سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

مطلبی که در زیر می خوانید نوشته یکی از همکاران موسسه رازی است . نکته بسیار خوب در این مقاله توجه به حضور مداوم موسسه به شرکت در برنامه های DCVMN و همچنین حضور مستمر در مطالعات چند جانبه و بین بخشی Collaborative در سطح جهان است. نکته دیگر لزوم توجه بیشتر به  انتشار مقالات موسسه در مجلات معتبری چون مجله Vaccine  است. این مقاله در پاسخ با این سوال که چرا نام ما در میان موسسات واکسن سازی جهان دیده نمی شود بود. در اینجا توجه شما را به این مقاله جلب می کنم.

 به نظر من موارد زیر سبب شده است که نام موسسه رازی در بین موسسات واکسن سازی جهان دیده نشود:

 1-   عدم وجود یک برنامه منظم و ادامه دار برای معرفی موسسه رازی در سطح مجامع داخلی و خارجی: حتی در داخل کشور هم خیلی ها نمی دانند که ما در رازی واکسن می سازیم چه برسد به کشورهای خارجی.


2-   عدم حضور فعال موسسه در تشکلها و گردهمایی های موسسات واکسن سازی . مثلا در گردهمایی های  DCVMN که برای ارتقای صنایع مربوط به واکسن در کشورهای در حال توسعه فعالیت می کند و از طرف WHO هم حمایت می شود ما عضو هستیم ولی عمدتا در جلسات آن شرکت نمی کنیم، و اگر هم حضوری باشد یک حضور نمادین است.

توضیح: DCVMN Developing Countries Vaccine Manufacturers Network  یا به اختصار DCVMN شبکه ای است مرکب از تولید کنندگان واکسن در کشورهای در حال توسعه. هدف این شبکه حمایت از سازندگان واکسن در این کشورها جهت حفظ کیفیت واکسن و تامین مناسب آن برای کشورهای فوق است.

3-   نوع تولیدات علمی: در زمینه های علمی و تولید مقاله در مورد واکسن چه در تولید و چه در تاثیر و کارایی آان  در فیلد که به طور غیر مستقیم موسسه را در سطح جهان مطرح می کند زیاد فعال نیستیم و اگر هم انجام شود عمدتا در مجلات داخلی منتشر می شود و به عنوان مثال کمتر پیش می اید که نتایج مطالعات ما در مجلات معتبری مثل مجله Vaccine منتشر شود.

4-   ضعف در بسته بندی و تهیه مستندات: بر خلاف تصور خیلی ها،  موسسه رازی از نطر کیفیت محصولات فاصله چندانی با محصولات مشابه اروپایی ندارد. تجربه ما در مورد واکسنهای طیور نشان می دهد که این واکسنها با بهترین واکسنهای دنیا که هم اکنون وارد می شوند قابل رقابت هستند ولی  ما در بسته بندی ، تهیه مستندات و معرفی واکسن و بازار یابی آن بسیار ضعیف هستیم. این مسئله در باره واکسنهای انسانی هم صادق است. مثلا برخی از واکسنهای خارجی که الان به واکسنهای موسسه ترجیح داده می شوند کیفیت بهتری نسبت به واکسنهای موسسه رازی ندارند ولی چون مورد تائید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته اند و از نظر تهیه مستندات  در شرایط بهتری قرار دارند به آنها بیشتر توجه می شود.

5-   شرکت در مطالعات Collaborative: یک نکته بسیار مهم دیگر آن است که ارتباط ما با سازمان بهداشت جهانی بسیار ضعیف است.  در مقایسه با واکسن سازان هند و اندونزی که دارای ارتباط مداوم با این سازمان هستند موسسه تقریبا هیچ  ارتباطی با این سازمان ندارد. ارتباط با سازمان بهداشت جهانی و شرکت در مطالعات Collaborative آن باعث مطرح شدن موسسه رازی در سطح بین المللی می شود. جالب است که در این نوع مطالعات واکسن سازهایی از آسیا گاهی شرکت دارند که ده سال نیز سابقه واکسن سازی ندارند ولی ما حضوری در این مطالعات نداریم.

[ دوشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ