سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

به بهانه سفر ریاست محترم موسسه به خارج و شرکت ایشان در کنگره ای در چین تصمیم گرفتیم تا در خصوص موضوع سفرهای خارجی به چند نکته اشاره کنیم. البته به دلیل تلخی برخی مطالب ، آن را با اندکی طنز و شوخی مخلوط کرده ایم تا تحمل آن اسانتر باشد:

1-     اهمیت ارتباطات علمی بین المللی: اهمیت توسعه ارتباطات علمی داخلی و بین المللی بر هیچکس پوشیده نیست ولی موسسه رازی از بدو انقلاب تا کنون به طور سالیانه با کاهش تدریجی این ارتباطات روبرو بوده به طوریکه در حال حاضر ارتباطات ما با خارج به قدری محدود و کم است که باید گفت این ارتباطات تقریبا قطع شده است. ضوابط و آئین نامه های  غلط در غلط و سخت گیریهای بی اندازه توسط مقامات موسسه رازی و وزارت جهاد در این خصوص مهمترین دلیل این وضعیت نابهنجار تلقی می شود.


پیشنهاد اول: ریاست محترم موسسه که خود به خوبی از این مشکل بزرگ آگاهی کافی و از تاثیرات نامطلوب آن بر حیات موسسه رازی اطلاع واسعی دارند یکبار برای همیشه موضوع ارتباطات خارجی موسسه رازی را مورد توجه قرار داده و مشکلات موجود را از طریق اصلاحات عمیق در آئین نامه های موجود، راه اندازی شورای ارتباطات علمی داخلی و بین المللی و راهکارهای دیگر اصلاح فرمایند.

 1-     انعکاس نیافتن نتایج سفرها: همین چند فقره بازدید  خارجی که توسط مقامات و بعضا کارشناسان موسسه در طول سال برگزار می شود نیز هیچ انعکاسی در موسسه رازی ندارد و از آنجا که متاسفانه رسم بر آن نیست که کسی در این خصوص گزارش مکتوب بنویسد یا با ایراد یک سخنرانی شنیده ها و یافته های خود را منتقل نماید، عموما از نتایج این سفرها خبری منتشر نمی شود.

پیشنهاد دوم: ریاست محترم موسسه خود پیشگام شده و در خصوص سفر چند ماه پیش خود به آمریکای لاتین و همچنین این سفر اطلاعات مبسوطی را به شکل متن یا سخنرانی ارائه فرمایند و من بعد نیز همه مسافرین محترم را مجبور و موظف به ارائه گزارش کتبی و شفاهی بفرمایند.

 2-     همه سفرها را رئیس نرود!!!: این جمله ای بود که یکی از دوستان عزیز هنگام نوشتن این مقاله بیان کرد. واقعیت این است که روسای موسسه اعم از دکتر محمدی و دکتر دلیمی  (غیر از دکتر اخویزادگان زیرا در آن دوران دکتر آشتیانی با فداکاری تمام رنج این سفرها را به جان می خرید) عادت داشته اند که خود به تنهایی بار زحمت سفرهای خارجی را بر دوش بگیرند و این فداکاری سبب مشقت های زیادی برای آنها می شد!!!! یکی از قدیمی ترین شوخی هایی که در این خصوص وجود داشت مربوط است به شوخی مرحوم بقایی با دکتر محمدی که گاهی به او می گفت من دلم برای تو می سوزد که باید به تنهایی به شیعیان محروم جنوب لوزان!!!سرکشی کنی...!!!

پیشنهاد سوم: یک خواسته عمومی در موسسه رازی این است که ریاست محترم موسسه سنت شکنی کرده و همگان را به نحوی در این کار خیر سهیم نماید تا همگان بتوانند نقش خود را در صدور انقلاب بازی کنند!!!

 3-     توجه به هزینه اثر بخشی سفرها: قطعا هر سفر خارجی باید دارای منافعی برای موسسه باشد. این منافع باید کاملا تضمین شده باشد . مثلا هم اکنون همگان می دانند که با توجه به سفر جناب دکتر صبیری و دکتر سلیمانی به هلند برای یاد گیری فن آوری کنترل واکسن آنفلوانزا، موسسه رازی در این خصوص داراری برنامه هایی شده و به زودی شاهد اتفاقات خوبی در این راستا خواهیم بود!!1( بنا به نقل قول صریح جناب دکتر اکبری در مصاحبه با خبرنگاران)

پیشنهاد چهارم: توجه به هزینه اثر بخشی سفرها یکی از مهمترین دلایل محدود کردن سفرهای خارجی توسط مقامات محترم بوده است. البته این شمشیر بیشتر بر سر سفرهای محققینی که قصد شرکت در مجامع خارجی را داشته اند فرود آمده و سفرهای مقامات محترم کمتر از این جهت دچار اختلال شده است.توصیه می شود ریاست محترم موسسه در خصوص هزینه اثر بخشی سفرها با امعان نظر بیشتری برخورد نماید تا محققینی که واقعا ارتباط آنها با مجامع خارجی ، حیات و  رشد موسسه را تضمین می کند در فشار قرار نگیرند.

این بحث باز است و در این خصوص می توان به نکات دیگری نیز اشاره کرد ولی جهت جلوگیری از اطاله کلام به همین مختصر اکتفا می کنم.

[ دوشنبه ٩ آبان ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ