بهبود اوضاع در موسسه را تسریع بخشد. در کنار آن باید شرایطی فراهم شود که دیگر حلقه های کیفیت از قبیل شورای نمایندگان هیئت علمی ( که اعضای آن هر دو سال یکبار از طریق انتخابات عمومی از میان اعضای هیئت علمی، دکترهای غیر هیئت علمی و فوق لیسانسها تشکیل می شود) نیز بتوانند وارد صحنه شده و همچون دوران دوازده ساله فعالیت خویش در این موسسه کهن نقش آفرینی نمایند.


روند شکل گیری سازمان بسیج اساتید

سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور به مثابه یکی از فرهیخته‌ترین نهادهای علمی،فرهنگی در ایران، بر آیندی از تعهد و اخلاص فرهنگ بسیج و دانش و تخصص اساتید برجسته و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کشورا‌ست.

سازمان بسیج اساتید که سابقه فعالیت آن را باید در دوران دفاع مقدس جستجو نمود، در آغاز به صورت تشکل‌های خود جوش و به همت اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و اساتید متعهد و دوراندیش در سراسر کشور قدم به عرصه ظهور نهاد. این سازمان در بدو ظهور فعالیت خود را به طور مشترک با بسیج دانشجوئی، از طریق تشکیل هسته‌های خودجوش پی گرفته و در سال 1377 به دنبال برگزاری همایش بزرگداشت استاد شهید دکتر مصطفی چمران، در دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان نهادهای فعال و ثمربخش، فعالیت‌های جدی خود را رسماً آغاز نمود. بازتاب فعالیت‌های بسیج اساتید در مراکزی چون دانشگاه علم و صنعت تهران و بویژه برگزاری همایش فوق الذکر در دانشگاه فردوسی مشهد، از چنان وسعت و بازدهی برخوردار بود که به زودی شرایط توسعه و ارتقای این نهاد ثمربخش را فراهم آورده و به لزوم تشکیل و فعالیت سازمان بسیج اساتید صحه نهاد. مهم‌ترین انگیزه برای ایجاد تحولات سازنده و گسترش فعالیت‌های بسیج اساتید، پیام امیدبخش رهبر معظم انقلاب اسلامی در تأیید فعالیت‌های سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌های کشور بود که متعاقب ارسال گزارش‌های مربوط به همایش بزرگداشت شهید چمران به دفتر مقام معظم رهبری از سوی رهبر فرزانه انقلاب عنوان گردید:

«از تلاش با ارزش شما در ایجاد و تشکیل بسیج استادان خرسند و متشکرم. ان شاءا... موفق و مؤید باشید؛ امید است در تحقق رسالت بزرگ امروز دانشگاهیان، سهم وافری داشته باشید. توفیق شما را از خداوند خواستارم».

حمایت معنوی رهبر معظم انقلاب از فعالیت بسیج اساتید دانشگاه فردوسی، موجب امید و انگیزش دیگر مراکز آموزش عالی از جمله دانشگاه علم و صنعت تهران شده و سبب شد تا پس از ارسال گزارش فعالیت‌های خود و کسب فیض از رهنمودهای ثمربخش معظم له در باب جریان شناسی و دین شناسی، تأییدات رهبر فرزانه را به مطلعی برای گسترش فعالیت‌های خویش بدل کنند.

در سال 1378 به موجب تهیه آئین‌نامه مربوطه از انسجام بیشتری برخوردار شد و به تدریج در طول جلسات متعدد کارشناسی، اساسنامه‌ای در خور، توسط اساتید تدوین گردید. (سرانجام تلاش‌ها و پیگیری‌های اساتید بسیجی موجب شد تا نیروی مقاومت بسیج طی ابلاغیه‌ای بسیج اساتید را به عنوان رده‌ای مستقل معرفی نموده و جهت حمایت بیشتر، سازمان بسیج اساتید را رسماً از بسیج دانشجوئی مستقل نماید.)

در پی ادامه پیگیری‌های اساتید بسیجی در دانشگاه‌ها برای ارتقای جایگاه بسیج اساتید؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست آقای خاتمی در تاریخ 27/9/1380 آئین‌نامه تشکیل بسیج اساتید را به تصویب رسانده و در دی ماه همان سال توسط ریاست محترم جمهوری، به وزارتخانه مربوطه ابلاغ گردید.

فعالیت بسیج اساتید و تحولات پر خیر و ثمر در گستره اقدامات این نهاد، بستر مناسبی را برای برنامه‌ریزی، تجهیز و توسعه فعالیت‌های دفاتر بسیج اساتید فراهم آورده و امکان گسترش فرهنگ بسیجی و اشاعه دیدگاه‌های دلسوزانه و متعهدانه بسیج اساتید را از طریق استادان و دست‌اندرکاران عرصه علم و آموزش میسر نمود. بدین ترتیب اقدامات شایسته بسیج اساتید در ابعاد مختلف فرهنگی و پژوهشی به سمت بسط و توسعه پیش رفته و طی سالهای خدمت، افتخارات عدیده‌ای را نصیب اساتید بسیجی در تمام مراکز استانها و اغلب دانشگاههای کشور نموده است.

سازمان بسیج اساتید و دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی و پژوهشی کشور، فعالیت‌های چند جانبه فرهنگی ـ پژوهشی خود را بر مبنای اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی و نیات معمار کبیر انقلاب، امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری طرح‌ریزی نموده و به اجرا درمی‌آورد. این آرمانهای پر خیر و برکت را می‌توان اهداف ارزشمندی چون علمی شدن وحدت حوزه و دانشگاه، تولید علم و نهضت نرم‌افزاری، آزاداندیشی دینی و ارتقای توان و بنیه علمی و فرهنگی اساتید دانشگاههای کشور در نظر آورد که بی‌گمان مقصود از این همه دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی و حضور فعال و ثمربخش در عرصه‌های علمی و مدیریتی کشور است.

سازمان بسیج اساتید کشور، طی 8 سال فعالیت رسمی، هم اکنون در 30 مرکز استان، 332 دانشگاه و مراکز آموزشی عالی کشور، با بیش از 11 هزار عضوء از میان اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، مشغول به فعالیت و خدمت رسانی می‌باشد.

با نگاهی به کارنامه درخشان فعالیت‌های سازمان بسیج اساتید موارد شایان ذکری به چشم می‌خورد که به پاره‌ای از این اقدامات پرثمر اشاره می‌شود:

ـ راه‌اندازی 28 رده استانی به نام مرکز بسیج اساتید در تمامی استانها

ـ ایجاد 303 کانون بسیج اساتید طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی

ـ جذب بیش از 11 هزار نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها به بسیج اساتید

ـ برگزاری سالانه کارگاه هم‌اندیشی (طرح ولایت)

ـ برگزاری گردهمائی مسئولین بسیج اساتید

ـ برگزاری اردوهای راهیان نور جهت بازدید اساتید بسیجی و خانواده ایشان از مناطق جنگی

ـ تشکیل، توسعه و بکارگیری گروههای علمی ـ تخصصی

ـ برگزاری نشست مشترک مسئولین حوزه و دانشگاه

ـ برگزاری همایش‌ها، اردوهای علمی تفریحی، ایجاد ارتباط با مسئولین کشوری و لشکر و نمایندگان مجلس

ـ انجام پروژه‌های تحقیقاتی و دیگر اقدامات شایسته

سازمان بسیج اساتید کشور در راستای خدمات ثمربخش خویش فعالیت‌های شایان ذکری را در حوزه‌های پژوهشی و فرهنگی به اجراء می‌گذارد که اهم فعالیت‌های علمی پژوهشی آن را می‌توان چنین برشمرد: سازماندهی گروه‌های علمی، انتشار کتاب، فراخوان مقاله، راه‌اندازی و اداره سایت سازمان، تنظیم تفاهم‌نامه با دستگاه‌های دولتی و برگزاری همایش‌های علمی.

در زمینه فعالیت‌های فرهنگی این سازمان نیز می‌توان به مواردی چون فعالیت‌های مراکز قرآن و عترت، انتشار نشریه هم‌اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه، برگزاری نشست‌های فرهنگی و صدور بیانیه در رابطه با مسائل مهم و حساس کشوری اشاره کرد.

در آئین‌نامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره اهداف و وظایف بسیج اساتید، راهکارها و نکات سودمندی مندرج گردیده که به مواردی از آن‌ها اشاره می‌شود:

1.                   تحقق دستورات و رهنمودهای امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها

2.                   بسط فرهنگ و تفکر بسیجی در هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها

3.                   دفاع از ارزشها و دستاوردهای انقلاب اسلامی

4.                   کمک به ایجاد زمینه مناسب برای تلاشهای علمی و پژوهشی

5.                   ارتقای اندیشه و توسعه خدمت به کشور در دانشگاهها

6.                   کمک به ارتقای معرفت و آگاهی دینی و تحقق وحدت حوزه و دانشگاه

7.          مشارکت در انجام تحقیقات مورد نیاز کشور از طریق برقراری ارتباط و همکاری با سازمان‌ها و نهادهای دولتی، خصوصی و دانشگاهی

مقام معظم رهبری بر توسعه سازمان بسیج اساتید کشور تأکید نموده و فرموده‌اند:

«من توصیه‌ام این است که هر چه ممکن است مجموعه‌ی اساتید بسیجی را با همین نام توسعه بدهید.

حالا مجموعه اساتید مؤمن ما در دانشگاهها هستند. البته مجموعه بسیج منحصراً کسانی نیستند که در دانشگاههای ما از ایمان و انگیزه معنوی برخوردارند. به حمدالله امروز فضای کشور شاهد اساتید بسیار فراوانی است که دارای ایمانند. این معنای بسیج است.»

منبع: سایت بسیج اساتید

[ یکشنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ