سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

گزارش رتبه بندی دانشگاههای جهان در سال 2011 توسط مجله تایمز موسوم به ارزیابی QC یا تایمز هایر حاوی یک نکته بسیار مهم برای برنامه ریزان و سیاستگذاران علم و فناوری در ایران بود و آن این بود که فضای رقابتهای منطقه چشم انداز روز به روز پیچیده تر و سخت تر می شود و اخذ تصمیمات در این میدان جدید نیاز به نوآوری و نبوغ بیشتری دارد. کاملا واضح است که ما در میدان گلف که در آن ارامش زیادی برای زدن ضربه به توپ وجود دارد قرار نداریم بلکه در یک میدان چوگانیم که باید هم به توپ ضربه مناسب بزنیم، هم مواظب باشیم از زین اسب سرنگون نشویم و هم باید مواظب ضربه چوب رقبا بر صورت و بدن خود باشیم.


در گزارش جدید یک نکته بسیار مهم و بسیار پررنگ وجود دارد و آن این است که تعصب عربی در مقابل غرور ایرانی باه طور تمام قد برخاسته و دانشگاههای متعصب عرب هرگز حاضر نیستند به همین آسانی  عرصه رقابت را به دانشگاههای مغرور ایرانی واگذار کنند وخود در گوشه ای نشسته و  برای پیروزی ما کف بزنند. بالشخصه برای این رقیبان قدرتمند و با اراده احترامی عمیق قایلم و اعتقاد دارم سخت تر شدن این رقابتها، سرعت ما را برای حرکت به سوی هدف بیشتر می کند به شرط آنکه در این مسیر هوشیار، قوی و مصمم باشیم.. علی ایحال در اینجا توجه شما را به چند نکته مهم در باره نتایج سال 2011 جلب می کنم:

 

1-   در رتبه بندی سال 2011،از 31 هزار دانشگاه، در 149 کشور جهان ، 17554 دانشگاه از 137 کشور جهان فرمهای شرکت در رتبه بندی را تکمیل و ارسال کردند که این تعداد نسبت به سال 2010 (13388) افزایشی 31 درصدی را نشان می دهد.

2-     44 درصد شرکت کنندگان از آمریکا، 28 درصد از اروپا و 25 درصد از آسیا،اقیانوسیه و خاورمیانه بودند.

3-   20 درصد دانشگاهها در حوزه فیزیک و تکنولو‍ژی، 19 درصد علوم اجتماعی، 17 درصد علوم بالینی، 16 درصد علوم زیستی و 7 درصد هنر و علوم انسانی فعالیت می کردند.

4-   مثل گذشته دانشگاه تهران که ترکیبی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تهران است و اخیرا نیز دانشگاه علوم پزشکی وایران را بلعیده با کسب رتبه ای بین 501 تا 550 در صدر دانشگاههای ایران ایستاد. در مقام دوم دانشگاه شریف قرار دارد که دومین سال تحریمهای جهانی بر علیه خود را تحمل می کند ولی محققین این انشگاه  با کسب این رتبه نشان دادند که چه قدر در کسب افتخارات ملی مصمم هستند. برای  دانشگاه تربیت مدرس علی رغم حضور در این رتبه بندی نمره ای ذکر نشده است. در کل با توجه به تجارب قبلی دانشگاه تهران در رتبه بندی های بین المللی تصور می رفت که این دانشگاه در این رتبه بندی بتواند به رتبه های زیر 500 راه یابد ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاد و لذا باید نتایج کسب شده توسط این دانشگاه را ضعیف تلقی کرد. در عوض دانشگاه شریف در این رتبه بندی مقام خوبی کسب کرده  است.

5-   همانگونه که پیش بینی می شد رژیم اشغالگر قدس کماکان در صدر بهترین های منطقه چشم انداز 1404 قرار دارد و ما هنوز برای شکست این رقیب سختکوش باید تلاش بیشتری بنمائیم،

6-   سه دانشگاه عربستان سعودی مثل چند سال قبل توانستند از دانشگاههای ایرانی پیشی بگیرند و نشان دهند که حاضر نیستند به راحتی میدان را برای ترکتازی رقیبان ایرانی خود خالی کنند. البته این وضعیت در کل برای جهان اسلام یک موقعیت خوب است و باید آن را به فال نیک گرفت.در سالهای نه چندان دور ما پس از اسرائیل و ترکیه در رتبه سوم منطقه چشم انداز قرار داشتیم ولی در این چند سال عربستان سعودی با رشدی خوب مقام سوم را از ما ربوده و ما را به پله چهارم فرستاده است.البته اگر دو دانشگاه عربستان سعودی که رتبه های بسیار خوب200 ، 349 و 357 را کسب کرده اند را مد نظر قرار دهیم باید عربستان سعودی را در رتبه دوم منطقه و بالاتر از ترکیه و ایران قلمداد کنیم.

7-   یک دانشگاه از امارات متحده عربی با کسب رتبه 338 در جایگاهی بالاتر از بهترین دانشگاههای ترکیه و ایران ایستاد . این دانشگاه در نخستین رتبه بندی ها امتیاز خوبی نداشت ولی به تدریج با سرمایه گذاری های مفصلی که صورت گرفت خود را به مقامهای بالا رساند و البته برای کشور کوچکی مثل امارات با جمعیت بسیار کم نسبت به ایران و ترکیه، این اتفاق، افتخار بسیار بزرگی محسوب می شود و از یک زاویه می توان این کشور را در جایگاهی بالاتر از ایران و ترکیه دانست.

نتایج برخی از کشورهای منطقه چشم انداز 1404 در جداول زیر ذکر گردیده و از علاقه مندان دعوت می کنیم برای اطلاع بیشتر به این جدول یا به سایت اصلی رتبه بندی مراجعه نمایند ولی با توجه یه نتایج اخیر، پیشنهاد می نمائیم که برای کسب رتبه های بهتر در مسابقات آتی ، با استرات‍ژی های بهتری حرکت کنیم. برخی از این استراتژیها که به نظر می رسد باید سرمایه گذاری زیادی روی آن صورت گیرد عبارتست از :

الف) استراتژی توسعه ارتباطات علمی بین المللی،

ب) توجه بیشتر به کیفیت تحقیقات و سوق دادن حداقل بخشی از تحقیقات به سمت مرزهای علم ، یعنی جایی که هر مقاله ارجاع بیشتری دریافت می کند،

ج) توجه هر چه بیشتر به بهره وری علمی محققین، توسعه Mentorship، اعطای جوایز تحقیقاتی به محققین و مولفین اثار علمی و ...

د) افزایش سهم تحقیقات از GDP

قاعدتا این پیشنهادات بسیار تکراری است و همه مسئولین به اهمیت اینها آگاهند فقط می ماند عزم اراده بیشتر برای اول شدن و کسب مقامهای بالاتر در رتبه بندیهای جهانی در سیاستمداران که باید آن را از خدای بزرگ خواست و طلب کرد.

[ دوشنبه ۱۱ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۸:٥٥ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ