سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

خود تحریمی یا دگر تحریمی;کدامیک معلول، کدامیک علت؟

نویسنده

دکتر سید محمود میر افضلی

کارشناس خبره موسسه سرم سازی رازی

در شرایطی که تحریم کنندگان خارجی به دنبال افزایش هزینه تولید کنندگان داخلی و فلج کردن اقتصاد ایران هستند باید همت خود را بر کاهش هزینه های تولید بگماریم و با اصلاح سیاست ها در بخش تولید و تجارت به «خود تحریمیِ» خود پایان دهیم.(دکتر روحانی-رئیس جمهور)

خود تحریمی بیشترین ضربه رابه اقتصاد کشور وارد کرد

خود تحریمی به سبک ممنوعیت صادرات 

پورمحمدی: تورم فعلی نتیجه خود تحریمی است

احمد سالک(نماینده مردم اصفهان در مجلس): 70 درصد، گرفتار خود تحریمی هستیم

گردشگری ایران دچار خود تحریمی

بخشنامه‌های غیرکارشناسی و غیرقانونی موجب خود تحریمی در تولید

خود تحریمی در سهام خودروسازان

 اینها تیتر برخی از اخبار رایج در رسانه های جمعی ایران است. کشور ما علاوه بر تحریمها ، دچار مشکل بزرگتری به نام خود تحریمی نیز هست که به نظر ما اثرات آن بسیار شدید تر و قویتر از دگر تحریمی است.


بی شک و تردید موسسه رازی نیز از این بلا دور نیست. زمانی به ریاست محترم موسسه پیشنهاد دادم تا در باره رفع تحریمهای وضع شده ، تمهیدی بیندیشد ولی اینک به ایشان پیشنهاد می دهیم راهی پیدا کنند تا موسسه از خود تحریمی رها شود. ما زنجیرهایی را به پای خود بسته ایم که چابکی سازمانی را از بین برده است.این زنجیرها، سبب قهر گسترده سازمانی، کاهش انگیزه ها، فرار از مسئولیتها و ...، شده است. قبلا نیز در باره این مشکل اشاراتی در این مقاله صورت گرفته و از جمله در مقاله مورخ تحت عنوان تحریمهای ناجوانمردانه علیه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی  مورخ شنبه ٢ مهر ۱۳٩٠ به این موضوع اشاره شده است.

علی ایحال در اینجا به برخی از مصداقهای تحریم و خود تحریمی اشاره می کنم و البته لیست آنها خیلی بیشتر از اینهاست،

تحریم: برخی از مراکز جهانی با توجه به تحریم موسسات ایرانی، امکان دسترسی به سایتهای مهم را محدود می کنند  و یا اینکه وب سایت آنها را هک می کنند،

خود تحریمی: نقص در فعالیتهای فناوری اطلاعات، فیلتراسیون گسترده و سرعت پایین اینترنت چنان کیفیت را پایین می آورد که با تحریم فرقی ندارد،

تحریم: تقریبا هم اکنون بسیاری از مراکز فروشنده مواد اولیه تحقیقاتی تولید از فروش محصول و مواد اولیه به موسسات ایرانی خودداری می کنند تا در روند تحقیق و تولید آنها اختلال ایجاد کنند،

خود تحریمی: مدیریت ضعیف انبارها و یک اشکال فنی سبب از کار افتادن سردخانه یا گرمخانه نگهداری مواد دارویی یا بیولوژیک می تواند از بین رفتن حجم وسیعی از واکسنها و مواد اولیه تولیدی شود. یک مثال دیگر ضوابط دست و پا گیر در فرایند خرید است که کمر محققین موسسات تحقیقاتی را شکسته و هیچ راه علاجی برای آن شناسایی نشده است. تحریم خارجی ها بدتر و مهلک تر است یا این بروکراسی وحشتناک؟

تحریم:  دشمنان اسلام و ایران با شناسایی دقیق نیروهای کلیدی آنها را ترور می کنند( حداکثر چند فقره در سالهای جاری)

خود تحریمی: به خاطر سوء مدیریت شدید و گسترده و عدم وجود تمهیدات لازم برای بهره گیری از نخبگان،پدیده فرار مغزها، بلای جان علم و دانش و توسعه در ایران می شود.   صندوق بین‌المللی پول در گزارش سال ۲۰۰۹ خود اعلام کرده‌است ایران به لحاظ مهاجرت نخبگان، در میان ۹۱ کشور در حال توسعه یا توسعه نیافته جهان، مقام نخست را داراست.[۳][۴] این در حالیست که محمود احمدی نژاد وجود فرار مغزها را نامهم تلقی می‌کند[۵][۶] و برخی مسئولان حتی وجود فرار مغزها از ایران را منتفی می‌دانند.[۷][۴]  حال شما بفرمائید که ترور دانشمندان اثر بدتری دارد یا فرار مغزها؟،

 باز هم در این خصوص می توانم یک مثال دیگر بزنم. ترور مغزها مهمتر است یا بی انگیزگی و گوشه نشین کردن آنها به خاطر عدم توجه به شایسته سالاری و تسلط افراد کوتاه قد بر مسندها. ترور مغزها صدمات بیشتری به کشور وارد می کند یا کاهش بهره وری نیروی انسانی در ادارات دولتی که اکثرا با بی برنامگی روبرو هستند؟

تحریم: مراجع جهانی با حیله و تزویر و ناجوانمردی و با ترفندهایی همچون موضوع کیفیت و GMP و ... مانع از فروش تولیدات ایرانی  در بازارهای جهانی می شوند. نتیجه آن کاهش درآمدهای این سازمانهاست،

خود تحریمی: بی برنامگی و عدم هماهنگی بین سازمانهای مسئول گاهی سبب اخذ یک تصمیم ناگهانی از سوی یکی از آنها برای  عدم خرید محصولات سازمانی دیگر شده و ضعف در مدیریت فروش و بازاریابی محصولات سبب می شود محصولات سازمان دیگر  در معرض خرابی قرار گیرد.

یک مثال دیگر فناوریهایی است که به مدد تحقیقات طولانی و حرص و جوش خوردنهای فراوان در سالیان گذشته در یک سازمان تحقیقاتی ایجاد شده ولی وارد خط تولید نشده و به فن بازار هم عرضه نشده است. آیا کسی می داند صدمات اقتصادی این اتفاق چقدر است؟

تحریم:  استکبار جهانی در مسیر حضور نیروهای تراز اول در چرخه تولید و تحقیق موسسات ایرانی اختلال ایجاد می کند،

خود تحریمی: ضوابط دست و پا گیر و سخت گیریهای حفاظت فیزیکی و حراست سازمانها در ورود و خروج مراجعین و بالاخص مشکلات حقوقی و قانونی جهت حضور خارجی ها سبب می شود که همین چند نفر دانشمند مسلمان  خارجی هم که می توانند به سازمانهای ایرانی کمک کنند، نتوانند کاری از پیش ببرند!  اینها پیشکش. اگر چند استاد از دانشگاههای خودی هم بخواهند وارد برخی از این موسسات تحقیقاتی شوند جانشان به لب می آید. به تازگی در جایی دیدم که آنها باید لپ تاپهای خود را هم به نگهبانی تحویل دهند!!! گفتم خارجی ها... برخی فکر می کنند که همه خارجی ها جاسوس هستند حتی اگر خلاف آن ثابت شود و اصولا امکان اثبات اینکه یک خارجی می تواند جاسوس نباشد وجود ندارد!!! و لذا چون همه آنها جاسوس هستند پس ما نمی توانیم از آنها استفاده کنیم و اگر ببینیم کسی با آنها ارتباط دارد حتما او هم آلوده شده و باید با چشمانی بیدار موضوع را پیگیری کرد.

ادامه بحث ممکن است خسته کننده و ملال آور باشد و لذا از اینجا به بعد به چند جمله کلیدی دیگر اشاره می کنم و بحث را خاتمه می دهم:

-         موانع متعدد در موضوع  استفاده از گرانتهای خارجی و داخلی،

-         عدم حضور موثر در طرحهای چند مرکزه که منابع مالی آن از خارج تامین می شود،

-         مختل بوده نظام مدیریت مشارکتی  و عدم امکان بهره گیری از حداکثر توانمندیهای موجود،

-         مختل بودن ارتباطات علمی داخلی و ممنوعیت معرفی رزومه شغلی محققین بر روی سایت سازمانهای ایرانی و بالاخص سازمانهای تحقیقاتی برای توسعه علمی،

-         اشکالات اساسی و زیر بنایی در وب سایت سازمانها تا جایی که حتی محصولات آنها نیز معرفی نمی شوند،

-         تسلط جوی از بیم و ترس و خطر توطئه و جاسوسی بر اذهان پرسنل سازمانها به خاطر خطر جاسوسی یا نفوذ افراد بیگانه.  البته بخشی از این بیم و احتیاط کاملا عقلانی است ولی به نظر من هم اینک ما بیش از حدی که خطر وجود دارد از آن ترسیده ایم و از آن سوی پشت بام افتاده ایم).

یادمان باشد که تاثیرات و هزینه های ترس در سازمان خیلی بیشتر از هزینه های ناشی از توجه به توصیه ها و پیشنهادات پرسنل است.

این نوشتار ممکن است با اعتراضات و اشکالاتی از سوی برخی دوستان روبرو شود ولی هیچ چاره ای نیست جز آنکه حرف حق را بنویسیم و سازمانهای خود را از خطراتی که آن را تهدید می کند آگاه کنیم. بخش مهمی از این مشکلات ، ملی هستند و  همه ما باید به پا خیزیم و منتظر هیچ سوپر منی از دنیای خارج نباشیم. دولت هم باید نقش خود را به خوبی درک کرده و در جهت رفع خود تحریمی گامهای بلندتری بردارد.

[ چهارشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ