سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

نویسندگان: دکتر عباس زارع، دکتر سید محمود میرافضلی

بیش از دو سال  است که در موسسه رازی پروژه ای در حال اجراست که در قالب آن قرار است بخار تولید شده در تاسیسات مرکزی از طریق لوله های روکار به بخشها منتقل شود. این پروژه از همان روز نخست تبدیل به یکی از بحث برانگیزترین پروژه های تاریخ موسسه رازی تبدیل شد و متاسفانه در طول اجرای آن هیچ کس حاضر به توجیه فنی دقیق آن برای متخصصین و کارشناسان موسسه نشد. هم اکنون حداقل 90 درصد از جامعه موسسه رازی نسبت به لزوم اجرای این پروژه و امکان موفقیت این طرح در ابهام به سر می برند. چندی پیش افتادن چند درخت بر روی تاسیسات نصب شده در نقاطی از موسسه و تخریب آن به سرعت تبدیل به یک سو‍ژه بسیار مهم و سوال برانگیز در موسسه رازی تبدیل شد.


در همان زمان و تا امروز همه از هم می پرسند آیا واقعا قرار است  بخار لازم برای بخشها بر روی این پایه های ضعیف منتقل شود؟ پس از تغییر رئیس موسسه ، همه منتظر هستند که مدیریت فعلی در این خصوص تصمیم گیری نماید.  به نظر می رسد در روزهای اخیر فعالیت پیمانکار مربوطه تشدید شده و روند اجرایی آن سرعت گرفته است و از آنجا که هم اکنون سوالات بسیار مهمی در ذهن بسیاری از افراد در خصوص این پروژه وجود دارد این مقاله نوشته شد. برخی از مهمترین این سوالات به شرح زیر است:

1-      آیا برای ساختمانی که هشتاد سال از عمرش می گذرد راه اندازی یک سیستم مدرن لازم است؟ آیا این نوعی آفتابه خرج لحیم نیست؟

2-      با اختلاف دمایی که در کرج وجود دارد (از 15- تا 40+ ) و طول لوله هایی که به چند کیلومتر هم می رسد آیا اصولا این طرح موفقیت آمیز است و پرت حرارتی آن منطقی است؟،

3-      آیا خرید دستگاههای تولید بخار مدرن برای هر یک از بخشها به طور مجزا از طراحی و راه اندازی تاسیسات مرکزی و این لوله کشیها مقرون به صرفه تر نیست؟ البته این سوالی است که بهتر بود آقای دکتر اخویزادگان رئیس قبلی تر!! موسسه رازی و معاون محترم ایشان جناب آقای دکتر هاشم زاده که مستقیما در راه اندازی طرح اولیه نقش داشتند آن را پاسخ می دادند،

4-      با توجه به وجود درختان بلند و فوق العاده سنگین که بعضا عمری معادل موسسه داشته و بسیاری از آنها با یک طوفان از ریشه در می آیند ( مثل حادثه ای که قبلا با درختان کوچکتر رخ داد ) آیا این تاسیسات دارای استحکام کافی هستند؟( لازم به ذکر است که برخی اعتقاد دارند اگر در حادثه چند ماه پیش در این لوله ها بخار وجود داشت قطعا حادثه ای جبران ناپذیر رخ می داد)،

5-      آیا اجرای این پروژه با قوانین و سیاستهای دفاع غیرعامل همخوانی دارد؟،

6-      آیا عبور این لوله ها از کانالهای موجود در موسسه امکان پذیر نبود؟ .... و دهها سوال دیگر که در موسسه مطرح شده و همه آنها بی پاسخ مانده است.

 چند ماه پیش نامه ای توسط تعدادی از روسای بخشها تهیه و برای ریاست وقت موسسه ارسال شد. در آن نامه از مدیریت قبلی موسسه درخواست شد تا مسئولین بخش فنی و مشاوران و پیمانکاران طرح، در جلسه ای به توجیه فنی اقدامات در حال انجام بپردازند ولی متاسفانه این نامه نیز همانند بسیاری از نامه ها بی سرانجام و بی پاسخ ماند. حال این سوال بسیار مهم  برای ما مطرح است که  ایا اصولا مدیریت محترم موسسه خود را ملزم به توجیه افراد می داند و یا خیر؟ در صورتی که خود را ملزم می داند بسیار مناسب است که شرکت پیمانکار، مشاور طرح و مسئول فنی موسسه در جلسه ای عمومی نسبت به توجیه فنی این پروژه اقدام کنند.

[ دوشنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ