سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

جناب آقای دکتر محرمی محقق باسابقه در حوزه بیماریهای زنبور عسل و حیوانات آزمایشگاهی و از مدیران خوش نام موسسه رازی در سالهای گذشته و حال هستند که  در حوزه های مدیریتی مختلف دارای اثرات بسیار مثبتی بوده اند. ایشان در خصوص مسایل مرتبط با رازی دارای دیدگاههای بسیار جالبی هستند که بخشی از آن را در قالب یک مقاله تهیه و برای بنده ارسال کرده اند و بنده نیز آنها را عینا خدمت شما خوانندگان محترم تقدیم می کنم.

به نام خدا

نویسنده : دکتر مجتبی محرمی

آیا قرار است اتفاق خاصی بیفتد؟

موسسساتی مثل موسسه رازی که در حوزه تحقیقات، تولید و تشخیص وظایف موثری را در سطح ملی ایفا می کنند و ترکیب نیروی انسانی آنها مرکب از افراد تحصیلکرده در سطح بالا، کارشناسان مجرب ، تکنیسینهای ماهر و حتی کارگران ماهر است،  صرف نظر از مدیریتی که بر انها اعمال می شود و بازهم صرفنظر از آنکه چه کسی مدیر آنها باشد، به دلیل انحصاری بودن وظایفشان، به خوبی از عهده شرح وظایف خودشان بر می آیند و تکالیفشان را انجام می دهند. حتی اگر ماهها ریاست موسسه حضور نداشته باشند خللی در کارهای روتین آنها پیش نمی آید. این انجام وظیفه ناشی از درک مسئولیتهای خودشان و احساس وظیفه ملی در قبال تولیدات مهم مورد نیاز است و تحت هیچ شرایطی حاضر نیستند که خللی در روند فعالیتهای روزانه اشان ایجاد شود.


حال سوال مهم این است که وظیفه یک مدیر ارشد در راس چنین سازمانهایی چیست؟ آیا قرار است که  آنها همین جریان روتین را نظاره کنند یا آنکه قرار است با حضور ایشان اتفاق مهم و خاصی بیفتد؟

با نگاهی گذشته نگر در می یابیم که غالبا مدیران نظاره گر بوده اند تا اثر گذار. تاکید می کنم غالبا نه مطلق مدیران. اگرمنصفانه نگاه کنیم قطعا به مواردی از مدیران اثر گذار و هدفمند نیز برخورد می کنیم ولی تعداد و دامنه اثر گذاری آنها محدود است. در یک جمله به نظرمیرسد مدیر کسی است که سبب ایجاد یک تغییریا تغییرات مهم یا وقوع یک اتفاق یا اتفاقات خاص و البته مثبت در سازمان می شود. چنانچه اگر روح تغییر یا تحول را از یک مدیر بگیریم چیزی جز کارهای روزمره باقی نمی ماند. حال سوال این است که چه تغییرات مهمی در موسسه رازی باید رخ دهد که تاکنون رخ نداده است؟

1-  اعتقاد به نیروی عظیم فکری و حتی عملی نیروهای موجود در رده های مختلف: از اعضای محترم هیئت علمی و محققین فوق العاده مقتدر رازی  که بگذریم  انصافا در تمامی رده های پرسنلی رازی و حتی در رده های کارگری،  افرادی فوق العاده با استعداد و قوی وجود دارند که می توانند بارهای بزرگی را بر دوش کشیده و نداشته های رازی را به ثروت تبدیل کنند. آیا رئیس موسسه رازی به این نیروی عظیم اعتقاد دارد؟ آیا اصولا آنها را می شناسد تا به آنتها اعتقاد پیدا کند؟ آیا روسای رازی فرصت داشته اند که به این مهم بپردازند یا آنکه طلای وقت  خود را ....؟

2-  شناخت استعدادهای بالقوه اعضای هیئت علمی، کارشناسان و پرسنل موسسه رازی و بکار گیری درست و منطقی این استعدادها در راستای حل مشکلات موسسه رازی

3-  شناخت درست و عمیق فرصتهای بیرونی اعم از قوانین مصوب، پتانسیلهای بخش خصوصی، دانشگاهها، سازمانهای اجرایی مرتبط با رازی و در درجه اول سازمان دامپزشکی

4-  داشتن یک دکترین و طرح شفاف در تمامی زمینه ها اعم از تحقیق، تولید ، تشخیص  و کیفیت و البته امور پشتیبانی و مالی. آیا روسای قبلی  دارای یک برنامه و هدفگذاری صحیح و شفاف در راستای تغییرات موثر در رازی بوده اند؟

5-  اقتدار و استقلال و اعتماد به نفس ذاتی: آیا روسای رازی قادر به شکستن لاک محدود مدیریت روزمره و کارتابلی و آزادی از دابره تاثیرات  مشاوران محدود و جناحی بوده اند؟

6- تسلط به دانش روز مدیریت و میزان تمایل به استفاده از مشاوران زبده و توانمند در مدیریت مدرن : آیا مدیران موسسه تلاشی در جهت کسب مهارتهای مدرن مدیریتی و استفاده از مشاوران زبده داشته اند؟

رهبری7-  قدرت ایجاد نظم و انضباط و توسعه  کارهای  تیمی و تشکیل حلقه های کیفیت. نظم به معنی حرکت هدفنمند، هماهنگ و منسجم تک تک اجزای  سازمان بدون تلاش آنها برای خنثی کردن یکدیگر(آنتاگونیسم گروهی) و بلکه تلاش آنها به منظور تقویت اثر طرف مقابل(سینر‍یسم گروهی) محسوب می شود. برآیند چنین هماهنگی اجزا حرکت سازمانی سریع به سمت تعالی و توسعه است. چنین تعریفی از ایجاد نظم را می توان معادل رهبری دانست. آیا موسسه رازی از چنین رهبرانی برخودار بوده است؟

8-  ایجاد یک نظام موثر تشویقها و تنبیهات: آیا در رازی مصادیق تشویق و تنبیه روشن است؟ چه بسیار اقداماتی که باعث سرکوب انگیزه ها و توانمندی ها شده و چه بسیار تشویقها و تنبیه هایی که اثراتی معکوس داشته اند. در این خصوص بحث بسیار است !!!.

به نظر می رسد که اگر مدیران قبلی رازی این مختصات ذهنی و مدیریتی را به قدرلازم و کافی دارا بودند می توانستند تغییرات مفید، موثر و دامنه دارتری را در رازی ایجاد کنند و امروز رازی را به قله های دانش و تعالی سوق دهند ولی افسوس و صد افسوس که کاملا  !!!اینگونه نشده است. آیا در دوران مدیریت جدید اتفاقات فوق رخ خواهند داد؟اگر چنین باشد که خوشا بحالمان و اگر اینگونه نباشد....

ما اعضای هیئت علمی و محققین رازی آمادگی خود را با حداکثر توان و مقدورات  خالصانه و بدون منت در اختیار آقای دکتر قدکچی قرار خواهیم داد البته اگر ایشان بخواهند و اگر قرار است اتفاق خاصی بیفتد.

[ شنبه ٢٥ تیر ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ