سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

بر اساس حکمی که در روز یکشنبه 90/8/7 از سوی دکتر قدکچی صادر شد،دومین تغییر بزرگ در موسسه رازی انجام و  آقای دکتر مسعود هاشم زاده به سمت سرپرست مدیریت فنی و مهندسی موسسه رازی منصوب شد. آقای دکتر هشام زاده قبلا رئیس سازمان نظام دامپزشکی، معاون پژوهشی موسسه رازی و معاون کیفیت این موسسه بوده و بسیاری از پروژه های نیمه تمام  فعلی موسسه در زمان تصدی ایشان در پست معاونت سیستم کیفیت( که در آن زمان بخش فنی در ان حوزه وجود داشت) شروع شده است. از جمله تصمیمات مهم ایشان در آن زمان، تصمیم به متمرکز کردن تاسیسات بخار موسسه بود که تاکنون این پروژه نیز با مشکلات زیادی همراه بوده و به نتیجه نرسیده بخصوص اینکه در خصوص مبنای علمی این پروژه عظیم، مرد افکن و شیرکش!!! بحثهای زیادی وجود داشته و هنوز سوالات بدون پاسخ زیادی وجود دارد.


نمی توانم نظر خود را مخفی کنم. مدیریت فنی موسسه از حساسترین و تخصصی ترین مدیریتهای موسسه و شاید بتوانم بگویم تخصصی ترین آنهاست و حتما باید یک فرد کاملا متخصص درامور فنی، مسئولیت انجا را بر عهده گیرد.شکست و عدم موفقیت مدیران قبلی این بخش که (واقعا هیچیک لایق این سمت نبودند) در به جلو راندن موسسه و وجود مشکلات متعدد این مدیریت مهم از نظر استقرار قوانین GMP بر هیچکس پوشیده نیست.توقع می رفت که بخش فنی در ده سال اخیر بتواند قابلیت استقرار تکنولوژیهای فنی مرتبط با GMP را بیابد ولی این اتفاق مهم رخ نداد و به نظ من وقتی یک عضو بدن خوب عمل نمی کند باید به وجود مشکلاتی در مغز سیستم شک کرد. با این اوصاف ناتوانی های فعلی در بخش فنی بیش از آنکه ناشی از نیروی کارآمد و فنی زبده در بخش میانی و عملیاتی آن باشد ناشی از به روز نبودن دانش مدیران ارشد آن و عدم توجه به اصل توانمند سازی پرسنل بر اساس نیازهای روزمره آن بخش بوده است. تصدی جناب دکتر هاشم زاده بر بخش فنی مثل آن است که ایشان مسئولیت بخش بسیار تخصصی سل را بر عهده بگیرد. آیا درست است دانشمند بزرگی مثل دکتر مصوری را از ریاست بخش سل دور کنیم و از جناب دکتر هاشم زاده در این بخش استفادهکنیم. قطعا خیر. به همین نحو مدیریت جناب آقای دکتر هاشم زاده بر بخش فنی در زمانی که در این بخش متخصصین و مهندسینی به مراتب شایسته تر و قویتر از ایشان حضور دارند  اصلا به صلاح نیست. مدیریت فنی از یک دید دیگر نیز دارای اهمیت زیادی است. این بخش به خاطر اتفاقات اخیر بسیار آسیب دیده و رنجور است و حضور چند ماهه آقای مهندس حاتمی نیز ترمیمی بر این زخمها و ناراحتی ها نبوده است.با این اوصاف حتما باید مدیری بزرگ و کاملا مسلط به امور به طور تمام وقت بر  راس آن قرار گیرد. از انجا که جناب آقای دکتر هاشم زاده هنوز دانشجوی بیماریهای طیور هستند و پایان نامه خود را دفاع نکرده اند قطعا قادر نیستند به طور تمام وقت در این قسمت فعالیت نمایند. یک نکته دیگر نیز حسن سابقه قبلی است که البته ایشان سابقه ای در اداره مدیریت فنی ندارند و آن سابقه ای که به خاطر تصدی ایشان بر مدیریت سیستم کیفیت قبلی(و تضمین کیفیت فعلی ) وجود دارد را نمی توان سابقه عملی مدیریت بر این بخش به حساب آورد و به علاوه آن سابقه، اصلا سابقه خوب و قابل دفاعی نیست زیرا برخی از پر اشکالترین خطاهای فنی موسسه در آن زمان توسط ایشان و مسئولیت مستقیم ایشان اتخاذ شده که هنوز نیز موسسه از تبعات آن در رنج و عذاب است( مثل تاسیسات مرکزی یا ساختمانهای شرم آور نیمه تمام).

صحبتی با جناب آقای دکتر قدکچی: با احترام زیاد از جنابعالی درخواست می کنم در باره این تصمیم تجدید نظر فرمائید. اگر به موسسه یا دکتر هاشم زاده رحم نمی کنید به خودتان رحم کنید زیرا شما باید بهترین و شایسته ترین افراد را برای هر منصبی انتخاب فرمائید و یقین بدانید که این انتخاب، انتخاب یک فرد اصلاح و کاملا شایسته نیست.امیدوارم به این پیشنهاد بیش از پیشنهادات دیگر توجه فرمائید.

و اما صحبتی با جناب آقای دکتر هاشم زاده: توجه جنابعالی را به حدیثی بسیار زیبا از امام جعفر صادق(ع) جلب میکنم.امام صادق علیه السلام در حدیثی گران سنگ، قاضیان را به چهار دسته تقسیم می کند:

قاضیان چهارگونه اند؛ سه صنف از ایشان در دوزخند و یکی در بهشت:

1. مردی که به ستم قضاوت کند و بداند که جور کرده و به ناحق حکم داده، در آتش است؛

2. مردی که به ستم رأی داده و نداند که جور است، او نیز در آتش است؛

3. مردی که ندانسته، حکم درست و حق صادر کند، او نیز در دوزخ است؛

4. مردی که به حق حکم کرده و می داند که حق است، پاداش او بهشت است.

این حدیث به خوبی جایگاه و اهمیت علم و دانش و تخصص در امور را نشان می دهد. جایگاه یک مدیر ارشد جایگاه یک قاضی است که باید در باره امور مهم قضاوت و تصمیم گیری کند. شما را پرهیز می دهم که جزو سه طایفه اول این حدیث نباشید. اگر به موسسه رحم نمی کنید لا اقل به خودتان رحم کنید.شما در زمان تصدی بر پست معاونت سیستم کیفیت علی رغم داشتم امکانات وسیع مادی، بودجه فراوان برای بازسازی و حمایت کامل و همه جانبه رئیس وقت موسسه جناب آقای دکتر اخویزادگان حتی نتوانستید یک متر فضای تمیز در موسسه رازی ایجاد کنید. واقعا نمی دانم شما با چه رویی و با استناد به چه سابقه مثبتی تصمیم به تصدی بر پست مدیریت فنی گرفته اید؟ بدانید که شما اگر در این مسند به حق و درستی نیز حکم کنید راهی به سوی نجات نخواهید یافت. کسانی که شما را به این سو راندند دوستان شما نبودند و نیستند و اگر از ایشان نپرهیزید روزی دستهای خود را به نشانه پشیمانی خواهید گزید و خواهید گفت ایکاش فلانی را به دوستی انتخاب نمی کردم.

و اما سخن پایانی: ای مومنین! شما را از خشم خدای بزرگ و آتشی که سراپرده هایش آسمان و زمین را در بر می گیرد پرهیز می دهم. امام علی فرمود:...کسی که درباره دو درهم به غیر آنچه خدا فرموده حکم کند، کافر است...کفر و ایمان همچون شمشیری تیز و مویی نازک بر فراز جهنم و بهشت است. هر تصمیم درست شما را به سو بهشت و هر تصمیم نادرست بخصوص در آن تصمیماتی که اموال بیت المال در معرض نابودی و تلف قرار می گیرد  شما را به وی بجهنم پرتاب می کند. ای گروه مومنین! به شاخه های طوبی که از اسمان به سوی زمین آویزان شده بیاویزید و خود را نجات دهید.

رحمت و سلام خدا بر آن کس که سخن حق را شنید و از آن تبعیت کرد

[ دوشنبه ٩ آبان ۱۳٩٠ ] [ ٤:۱۱ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ