سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

در عصر روز دوشنبه 20تیر ماه 1390 با یکی از مدیران عزیز موسسه که البته چندان مایل نبود نامش در این مطلب ذکر شود ملاقاتی داشتم. ایشان حامل پیامی مهم از سوی ریاست محترم موسسه برای بنده بودند . فحوای این پیام این بود که ریاست محترم موسسه در کل با موضوغ آزادی فکر و اندیشه و نقد و انتقاد در موسسه موافقند و آن را عاملی مهم برای بقای آن می دانند ولی با توجه به برخی مسایل درخواست دارند که مقاله نمره بیست برای آقای دکتر دلیمی فعلا معلق شود و مقاله ای جدید حاوی یک جمع بندی کلی از این مقاله و به علاوه درخواست از محققین محترم برای طرح نظرات پیشنهادی خود برای بهبود هر چه سریعتر اوضاع فعلی تالیف گردد.


در این خصوص به موارد زیر اشاره می گردد:

1-     استقبال چشمگیر از این وبلاگ ، بیش از آنکه محصول ویژگیهای فردی بنده باشد محصول فضای شدیدا بسته قبلی است و خوشبختانه با عنایتی که ریاست محترم موسسه رازی به موضوع آزادی فکر و اندیشه و ارتباطات قوی بین مدیریت ارشد موسسه و محققین، اعضای محترم هیئت علمی و پرسنل آن دارند قطعا در روزها و ماههای آینده همگان می توانند با راحتی و تسهیلات بیشتری نظرات خود را منتقل نمایند.

2-     در این مذاکره دو پیشنهاد مهم مطرح شد که انشاء الله منوط به موافقت ریاست محترم موسسه در آینده نه چندان دوری عملی خواهد شد. پیشنهاد اول آن بود که وبلاگ جدیدی توسط ریاست محترم موسسه راه اندازی شود تا ایشان بتوانند به راحتی نظرات خود را برای قاطبه پرسنل محترم موسسه بیان نمایند و از سوی دیگر افراد نیز بتوانند نظرات خود را در ذیل آن مطرح نمایند و باز هم در این وبلاگ شرایط بسیار خوبی برای پاسخهای متقابل ریاست محترم موسسه به تک تک نظرات پرسنل فراهم خواهد شد. راه دیگری که پیشنهاد شد فعال سازی صندوق پیشنهادات حوزه ریاست و طرح رودر روی مسایل و مشکلات و حرفهای ناگفته در جلسات علنی یا خصوصی بود . این موضوع به خصوص از این نظر مهم است که برخی با کامپیوتر و فعالیتهای بر پایه وب آشنا نیستند.به شرط پذیرش و اجرایی شدن  این دو پیشنهاد می توان امید داشت که شرایط  به نحو بسیار مطلوبی تغییر و فرصتی برای اظهار نظر همگان فراهم شود

3-     در این جلسه به صراحت به هدف خود برای راه اندازی این وبلاگ اشاره کردم. به نظر من حیات موسسه رازی به واسطه جهل جاهلان و خیانت خائنان در معرض خطر جدی است. دیگر فرصتی برای آزمایش آموخته ها نیست و باید همگان با حمایت جدی از ریاست محترم موسسه رازی عزم خود را برای تغییرات جدی که بقا و حیات موسسه را تضمین نماید آماده و مهیا سازند.این وبلاگ برای حمایت از مساعی گرانقدر ریاست محترم موسسه جهت تغییرات  و خراب کردن حاشیه امن این دو گروه برپا شده  و بنده در این مسیر بسیار ثابت قدم هستم.

4-     نکته دیگری که در این جلسه مطرح شد بحث تعطیلی شورا نمایندگان بود که قرار شد در این خصوص مکاتبه ای با ریاست محترم موسسه انجام و تلاش شود که این شورای مفید و محبوب مجددا راه اندازی شود،

5-     بنده حمایت جدی از ریاست محترم موسسه و ایجاد یک شرایط مساعد برای ایجاد تغییرات را یک وظیفه بسیار ضروری خود و دوستان محترم می دانم. برای نشان دادن حسن نیت خود و اینکه برای ما اصول بسیار مهمتر از فروع است بنده قبول کردم که مقاله نمره بیست عجالتا معلق شود و در عوض این مقاله جدید با طرح یک سوال مهم که نتایج آن برای ریاست محترم موسسه مهمتر بود جایگزین شود. این سوال مهم این است: به نظر شما اقدامات ضروری و مهم که باید برای بهبود اوضاع موسسه انجام شود چیست؟ از خوانندگان محترم تقاضا مندم که عجالتا از طرح انتقادات شدید خودداری و به جای آن پیشنهادات سازنده خود را برای تغییر اوضاع مطرح نمایند. خوشبختانه ریاست محترم موسسه به این وبلاگ عنایت داشته و نظرات شما عزیزان را به دقت مطالعه خواهند کرد . بسیار خوب خواهد بود که دوستان عزیز در بیان پیشنهادات خود نام شریف خود را نیز ذکر کنند که در صورت نیاز به توضیحات بیشتر با ایشان تماس گرفته شود .برای شروع بنده به عنوان پیشقدم در بحث، نظرات و پیشنهادات خود را مطرح می نمایم:

الف) پیشنهاد اول بنده شایسته سالاری است.به نظر بنده ریاست محترم موسسه برای هر پست یا سمت مدیریتی در موسسه با دقت و وسواس زیاد، برترینها را انتخاب نماید و در این راه از مشورتهای  پرسنل و محققین موسسه استفاد نماید و به هیچ وجه اسیر فشار عناصر خاکستری پشت پرده نشود،

ب) تغییر ساختار: ساختار فعلی موسسه برای اجرای برنامه های استراتژیک مناسب نیست. به نظر من باید ساختار فعلی دچار تغییرات جدی شود تا به سازمانی جوان ، چابک و دارای انعطاف زیاد در مقابل تحولات تبدیل شویم،

ج) مدیریت استراتژیک: سازمان بسیار مهم و حیاتی مثل رازی نیازمند تفکر استراتژیک، برنامه ریزی استرات‍‍ژیک و نظامهای دقیق نظارتی برای تضمین دستیابی به اهداف است‍راتژیک  است .

د)قطعا ترمیم بافتهای مجروح و زخمی نیاز به ثبات  و آرامش دارد ولی با اینحال نیل به هدف غایی بدون درمان عفونت بافتهای آن و خروج ذرات آشغال و اجسام خارجی  غیر ممکن است.

ه) بدون ایجاد یک محیط باز برای نقد و بررسی و انتقاد از عملکرد مدیران خطر فساد شدید و حتی ایجاد چرک متعفن که فریاد همه را به آسمان بلند کند بسیار زیاد خواهد شد. حقیقتی که امروز کارکنان با ترس و لرز در گوش یکدیگر پچ پچ می کنند روزی بر فراز بامها فریاد خواهد شد. بر این نکته نیز باز تاکید می کنم که هزینه توجه به نظرات کارکنان همواره کمتر از هزینه های ناشی از ترس است.

6) بنده انشا’ الله یک نسخه از مقاله نمره بیست برای دکتر دلیمی و تمامی نظرات گرانقدر شما عزیزان را تهیه و خدمت جناب اقای دکتر قدکچی تقدیم خواهم کرد و امید واثق دارم که ایشان نیز با بذل توجه کافی این مطالب را مورد توجه و عنایت خود قرار دهند. این را برای این نوشتم که دوستان خیالشان بابت نظراتی که در ذیل مقاله قبل دادند راحت باشد زیرا حتما این نظرات به رویت ریاست محترم موسسه رسیده و خواهد رسید.

امیدوارم دوستان عزیز به مطالب مطرح شده عنایت فرموده و این پیشنهادات نیز مطمح نظر ریاست محترم موسسه قرار گیرد.

[ دوشنبه ٢٠ تیر ۱۳٩٠ ] [ ٧:۱٠ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ