سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

یکی از پیشنهادات بسیار خوبی که در این مقاله می خواهیم به ریاست محترم موسسه ارائه نمائیم استقرار کامل مفهومERP یا مدیریت منابع سازمان یا  Enterprise Resource Planning است. امروز استفاده از مفهوم فناوری مدیریت منابع سازمان(ERP) در شرکتهای دارویی و بسیاری از شرکتهای تولیدی در ایران به امری رایج تبدیل شده است. اساس این تکنولوژی عبارتست از آگاهی و تسلط مدیریت ارشد سازمان بر کلیه منابع مورد استفاده در فرایندهای تولید و کنترل کیفیت محصولات . به طور بسیار خلاصه در فرایند تولید، مواد اولیه با رعایت برخی الزامات محصول، خریداری و به انبار قرنطینه مواد اولیه می رود. در اینجا این مواد تحت کنترل کیفی قرار گرفته و پس از تائید به انبار مواد اولیه منتقل می شود. در مرحله بعد این مواد بر حسب نیاز بخش تولیدی از انبار خارج و به بخش تولید منتقل شده و مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از این مواد در حین مصرف تبدیل به ضایعات شده و بخش دیگر آن به محصول اصلی تبدیل می شوذ. البته یک وظیفه اصلی مدیر تولید محصول آن است که ضایعات را به حداقل برساند. بیشتر اوقات در بخش تولید، برای رسیدن به محصول نهایی لازم است یک سری محصولات حد واسط نیز تولید شود. علی ایحال بعد از تولید محصول نهایی، در مرحله بعد این محصولات به انبار قرنطینه محصول نهایی منتقل و پس از تائید توسط کنترل کیفیت به انبار اصلی منتقل می شوند. از آنجا نیز بر حسب تعهداتی که به مشتری وجود دارد بر اساس الزامات تحویل و نقل و انتقال محصول، آن را تا محل مصرف حمل و به مصرف می رسانند.


این مفهوم  سالهاست که شناسایی شده و به طور مرتب روشهای آن دقیقتر و تکمیلتر شده است. کاربرد فناوری اطلاعات و کامپیوتر سبب شد که این مفهوم کاملا متحول شده و امروزه اکثر سازمانها از این تکنولوژی در قالب نرم افزارهای یکپارچه برای مدیریت منابع خود استفاده می کنند. مدیر ارشد سازمان با بهره گیری از این فناوری می تواند به خوبی در جریان میزان مواد اولیه در حال خرید، میزان مواد در انبارهای مختلف، وضعیت تولید محصولات مختلف در سازمان و از همه مهمتر میزان ضایعات محصولات تولیدی قرار گیرد. به عبارت دیگر در صورت استقرار این فناوری در موسسه ، ریاست محترم موسسه می تواند به خوبی و به صورت آنلاین آخرین وضعیت تولید را بر روی مانیتور کامپیوتر اطاق خود رویت کرده و آن را کنترل کند.

با توجه به محاسن فوق العاده این فناوری، در سال 1385 به مدیریت ارشد موسسه  پیشنهاد شد که این نطام را مستقر نماید و برای آشنایی ایشان ، جلساتی با حضور یکی از شرکتهای عرضه کننده این خدمات برگزار شد ولی نهایتا این ایده  به دلیل نبود زیر ساخت شبکه زیاد مورد توجه قرار نگرفت و اجرای آن غیر عملی شناخته شد و بعهدها هم که ساختار شبکه مستقر شد بازهم به دلایل دیگر به اجرا نرسید و مثل خیلی از ایده های دیگر به فراموشی سپرده شد.

هم اکنون در موسسه رازی این وضعیت وجود دارد:

1- بخشی از فرایند که مربوط به انبار مواد اولیه خریداری شده و همچنین محصولات نهایی است تا حد زیادی در رازی وجود دارد  و نرم افزارهای انبار تا حدی دارای این قابلیت هستند،

2- بخش مهم این فرایند که به موضوع تولید محصولات اختصاص دارد تقریبا وجود ندارد و لذا نمی توان به خوبی فهمید که مثلا میزان ضایعات تولید در خط تولید .واکسن X چقدر است؟

3- با توجه به وجود زیر ساخت شبکه ، امکان استقرار یک نطام مدیریت منابع سازمان به صورت یکپارچه به طور کامل وجود دارد،

4- استقرار این سیستم یک حرکت کاملا حساب شده و رایج در تمامی سازمانها تلقی می شود و به قدری دارای اهمیت است که برخی آن را به منزله یکی از استراتژیهای اصلی سازمان در برنامه های خود آن را مد نطر قرار می دهند( لینک)

موسسه رازی برای بقا نیاز به تحولات جدی در دیدگاهها و استقرار نظامهای مدرن دارد و در بخش تولید شاید بهترین کار، استقرار تفکر مدیریت منابع سازمان باشد.

[ جمعه ٢٢ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٩:٤٩ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ