سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

بر اساس گزارش مجله میکروبشناسی پزشکی ایران در خصوص تولیدات علمی انگل شناسی در پایگاه اطلاعاتی ISI  موسسه رازی با23 مقاله در مقام پنجم قرار گرفت. نام مراکز تحقیقاتی برتر در این رتبه بندی به شرح زیر است:

دانشگاه علوم پزشکی تهران با 114 مقاله

دانشگاه تهران با 73 مقاله دوم

انستیتو پاستور ایران با 54 مقاله سوم

دانشگاه علوم پزشکی شیراز با 31 مقاله چهارم

موسسه رازی با 23 مقاله پنجم

 


  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با 22 مقاله ششم

تربیت مدرس با 22 هفتم

دانشگاه شیراز با 21 مقاله هشتم

تحلیل: موسسه رازی دارای حداقل دو بخش تحقیقاتی تخصصی در حوزه انگل شناسی به شرح زیر است:

-بخش تحقیقات انگل شناسی: در این بخش 5 متخصص انگل شناسی حضور دارند و به علاوه تعدای از نیروهای کارشناس نیز در این بخش فعالیت می کنند. وظایف پرسنل این بخش صرفا تحقیقاتی است،

- بخش تحقیق و تولید واکسنهای تک یاخته ای(موسوم به بخش تک یاخته شناسی): در این بخش نیز همواره دو یا سه نیروی متخصص به تولید واکسن تیلریوز و ترکیبات جنبی و تحقیقات مرتبط مشغول بوده اند.

حمایت سیاسی: انگل شناسان دارای یک سابقه تاریخی قوی در مدیریت ارشد موسسه رازی هستند. دکتر دلپی بنیانگذار این موسسه در فیلد تیلریا فعالیت می کرده و غیر از آن همواره در بیست سال اخیر انگل شناسان در کسوت رئیس یا معاون پژوهشی در تیم مدیریت ارشد موسسه رازی حضور داشته اند.

بخشهای تحقیقاتی شعب و مراکز تحقیقات استانها: در شش شعبه موسه رازی و بخشهای متعدد تحقیقاتی استانها همواره انگل شناسانی حضور داشته و با همکاری محققین موسسه رازی به تحقیق در این فیلد مشغول بوده اند.

جمع بندی و نتیجه گیری: تعداد تولیدات علمی موسسه در حوزه انگل شناسی در یک بازه زمانی سی ساله ، 23 مقاله بوده یعنی جمع محققین موسسه در این حوزه حتی سالی یک مقاله نیز در سایتهای ISI منتشر نکرده اند. اگر تعداد محققین این حوزه را حدودا 10 محقق تمام وقت در نظر بگیریم جمع نفر/سال آن بالغ بر 300 می شود. با کمی ارفاق اگر این نفر/سال را 230 در نظر بگیریم می توانیم نتیجه بگیریم که بازده محققین حوزه انگل شناسی حدود 0.1 مقاله در هر سال است. البته آنچه برآورد شد میانگین بازده محققین این حوزه بوده و الا با توجه به رشد تعداد مقالات علمی محققین موسسه در سالهای اخیر بازده علمی محققین این حوزه نیز قطعا افزایش یافته و نمی توان گفت که هم اکنون نیز بازده محققین ما یک دهم مقاله در سال است.به علاوه بازده هر یک از محققین نسبت به دیگری فرق می کند ولی در هر حال در میان محققین پر ارجاع و پر تعداد نیز ناممان ذکر نشده است.

 با این مقدمه نسبتا طولانی توجه شما عزیزان را به متن مقاله فوق جلب می نمایم:

 

بحث در باره نتایج این تحقیق

سوابق موضوع:

نتیجه گیری:

[ چهارشنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٠ ] [ ۳:۱۱ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ