سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

موسسه رازی در دوران طلایی خود در راس مدیریت از مهره های با ارزشی چون مرحوم دکتر کاوه، در سطوح تخصصی از چهره بلند مرتبه آسمان علم و دانش ایران مرحوم پروفسور میرشمسی و در بخش فنی از چهره های صاحب نام و مبتکری مثل مرحوم مهندس بزرگخو بهره می برده است. ما در این دوران از این چهره های بزرگ تقریبا بی بهره ایم.در نامه سرگشاده ای که یکی از کارشناسان دلسوز بخش فنی خطاب به جناب آقای دکتر قدکچی نوشته و از طریق این وبلاگ منتشر می شود یک جمله طلایی و بسیار مهم وجود دارد: ...(( به راستی عشق و انگیزه ای که در مرحوم فرهاد بزرگخو وپروفسور میر شمسی وجود داشت در همکاران ما وجود دارد؟) . کاملا واضح است که زحمات و تلاشهای همکاران و دوستان عزیز بخش فنی به هیچ وجه قابل انکار نیست ولی باید پذیرفت که موسسه رازی و از جمله بخش فنی در زمان حاضر فاقد چهر های بزرگ و تراز اول در سطوح مختلف خود است و  قطعا ریاست محترم موسسه رازی باید برای تربیت این چهره های استثنایی برنامه ای ویژه را طراحی و اجرا نماید. با توجه به این مقدمه توجه شما عزیزان را به متن این نامه جلب می کنم:


بنام خدا

جناب آقای دکتر قدکچی

 با سلام و احترام

برخود واجب دانستم در مورد بخش فنی و مهندسی وبخشهای ذیربط آن ، وقت جنابعالی ودیگر همکاران را بگیرم. شاید این مقاله بتواند کمکی برای تصمیم گیری بهتر در این مدیریت ایفا کند.

بخش فنی و مهندسی چند سالی است که بعلت عدم وجود برنامه ریزی و دقت در نحوه عملکرد آن دارای رشد قابل قبولی نبوده است. از طرفی با عنایت به ساختار موسسه که بر پایه علم دامپزشکی استوار است ،این بخش کمی مهجور و مغفول مانده است. در صورتیکه بخش فنی بعنوان بازوی اصلی تولید بسیار حائز اهمیت می باشد. از طرفی با دارا بودن پتانسیل قوی با عنایت به تخصصی بودن تجهیزات و تاسیسات موسسه ، اهمیت و تمایز آنرا افزون کرده است. از مواردی که می توان به عنوان یک مشکل در این بخش به آن اشاره کرد عبارتند از:

1- نداشتن برنامه ریزی وساختار بندی قوی در مدیریت فنی و بخشهای ذیربط

2- عدم وجود تعادل بین شرح وظایف پرسنل و توانائی های آنان و فلوچارت وظایف تعیین شده در هر یک از حوزه های (PM- دفتر فنی و ناظرین- واحدهای اجرائی و روساء بخشهاو ...)

3- نداشتن یک سیستم بازخور و برنامه جامع جهت رفع معایب احتمالی وساختاری و سیستم گزارش دهی همراه با مستندات قابل ردیابی

4- اجراء کارهای ارجاعی بصورت روزمرگی و نداشتن دید کیفی و اعتبار سنجی

- .......

خلاصه ای از آنچه که یک بخش خود را از بدنه سازمان می تواند جدا کند و سازو کار خویش را پیاده کند ، ذکر شد . در این راستا پیشنهاد می شود:

1- پیشنهاد می شود شخص یا اشخاصی که خود را شایسته سرپرستی مدیریت فنی ویا دیگر بخشهای ذیربط آن    می دانند ، و یا جنابعالی نظر مساعدی بر ایشان دارید ، در ابتدا برنامه های خود را در سه مقوله اصلی مدیریت یعنی ((برنامه ریزی – نحوه اجراء و سیستم بازخور)) بیان دارند تا بتوانید از بین این افراد ،شایسته ترین انتخاب شود.      (( البته اگر جنابعالی  به ایجاد تغییر در بخش فنی اعتقاد دارید))

2- با طرح ریزی یک فرایند مشخص چرخه پاسخگوئی و شایسته سالاری با هدف ارتقاء دانش فنی در جهت بهبود تولید را در بدنه مدیریت فنی اجرائی نموده تا انجام امور با کمترین خطا انجام شود.

3- آنچه که در این بخش کم رنگ شده است ، کاهش انگیزه و نگرش های شغلی می باشد . لذا میبایستی با انتخاب شایسته و اصلح مدیر فنی و روساء بخشها ، میزان علاقمندی و انگیزه کارکنان به جایگاه اصلی خود بازگردد. که البته انجام این امر بسیار مشکل و در یک پریود زمانی میسر می باشد. (( به راستی عشق و انگیزه ای که در مرحوم فرهاد بزرگخو وپروفسور میر شمسی وجود داشت در همکاران ما وجود دارد؟)

سخن آخر اینکه (( جناب آقای دکتر قدکچی ))، بخش فنی و مهندسی طی دهه گذشته بعلت نداشتن یک تفکر استراتژیک و پویا ،از علم وفناوریهای روز از جمله اصول GMPو GLP مرتبط با تاسیسات و تجهیزات مانند فضا های تمیز وسیستم HVAC ، عقب مانده است که ترمیم این کاستی نیاز به (( خواستن و احساس نیاز)) از طرف مقام ارشد موسسه دارد که امیدواریم با درایتی که در جنابعالی وجود دارد در مدت زمان مناسب ، به وقوع بپیوندد.

                                                                                   با احترام

 

[ چهارشنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٢:۱٥ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ