سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

نویسنده: دکتر امیر حسین شاهمرادی- عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان

با توجه به نبود دانشکده دامپزشکی در استان اصفهان و در کنار آن مجهز نبودن مرکز تحقیقات دامپزشکی استان به امکانات کافی از یک سو و از سوی دیگر تمرکز بخش بزرگی از دامداری ها و مرغداری های صنعتی و نیم صنعتی کشور در این استان، در سفر استانی سال 1386 هیئت دولت، تاسیس یک شعبه موسسه رازی در این استان به تصویب رسید. این مصوبه به خصوص از این لحاظ دارای اهمیت بود که همه ساله این استان از نظر تولید گوشت سفید و قرمز ، تولید عسل، تخم مرغ و ماهیان پرورشی جزو رتبه های دوم یا سوم کشور می باشد. از طرفی از نظر جغرافیایی، اصفهان در منطقه مرکزی ایران قرار دارد و این موضوع بخصوص از این نظر اهمیت دارد که اگر بیماریهای مختلف در این استان مورد بررسی و کنترل دقیق قرار سریع استانهای مختلف کشور دچار آلودگی خواهند شد.


با این استنادات به نظر می رسید که این مصوبه خیلی زود با حمایت و استقبال مسئولین امر به اجرا درآمده و ما شاهد راه اندازی یکی از قویترین مراکز تحقیقاتی کشور در این استان باشیم زیرا منابع غنی انسانی و خیل نیروهای متخصص بومی در این استان نیز اجازه راه اندازی و به اوج رسیدن سریع هر گونه برنامه در کلاس ملی و در بالاترین سطح را برای مسئولین امر مهیا می سازد. علی رغم این انتظار بجا، با گذشت بیش از  4 سال از این مصوبه و تاکیدات مکرر هیئت پیگیری مصوبات  سفرهای استانی ریاست جمهوری ، هنوز در این استان شعبه موسسه تاسیس نگردیده است.

به نظر می رسد این تاخیر ناشی از عوامل زیر باشد:

1-      سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، در گذشته در امر واگذاری ساختمانی در خور نام موسسه رازی کوشش لازم را مبذول ننموده است و این موضوع سبب تاخیری قابل توجه در اجرایی شدن این مصوبه شده است. البته خوشبختانه اخیرا مقامات اجرایی جهاد کشاورزی استان ساختمانی نسبتا مناسبی را در حاشیه شهر اصفهان و البته با دسترسی مناسب به این کار اختصاص داده اند که با مختصری تعمیر و بازسازی برای این کار آماده خواهد شد.امید می رود با این اقدام یکی از مهمترین موانع اجرایی شدن این مصوبه برطرف گردد،

2-      موسسه رازی پیگیری لازم جهت اجرایی شدن این مصوبه را انجام نداده است،

3-      هر یک از این دو سازمان، مسئولیت های مالی در مسیر اجرای این مصوبه را به گردن دیگری انداخته و خود را مبرا می دانند. البته مشکلات مالی موجود در حد بسیار اندکی است مثلا در حال حاضر در حدود 30 میلیون تومان بودجه برای آماده سازی مکان معرفی شده از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان نیاز است که هر کدام از این دو سازمان، دیگری را مسئول تامین این بودجه می داند.

این اتفاقات در حالی رخ می دهد که از سال 1377 مسئولین ذیربط استان در اداره کل دامپزشکی و مرکز تحقیقات اصفهان همواره خواهان برپایی این شعبه بوده اند و بارها در این خصوص با مدیران وقت وزارت جهاد و موسسه رازی مکاتباتی داشته اند. به نظر می رسد راه اندازی این شعبه بسیار مهم رازی در استان اصفهان نیاز به حرکتی جهاد گونه و تلاشی مضاعف با همیاری و مشارکت نزدیک این دو ارگان دارد. امید است هر چه زودتر این مصوبه اجرا و یکی از آرزوهای دیرینه محققین استان تحقق یابد.

[ سه‌شنبه ۱٥ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ٩:٥٥ ‎ق.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ