سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

ریاست محترم موسسه طی حکمی، جناب آقای دکتر مقدم پور معاون سابق تولید را به سمت مشاور خود در تولید فراورده های بیولوژیک موسسه منصوب نمود. برای ایشان آرزوی موفقیت کرده و به این بهانه فرصت را غنیمت شمرده و در خصوص لزوم استفاده از مشاوران تراز اول توضیحاتی را ارائه می نمایم.

اصولا سازمانهای بزرگ همواره و بدون استثنا از حضور مشاوران خارجی و تراز اول در کنار کادر مدیریت ارشد و میانی خود سود می برند. تمامی این مشاوران در حوزه های ویژه ای دارای تخصص و تجربیات عملی و علمی قوی هستند و اصولا ملاک انتخاب آنها نیز همین تجربیات علمی وعملی است. در این خصوص توجه ریاست و معاونین محترم موسسه و خوانندگان گرامی را به چند پیشنهاد ذیل جلب می نمایم:


 الف) لزوم بهره گیری از مشاورین خارجی: در ایران بهره گیری از مشاوران خارجی نیازمند به طی کردن یک مسیر اداری طولانی و مصوبه مجلس شورای اسلامی است و لذا چندان نمی توان به این راه کار امیدوار بود ولی به هر حال  یکی از پیشنهادات ما به ریاست محترم موسسه رازی آن است که حوزه ریاست را مامور نماید تا مقدمات حضور چند جین!!! مشاور خارجی تراز اول را در موسسه رازی فراهم سازد. بسیاری از بخشهای تولیدی موسسه هم اکنون با مشکلاتی روبرو هستند که حل آنها از عهده متخصصین آن خارج است و حتما باید برای حل آن مشکلات از مشاورین زبر دست خارجی استفاده کرد . از جمله این بخشها می توان به بخش واکسنهای ویروسی و باکتریایی انسانی، بخش تولید ضد سم مار و عقرب و از همه مهمتر بخش PPD اشاره کرد. اینها که نام بردم من باب مثال بود و الا  بخشهای دیگر نیز کماکان به این مشاوره ها احتیاج دارند.  معاونت تحقیقاتی و  بخشهای تحقیقاتی آن از جمله بخش بیوتکنولوژی، تحقیقات طیور و باکتری شناسی  نیز نیاز مبرم به این مشاوران دارند . معاونت تضمین کیفیت که راه اندازی آن به دست مشاورین خارجی اعزامی از سوی سازمان بهداشت جهانی و با فشار مداوم آنها صورت گرفته!!! نیز به شدت محتاج به مشاورینی در زمینه های معتبر سازی، کالیبراسیون و تکنولوژیهای مرتبط با GMP است. نیاز بخش فنی نیز اصلا گفتنی نیست زیرا این حوزه به شدت نیازمند بازسازی نیروهای فنی و توانمند سازی آنها تا حدی که قادر به برآورده سازی نیازهای فنی موسسه در کلاس جهانی باشند است. اگر جسارت نباشد ریاست محترم موسسه نیز به شدت نیازمند به  یک یا چند مشاور تراز اول  برای ارتقای فرایندها و بازسازی تشکیلات مدیریتی موسسه، چالاک سازی آن، رفع تنگناها و نابسامانیهای آن دارد.

افراد پیشنهادی: کارشناسان زبده بهداشت جهانی در موضوعات مختلف( بسته به درخواست موسسه) قاعدتا در اولویت نخست این موضوع قرار می گیرند. بعد از آن می توان ضمن مکاتبه با شرکتهای خارجی مثل شرکتهای آمریکایی، انگلیسی، انستیتیو پاستور فرانسه ، و شرکتهایی مثل مرک آلمان از آنها کمک خواست. قطعا وجود تحریمهای بین المللی مانع از حضور متخصصین آن سازمانها می شود و لذا باید چشم خود را به متخصصینی از کشورهای برزیل، ترکیه، هلند، مالزی، اندونزی، مصر ، کره جنوبی یا  ‍‍ژاپن  بدوزیم. بخصوص کشورهای مسلمان و هم پیمان در این خصوص می توانند کمک بزرگی برای ما باشند. یادمان باشد که در راه اندازی موسسه رازی مشاورین خارجی نقش بسیار مهمی داشته اند و در بقا و پویایی آن نیز نقش بسیار بزرگ داشته اند.

ب) مشاورین داخلی: همانگونه که نوشتم بهره گیری از مشاورین خارجی با وجود موجی از مشکلات اداری و حفاظتی برای کوسسه رازی کاری است سخت و طاقت فرسا ولی ما حتما باید این مسیر را طی کنیم تا به تاریخ بدهکار نباشیم. در کنار آن ریاست محترم موسسه و مدیران ارشد و میانی آن می توانند به بهره گیری از مشاورین داخلی فکر کنند. متخصصین و مدیران با تجربه فعال یا بازنشسته مراکز تحقیقاتی مهم کشور مثل پاستور، رویان، سازمان دامپزشکی، رازی، شرکتهای دارو سازی بزرگ و البته موفق در کلاس جهانی مثل ثامن مشهد یا دارو پخش، روسای دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی موفق کشور که در جشنواره های سالیانه رازی و خوارزمی موفق به کسب جوایز می شوند و همچنین مدیران نمونه و کارآفرینان کشور که در این صنعت دارای تجربیاتی باشند می توانند در لیست مشاوران موسسه قرار گیرند.

سابقه تاریخی : به خاطر ندارم در زمان دکتر محمدی  از مشاورین خارجی در موسسه رازی استفاده ای شده باشد ولی در زمان دکتر اخویزادگان، دکتر نادر الهرجی و کوکاکو ویچ و چند مشاور دیگر از بهداشت جهانی مدتی در موسسه به سر می بردند. رئیس قبلی  انستیتو پاستور هند نیز یک روز در موسسه رازی در خصوص برخی قوانین GMP سخنرانی کرد. کیفیت بالای مطالبی که در این سخنرانی ارائه شد نشان داد که چقدر روسای موسسه از نظر دانش مدیریت و آشنایی با قوانین کیفیت و تولید، با استانداردهای جهانی فاصله دارند.گمان نمی کنم اگر روسای موسسه در دو دهه اخیر جمع شوند بتوانند مجموعا چنین سخنرانی با کیفیتی را ارائه دهند. در خصوص اثرات حضور دکتر نادر در موسسه نیز همین بس که معاونت سیستم کیفیت که هم اکنون با نام معاونت تضمین کیفیت در موسسه فعالیت می کند حاصل حضور بسیار کوتاه این مرد بزرگ در موسسه بود و بنده و بسیاری از دوستانم،  خودمان را مدیون دانش و فراست این انسان قوی و فرهیخته می دانیم.

پس از دکتر اخویزادگان، دکتر کهرام مدت کوتاهی ریاست موسسه را بر عهده داشت. به خاطر  دارم که در همان مدت کوتاه نیز او به دنبال استخدام یک مشاور تراز اول در امر مدیریت بود ولی گذشت زمان و طوفان حوادث سبب شد که خرما بر نخیل بماند و آرزوهای او به بار ننشیند. باز هم به خاطر دارم که به او نوشتم: موسسه رازی، موسسه ای است پیر . باغبانهای خبره وقتی به درخت پیری برخورد می کنند از شاخه های جوان آن برای کاشتن درختانی خوب استفاده می کنند. وقت آن است که شما این درخت پیر و تناور را با درختانی نو و زیبا جایگزین فرمائید. و ایشان( به عنوان یک استثنا در تاریخ بیست سال اخیر که عموما روسای موسسه رازی نامه های دریافتی را بدون پاسخ می گذارند سنت شکنی کرد و) نوشت : پیری، همیشه نشانه بدی و مرگ نیست بلکه می تواند نشانه خرد و فرزانگی باشد.... بنده نیز در ذیل همان نامه نوشتم:  پیری در سازمانها نشانه ای شوم از اتفاقات و بیماریهای مهلک است و اگر در رازی این موضوع نشانه خرد بود ما باید از تعطیلی و اختلالهای مکرر در خطوط تولید خود درس می گرفتیم و خردمندانه برخورد می کردیم....این آخرین جملاتی بود که به ایشان نوشته شد و دیگر جوابی دریافت نکردم زیرا خیلی زود طوفان حوادث نام او را به آرشیو مدیران ارشد موسسه سپرد.... خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد...

جمع بندی:

پیشنهاد می شود ریاست محترم موسسه رازی ، بهره گیری از مشاورین تراز اول خارجی و داخلی را در دستور کار خود قرار داده و حوزه ریاست را مامور نماید در این خصوص دستورالعملی را تهیه نماید. بهره گیری از مشاورین کارکشته در زمان حال موضوعی است بسیار حیاتی، مهم و ضروری. البته اگر ایشان نیم نگاهی به متخصصین حاضر در موسسه داشته باشد نیز شاید خالی از لطف نباشد!!!

[ دوشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٠ ] [ ٢:۳۱ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ