سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

نوشته: مهندس تقی رشیدی

آقای مهندس رشیدی از پرسنل با سابقه و با تجربه موسسه رازی هستند که ریاست بخش واکسن خشک کنی و مسئولیتهای دیگر در کارنامه ایشان دیده می شود. هم اکنون ایشان از کارشناسان معاونت تضمن کیفیت رازی هستند و  در کنار آن مشغول تحصیل در رشته مدیریت در مقطع فوق لیسانس بوده و در خصوص تغییر و تحول  سازمانها و مدلهای مختلفی که برای این اتفاق وجود دارد مطالعات متعددی را انجام داده اند. از ایشان درخواست نمودم با توجه به اطلاعات و دانش خوبی که در خصوص تحول سازمانی دارند در خصوص مدل مناسب برای تحول در رازی مطلبی را تالیف نمایند که ایشان نیز در این خصوص قبول زحمت فرمودند. در اینجا توجه شما را به مقاله ایشان جلب می کنم:

هدف از نگارش این مقاله رسیدن به این موضوع است که در موسسه رازی برای بقاء و رشد نیاز به ایجاد یک نگرش جدید و تغییر و تحول در خط مشی و استراتژیهای خود می باشد. لذا تا زمانیکه در مدیران ارشد این احساس نیاز ملموس نگردد روزمرگی و افول در سازمان جاری خواهد بود و به مرور زمان منجر به مرگ سازمان خواهد شد.


-      بنابراین شناخت مدیران از علم مدیریت و چهارچوبهایی که می توان از طریق انها در جهت بقا سازمان گام برداشت از اهداف موسسه رازی می باشد.

مدیریت فرآیندی است مشتمل بر سازماندهی، برنامه ریزی، هدایت و نظارت تلاشهای افراد سازمان و بهره برداری از سایر منابع سازمانی جهت نیل به اهداف از پیش تعیین شده و مشخص . سازمانها در جهت بقاء و ادامه حیات از یکطرف و به منظور بهبود و توسعه از طرف دیگر ضرورت دارند که به امر تغییر و تحول سازمانی عکس العمل های منطقی نشان دهند. عواملی که ضرورت تحول را بیان میکند عبارتند از عوامل درون سازمانی مانند نیروهای انسانی- تعارض سازمانی- کمبود و فقدان اطلاعات- مشخص نبودن استراتژیها و .... و عوامل برون سازمانی از جمله رقابت شدید- مشکلات اقتصادی- تقاضاهای مصرف کنند گان و ... لذا میتوان گفت که مدیران در هنگام تغییر و تحول دو مفهوم را باید در نظر داشته باشند:

1-     تشخیص که شامل فنونی است در خصوص پرسش سوالات صحیح و درک محیط سازمان و تفسیر داده ها

2-     اجراء یعنی تبدیل داده های تشخیصی به برنامه ها و اهداف، استراتژیها و روندهای تغییر

از اهداف تحول علاوه بر اثر بخشی بقاء و توسعه می توان به کاهش هزینه ها دستیابی شرایط با اطمینان جهت برنامه ریزی و تصمیم گیری – افزایش یکپارچگی و هماهنگی در سازمان – افزایش قدرت مالی سازمان- افزایش قدرت پیش بینی و تنوع بخشیدن به تعداد و نوع محصولات را نام برد. لذا می بایستی تغییر و تحول سازمانی را در چهار چوب های استراتژیهای خط مشی – ساختاری- تکنولوژی و رفتاری مورد بحث قرار داد و در هر حوزه با شناختن آنچه که هستیم به آنچه که میخواهیم به آن برسیم با ایجاد یک برنامه ریزی و استراتژی قابل اجراء در راه رسیدن به اهداف گام برداریم. موسسه رازی نیز از قواعد گفته شده مستثنی نبوده و می بایستی در هریک از زیر مجموعه ها و معاونت های تعریف شده نیاز به تغییر و تحول را درک و با برنامه ریزی در این جهت گام بردارد. 

[ یکشنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٠ ] [ ٢:۱۸ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ