سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه دکتر عادل آذر رییس مرکز آمار ایران جوابیه ای را مرقوم فرمودندکه دارای یک جمله بسیار کلیدی و مهم است. ایشان نوشتند:...پایه‌ برنامه‌ریزی‌های‌ کشور، آمار است... . این موضوع نشان دهنده اهتمام شدید عالی ترین مقامات سیاسی کشور به ارائه آمار صحیح توسط دستگاههای مختلف اجرایی است. خوشبختانه در این خصوص ریاست محترم موسسه رازی جدیت و دقت نظر قابل توجهی دارند ولی علی ایحال من باب تاکید به برخی نقایص موجود در این قضیه اشاره می شود:

الف) اشکالات ادبی و ویرایشی اخبار: برخی بی دقتی ها و سهل انگاریها سبب شده اخباری بر روی سایت رازی قرار گیرد که واقعا مایه تامل است. به عنوان مثال خبر نخست سایت رازی در تاریخ 7 آبان 1390(روز نگارش این مقاله) تحت عنوان بازتاب رسانه ای بازدید خبرنگاران رسانه های کشوری و استانی از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به شرح زیر است:

...توسط!!! روابط عمومی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و با همکاری اداره کل روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی در روز سه شنبه مورخ 3/8/1390، 33 نفر از خبرنگاران رسانه های گروهی از بخش جانوران سمی و تهیه پاد زهر موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی شهرستان کرج بازدید و با آقای دکتر عباس زارع میرک آبادی مصاحبه و به تهیه گزارش پرداختند.
در ادامه نشست خبری با حضور آقای دکتر هادی فامیل قدکچی رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و معاونین تحقیق و تولید فرآورده ها، برنامه ریزی و پشتیبانی، امور تحقیق و تشخیص بیماریها و توسعه روابط علمی و مدیر حوزه ریاست شرکت نمودند!!!

کاملا واضح است که نگارنده محترم خبر حتی  یکبار نیز این خبر را از رو نخوانده تا بفهمد که چقدر مشکلات ادبی و ویرایشی به آن وارد است. البته قطعا این دوستان عزیز از انتقاد بنده ناراحت می شوند ولی چاره ای نیست. پیشنهاد می شود حتما مطالبی که در سایت منتشر می شود از لحاظ ادبی مورد توجه و دقت نظر قرار گیرد.

ب) دقت در صحت اخبار نقل شده: پس از بازدید چند روز پیش اصحاب رسانه از موسسه رازی و مصاحبه هایی که صورت گرفت،اخباری در رسانه ها منتشر شد  که قطعا حاوی محتوای نادرستی است و باید در کوتاهترین زمان تصحیح شود. متاسفانه لینک این اخبار در سایت موسسه رازی نیز به نمایش در امده و به نحوی موسسه این اخبار را تائید کرده است. برای اثبات این موضوع به چند خبر از این سنخ اشاره می کنم و دوستانی که مایلند به متن کامل این اخبار دست یابند می توانند بر روی جملاتی که هایپر لینک شده کلیک نمایند:


خبر اول:آقای دکتر اکبری معاون تولید: تولید سالیانه 30 میلیون دز واکسن انسانی در موسسه رازی

خبرگزاری موج - معاون تولید موسسه واکسن و سرم سازی رازی گفت: سالیانه 30 میلیون دز واکسن انسانی از 5 نوع واکسن در این موسسه تولید و به وزارت بهداشت تحویل می شود.

به گزارش خبرنگار موج، ابوالفضل اکبری معاون تولید موسسه واکسن و سرم سازی رازی در نشستی خبری با بیان این مطلب اظهار داشت: واکسن های انسانی تولیدی رازی شامل فلج اطفال، توام خردسالان و بزرگسالان، MMR و DTP است.وی ادامه داد: این واکسن ها پس از تولید به وزارت بهداشت تحویل می شود.اکبری با اشاره به صادرات واکسن فلج اطفال به کشورهای منطقه، گفت: در صورت وجود نیاز بیشتر در بازارهای منطقه، موسسه رازی توان تولید حجم بیشتری واکسن فلج اطفال را خواهد داشت.

یک خبر خنده آور دیگر: ...وی(دکتر قدکچی) با اشاره به تولید 6 واکسن انسانی در داخل کشور افزود: 5 نوع از این واکسن ها در موسسه تحقیقات سرم سازی رازی تولید می شود که این واکسن ها شامل توام خردسال، توام بزرگسال، DTP،   )MMA حتما منظور MMR بوده) و فلج اطفال است و سالانه نزدیک به 30 میلیون لیتر!!! از این واکسن ها به وزارت بهداشت تحویل داده می شود( لینک منبع خبر)

شرح: مقدار تولید واکسن فلج اطفال در سال 1389 بالغ بر 1.078.578  دوز بوده که قطعا با این مقدار تولید نمی توان به صادرات محصول فکر کرد. به علاوه با توجه به برنامه تعمیرات در خط تولید واکسن فلج و عدم دریافت مجوز کیفیت سازمان بهداشت جهانی ، صادرات این محصول با مشکلاتی روبرو است که همگان از آن مطلعند. کاملا واضح است که  این سخنان را جناب آقای دکتر اکبری نگفته و صرفا برداشتهای شخصی خبرنگارمحترم بوده است و نیاز به تصحیح دارد. در خصوص عبارت  30 میلیون لیتر!!! واکسن انسانی نیز نیازی به شرح نیست. ظاهرا چون این مطلب پس از ذکر قیمت واکسن ماهی بر اساس هر لیتر ذکر شده و خبرنگار محترم نیز فکر کرده که آدمها مثل ماهیها واکسن را لیتری مصرف می کنند!!!! و حتما باید روابط عمومی موسسه  بر روی این موضوع دقت کافی داشته و آن را اصلاح نماید.

توضیح دیگر آنکه خط تولید DTP از اسفند 1387 به دستور وزارت بهداشت متوقف شده و  هم اکنون این واکسن جزو تولیدات موسسه رازی تلقی نمی شود و سالیانه حدود 12 میلیون دوز از این واکسن از خارج از کشور( عمدتا هند) وارد می شود. همچنین از نیاز 12 تا 18 میلیون دوز کشور به واکسن MMR بر اساس آمار سال 1389، فقط 3720 دوز از این واکسن تولید شده که به هیچ وجه قابل توجه نیست و لذا ذکر این واکسنها در لیست واکسنهای فعلی موسسه به نظر یک اشتباه از سوی خبرنگاران بوده است .

ادامه خبر:...وی(اکبری) در ارتباط با تولید واکسن آنفلوانزای انسانی، خاطر نشان ساخت: تا کنون این واکسن در داخل ایران تولید نشده است.معاون تولید موسسه رازی افزود: موسسه رازی برنامه هایی برای تولید این واکسن دارد.وی در ارتباط با میزان تولید واکسن های دام و طیور، اذعان داشت: 70 درصد از واکسن های مورد نیاز در این بخش تولید داخل بوده و 90 درصد واکسن های استراتژیک انسانی نیز در داخل ایران تولید می شود!!

شرح: اگر میزان توزیع واکسنها ی انسانی توسط موسسه را در سال 1389 ملاک قرار دهیم یعنی حدود 20 میلیون دوز، این مقدار به 60 درصد می رسد و اگر تولید را ملاک قرار دهیم یعنی حدود 13 میلیون دوز این مقدار به حدود 35 درصد می رسد و لذا مقدار 90 در صد که در این جمله ذکر شده قابل تامل است و باز هم به نظر می رسد که خطا از خبرنگاران محترم بوده است

شرح بیشتر: توضیح بیشتر آنکه بر اساس آمار تولیدات موسسه رازی در سال 1389، میزان تولیدات انسانی  مجموعا بالغ بر 13.642.364 دوز بوده که قطعا این میزان تولید کفاف نیازهای کشور را نمی دهد و به همین دلیل وزارت بهداشت مجبور به واردات برخی واکسنها از خارج شده است.

جهت اطلاع خبرنگاران محترم که اخبار موسسه را در رسانه های خود منتشر می کنند به برخی آمارهای مهم در خصوص تولیدات انسانی موسسه رازی اشاره می کنم. بر اساس گزارشات رسمی، میزان تولیدات موسسه رازی در سال 1389 به شرح زیر بوده است:

واکسن MMR تک دوزی: 3720 دوز تولید و 21.600 دوز توزیع،

واکسن فلج اطفال: 1.870.875 دوز تولید و 9.57.000 دوز توزیع،

واکسن MMR ده دوزی: 4.857.080 دوز تولید و 4.780.000 دوز توزیع،

دو گانه بزرگسالان تک دوز: 9.232 دوز تولید و 4000 دوز توزیع،

دوگانه بزرگسالان 14 دوزی: 6.397.859 دوز تولید و 6.000.000 دوز توزیع،

سرخک ده دوزی: 147.000 دوز تولید و 102.000 دوز توزیع،

خردسالان 14 دوزی: 357.070 دوز تولید و 126.000 دوز توزیع

سرخجه تک دوزی:  تولید و توزیع صفر دوز

جمع تولید واکسنهای انسانی: 13.642.364  و جمع توزیع واکسنهای انسانی 20.536.000 دوز

 از سوی دیگر نیاز سالانه کشور به واکسن های انسانی موسسه رازی حدودا 35 میلیون دوز برآورد می شود.مقدار دقیقتر را می توان با ضرب تعداد دقیق موالید کشور در هر سال در میزان دوز واکسنهای مورد نیاز بر اساس برنامه واکسیناسیون کشور ی به دست آورد که انشاء الله در مقاله ای مجزا به آن خواهیم پرداخت.

 جهت قطع نیاز کشور به کمپانی های صهیونیستی تولید کننده واکسن!!!( به قول دکتر دلیمی) که در دوران تصدی ایشان بیشترین وابستگی به آنها ایجاد شد باید در کشور حدودا 50 میلیون دوز واکسن انسانی  انسانی با احتساب واکسنهای تترا  و  پنتا والان تولید شود که 35 میلیون دوز باید توسط رازی و 15 میلیون دوز دیگر توسط پاستور تولید شود. البته این آمار تخمینی است.

خبر دوم: قدکچی:پذیرش دانشجو برای رشته پژوهش‌های بیولوژ‍یکی در مقطع دکتری...تا بهمن ماه فراخوان پذیرش دانشجو برای تحصیل در این موسسه اعلام خواهد شد.

شرح: با وزرات بهداشت مذاکراتی در خصوص  PHD By Research صورت گرفته و مدارکی رد و بدل شده ولی اینکه تا بهمن ماه فراخوان پذیرش اعلام خواهد شد موضوعی مبهم و قابل تامل است چون هنوز از طرف وزارت بهداشت برای این موضوع مجوزی صادر نشده است. یکسری مذاکرات نیز با تربیت مدرس در خصوص دورهای PhD  بیو تکنولوژی دامپزشکی!! انجام شده و هنوز شروع دوره ها از بهمن ماه قطعی نشده است.به هر حال عبارت رشته پژوهش های بیو لوژیکی به نظر نادرست است و باید تصحیح شود. و باز هم به نظر می رسد که خبرنگاران محترم بدون توجه به اصل سخنان جناب اقای دکتر قدکچی و صرفا بر اساس برداشتهای شخصی این خبر را منتشر کرده اند.

خبر سوم:داروی ضدسرطان در ایران ساخته شد

این داروی ضد سرطان از سموم مار و عقرب طی 10 سال کار تحقیقاتی به‌دست آمده و این ماده از چربی (پپتید)!!! این حیوانات استخراج شده است.

شرح : در اینکه آقای دکتر زارع  از سال 1385 به بعد ( و نه ده سال اخیر) بر روی این موضوع تحقیقاتی انجام داده اند قطعا شکی وجود ندارد ولی تیتر خبر دال بر ساخت واکسن ضد سرطان تیتر نامناسبی است و به علاوه باید در جمله بندی دقت شود که از عباراتی همچون چربی(پپتید)!!!خودداری شود چون چربی قطعا با پپتید فرق دارد و یکی نیست( و شاید کلمه لیپید توسط دکتر زارع ذکر شده ولی خبرنگار محترم نوشته است پپتید) . از سوی دیگر هنوز تا دسترسی به داروی ضد سرطان توسط رازی مسافت زیادی باقی است و  بعلاوه همین یک جمله می تواند شآن و اعتبار علمی موسسه رازی را مورد خدشه قرار دهد.

نتایج و پیشنهادات:

به ریاست محترم موسسه رازی پیشنهاد می نمایم :

1- روابط عمومی موسسه در تنظیم اخبار برای سایت رازی دقت بیشتری مبذول نماید،

2- روابط عمومی موسسه حتما خبرگزاری ها را موظف نماید  اخبار خود را صرفا پس از تائید موسسه منتشر نمایند. علت این موضوع ان است که برخی برنامه ریزان کشور از آمارهای ذکر شده در سایتها به عنوان آمارهای دقیق استفاده می کنند و لذا حتما باید این آمارها دقیق و صحیح باشد.

3- علی رغم دقت نظر مسئولین موسسه در بیان آمارهای صحیح که بر هیچ کس پوشیده نیست و از سوی ریاست محترم موسسه نیز مورد تاکید قرار گرفته، برخی اخبار منتشره از سوی موسسه توسط رسانه ها حاوی آمارهای غلطی است که بیشتر ناشی از برداشت خبرنگاران محترم و عدم کنترل این اخبار محسوب می شود. بازخوانی و دقت نظر در آمار ذکر شده در رسانه ها یکی از وظایف حوزه محترم ریاست موسسه و روابط عمومی موسسه محسوب می شود که امیدوارم به این موضوع توجه شود.

[ شنبه ٧ آبان ۱۳٩٠ ] [ ٩:٤٠ ‎ق.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ