سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

در تنظیم سند ملی واکسن،آقای دکتر قانعی، معاون تحقیق و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نقش بسیار مهمی بر عهده داشت. ایشان در این جلسات حضور مستمری داشتند و نکته جالب تاکید مکرر ایشان بر شکستن مرزهای فکری در حین تنطیم پیش نویس سند بود. در حالی که حاضرین در جلسه، در فضای موسسات تولیدی خود(پاستور و رازی) سعی در پیش بینی توسعه تولید واکسنهای دامی و انسانی رایج در افق 1404 داشتند ، دکتر قانعی با اصرار زیاد نقطه ثقل سند ملی واکسن را از بیماریهای عفونی بر روی حوزه بیماریهای غیر عفونی از قبیل سرطانها منتقل نمود و به این ترتیب فضایی جدید بر جلسه تنظیم سند حاکم شد. این ایده در ایشان یک ایده پایدار بود به طوریکه در چندین جلسه پی در پی و حتی در مصاحبه با خبرنگاران نیز بر این مبنای فکری تاکید کرد.


البته الان نمی توان در باره موفقیت ایده های نوین با اطمینان زیاد صحبت کرد ولی واقعیت آن است که اگر بخواهیم در چشم انداز 1404 یکی از ده کشور برتر واکسن ساز در جهان باشیم) یکی از مهمترین اهداف سند ملی واکسن) هیچ راهی جز ورود به خوزه تولید واکسنهای غیر عفونی وجود ندارد. متاسفانه موسسه رازی در این حوزه زیاد قوی نیست ولی تجربه هشتاد و چند ساله رازی و پاستور و آشنایی با بسیاری از تکنیکهای مدرن در بیولوژی ملکولی و بیوتکنولوژی این زمینه را فراهم می سازد که در این حوزه از نقطه ای مطلوب شروع به کار نمائیم. موسسه رازی و پاستور باید با اطمینان به موفقیت در این مسیر گام نهند، همان اطمینانی که زمانی مرحوم میرشمسی در برخورد با مشکلات متعددی که بر سر راه انتقال تکنولوژی تولید واکسنهای انسانی به رازی با آن مواجه بود در وجود خود احساس می کرد. ما در این زمان بیش از هر وقت به دعای خیر بنیانگذاران رازی و پاستور محتاج هستیم.

با توجه به اهمیت نطرات جناب آقای دکتر قانعی در اینجا توجه شما را به این مصاحبه جلب می نمایم.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، آقای قانعی در نشستی با خبرنگاران گفت(لینک خبر): تولید نزدیک به20 نوع واکسن مختلف خارجی و چند واکسن جدید برای جلوگیری از ابتلا به شماری از بیماری های واگیر و غیرواگیر در برنامه ما قرار دارد .معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: با تولید واکسن هایی در کشور تا دهه آینده ، میانگین سنی کشور را 10 تا 15 سال افزایش می دهیم .وی با اعلام اینکه واکسن هپاتیت را نیز در کشور می سازیم گفت:با تولید واکسن ها از جمله واکسن فشار خون و وارد شدن آنها به بازار ، می توانیم میانگین سنی افراد را افزایش دهیم و در تولید این واکسن ها از همه محققان دعوت به همکاری می کنیم .

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در دهه آینده یکی از نیازهای جهان، واکسن های ضدسرطان است ، افزود:تولید واکسن هایی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان هایی چون سرطان سینه ، سرطان پروستات و سرطان رحم از برنامه های ماست .

آقای قانعی از تلاش برای تولید واکسن سرطان دهانه رحم در برنامه پنجم توسعه خبر داد و گفت: این واکسن هم اکنون با قیمت200 دلار فروخته می شود و تلاش می کنیم این واکسن را پس از تولید ، با قیمتی 50 درصد کمتر از قیمت واکسن های خارجی عرضه کنیم .

[ جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ