سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

بالاخره پس از سالها انتظار چشممان به جمال کتابی با موضوع مرتبط با موسسه و با آرم موسسه روشن شد. کاربرد اطاق تمیز در دارو سازی و صنعت فراورده های بیولوژیک نام کتابی است که از سوی جناب اقای دکتر طالب  شوشتری معاونت تضمین کیفیت موسسه نوشته شده و در تیراز 1000 جلد توسط موسسه رازی منتشر شده است. دکتر طالب در مقدمه این کتاب نوشته است:...مهمترین انگیزه نویسنده از تالیف کتاب حاضر کمک هر چند ناچیزی است که از طریق تهیه یک مجموعه فارسی در مورد اطاق تمیز که در حال حاضر از الزامات مهم و روز صنعت دارو و فراورده های بیولوژیک کشور می باشد ممکن است به این صنعت رو به رشد کشورمان بشود...


این کتاب دارای 12 فصل است که عناوین فصول عبارتند از:

1- ذرات و آلودگی،

2- تاریخچه و استانداردهای اتاق تمیز،

3- تهویه مطبوع در اتاق تمیز،

4- فیلترها و فشار هوا...،

5- فیلترهای بازده بالا،

6- معماری فضاهای تمیز،

7- اجزاء و انواع اتاق تمیز،

8- طراحی اتاق تمیز ...

9- کابینتهای ایمنی بیولوژیک،

10- لباس در اتاق تمیز،

11- مقررات تمیزی و حفاظت،

12- معتبر سازی اتاق تمیز.

این کتاب یکی از اولین محصولات شورای انتشارات جدید التاسیس موسسه رازی نیز محسوب می شود. ضعف موسسه در امور انتشاراتی در سالهای گذشته بسیار محسوس بوده و علت این موضوع نیز تا حدی ناشی از عدم حمایت و برنامه ریزی موسسه جهت تالیف کتب بوده است. به خاطر دارم به خاطر علاقه شخصی در سال 1381 مکاتبه ای با انتشارات سازمان بهداشت جهانی انجام داده و علاقه خود را به همکاری در این قضیه بیان کردیم. آنها در پاسخ اطهار داشتند در صورتیکه موسسه رازی آمادگی ترجمه و انتشار آثار سازمان بهداشت جهانی در حوزه کیفیت و بخصوص فراورده های بیولوژیک را باعلام نماید حاضر به همکاری با ما هستند. این مکاتبه به برخی دلایل خاص  ادامه نیافت ولی همواره به موضوع توسعه اننشارات موسسه رازی علاقه داشتم.  وقتی در سال 1385 در رتبه بندی وزارت بهداشت ما از محل تالیف و ترجمه کتاب امتیاز صفر را کسب کردیم ریاست وقت موسسه جناب آقای دکتر دلیمی در جلسه ارزیابی نتایج که بعد از آن در موسسه تشکیل شد علاقه خود به موضوع ترجمه و تالیف کتاب را نشان داد ولی تا زمان حضور مهندس جوادی رئیس وقت کتابخانه اتفاقی رخ نداد. ایده تاسیس شورای انتشارات موسسه حدودا سه سال پیش وارد دور تازه ای شد و نهایتا به بار نشست . خوشبختانه تلاشهای همه جانبه دوست عزیز جناب آقای مهندس یوسفی رئیس با کفایت کتابخانه موسسه رازی و حمایت معاونت محترم پژوهشی موسسه از فعالیتهای این شورای تازه تاسیس سبب شده که تالیف و ترجمه چندین کتاب در سال گذشته در دستور کار قرار گیرد که با توجه به پیگیری و علاقه جناب دکتر طالب نخستین محصول این تلاشها به ثمر رسید و امیدواریم که در ماهها و سالهای آینده کتب بیشتر و بیشتری از طرف موسسه منتشر شود.

انتشار هر کتاب تالیفی از سوی موسسه در ارزیابی های وزارت بهداشت حدود 50 امتیاز برای موسسه دارد(به طور متوسط معادل 10 مقاله پژوهشی). به علاوه در برنامه نقشه جامع علمی در حوزه سلامت نیز به تالیف کتب اهمیت زیادی داده شده و در سند ملی واکسن نیز به تالیف کتب مرجع در کلاس بین المللی اهمیت داده شده و البته در زمینه واکسن اگر جایی بتواند کتاب در خور اعتنایی بنویسد قطعا رازی یا پاستور است. ما باید برای این اتفاق مهم سرمایه گذاری کنیم و محققین خود را برای تالیف یک کتاب معتبر در زمینه واکسن سازماندهی کنیم. به ریاست محترم موسسه پیشنهاد می شود در دفترچه یادداشت های روزانه خود پیگیری تالیف کتاب مرجع در زمینه واکسن را یادداشت فرمایند.

[ جمعه ٢٧ آبان ۱۳٩٠ ] [ ٧:٤٢ ‎ب.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ