سلام بر تو ای رازی

وبلاگ پرسنل ، محققان و بازنشستگان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی

درباره من
سید محمود میرافضلی
نقاشیهای دیواری موسسه رازی: باید از میان شما، جمعى دعوت به نیکى، و امر به معروف و نهى از منکر کنند! و آنها همان رستگارانند(آل عمران-104).این وبلاگ توسط این جانب سید محمود میرافضلی ، به منظور ایجاد محیطی مناسب برای بحث و بررسی وضعیت تحولات علم و فناوری و بالاخص موضوعات مرتبط با موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تاسیس شده است. این وبلاگ ، به هیچ وجه سیاسی نیست و بر اساس مقررات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برپا شده است و مسئولیت مطالب کلا بر عهده اینجانب است. رعایت ادب و انصاف در بیان مطالب و نقطه نظرات یک وِیژگی ممتاز محققین و پرسنل موسسه رازی است و امیدواریم همکاران گرامی بنده این خصلت نیکوی خود را به بهترین وجه نمایش دهند.

نوشته مهندس پردیس(فوق لیسانس الکترونیک)

مقدمه: در خصوص پروژه تاسیسات یا حرارت مرکزی موسسه که به شوخی از سوی برخی همکاران به عنوان پروژه منوریل نامیده می شود ، قبلا در این وبلاگ مطالبی منتشر شد و پیشنهاد شد مدیران محترم موسسه در این خصوص به شبهات پاسخ دهند . اخیرا دوست و همکار گرامی جناب آقای مهندس پردیس از مهندسین موسسه در این خصوص نظراتی را برای ما ارسال کرده که آنها را مجموعا به شکل یک مقاله منتشر می کنم و البته این حق را برای متولیان و کارشناسان این موضوع محفوظ می دارم که با نوشتم پاسخ، به این نقطه نظرات پاسخ دهند:

با سلام خدمت دکتر میر افضلی و کسانی که حیات موسسه برایشان مهم است
لازم می دانم مجددا و بدینوسیله  اعتراض و برائت خود را به عنوان یکی از مهندسین بخش فنی اعلان نمایم تا فردای روزگار مرا چون مسیح (ع) به جرم دیگران محکوم نکنند. چه، تشویق برای یک نفر است و تنبیه برای همه ( قانون نظامی)


هر چند تخصص بنده برق است، ولی تعاملات و تشابهات زیادی با رشته مکانیک موجود است. به علاوه حتی ذهن یک کودک دبستانی هم قادر به درک معضلات این طرح است.
بارزترین زشتی این طرح آن است که موسسه را مانند یک پالایشگاه نموده است.

اگر این تاسیسات برای انتقال حرارت به بخش ها در نظر گرفته شده باشد، با وجود سرمای شدید در زمستان، کاهش فشار گاز در زمستان و حتی قطعی گاز، مسافت چندین هزار متری لوله های انتقال بخار و با لحاظ سرمایی که بواسطه سایه فکنی درختان موجود می شود، متوجه می شویم که قوی ترین عایق کاریها هم نمی توانند حرارت لازم را انتقال دهند. یعنی حتی ممکن است به جای بخار داغ در ماورای خطوط انتقال، آب سرد تحویل داده شود! همین الان هم اگر در اتاق کارتان احساس سرما می کنید، کافی است تا چند دقیقه ای روی کانال های انتقال حرارت موسسه بایستید! تا بفهمید چقدر انرژی در خطوط انتقال تلف می شود.
در جهانی که کشورهای مترقی ( مانند اسکاندیناوی) خودروهای بدون سوخت فسیلی می سازند و از انرژی زمین گرمایی برای گرمایش خانه ها و تولید برق بهره می گیرند، این طرح ضد انسانی و خیانت به محیط زیست به نظر می رسد.
به نظر این حقیر بهتر بود سیستم حرارت نیمه متمرکز ( زوم بندی شده) اجرا می شد یا آن که به یمن وجود گاز شهری، برای هر بخش دستگاه بخار ساز جداگانه برای مقاصد استریلیزاسیون و آبگرمکن های صنعتی برای نظافت عمومی تعبیه می شدند. اما طراحان این طرح به .... این جا نیز بسنده نکردند. دو طرح دیگر نیز بر آن افزودند: برودت مرکزی و ام سی ایچ پی.
برودت مرکزی یعنی برای فصول حاره ( خرداد تا مهرماه) برودت در یک نقطه مرکزی تولید شود. چیزی مانند کولر گازی. یک کولر گازی برای یک اتاق کوچک تا حدود 10 آمپر برق مصرف می کند. با آن همه سطح مسکونی  موسسه و با سهل انگاری در مصرف انرژی در موسسه، به نظر می رسد برای برق رسانی به چنین طرحی باید تمام برق نیروگاه فردیس را یکسره به موسسه اختصاص داد!
طرح ضمیمه شده دیگر استفاده از بخار اضافی (!) در فصل تابستان برای تولید برق است. من نمی دانم این فکر ... به ذهن کدامین یک از آنها خطور کرده است. اولا چنین مولدی بسیار گران قیمت و کارکردن با آن بسیار خطرناکتر از دیزل است. وانگهی، من در نیروگاه فردیس شاهد بودم به علت چگالش بخار داغ، قطرات آب باعث سوراخ شدن پره مولد شده بوند که خسارت چند صد میلیونی تومانی به بار آورده بود و ...

مهمتر این که تولید برق در مقیاس کوچک اصلا به صلاح نیست. مثلا هیچ شخصی با وجود برق شهری از موتور برق استفاده نمی کند. به علاوه، استخدام اپراتور برای مولد بخار داستانی است.
این طرح یکی از سوتی های ....... است. امید است مجالی حاصل شود تا سوتی های فراوانی که مدارک آن در اختیار بنده هستند منتشر شوند.

                                                                 با آرزوی تحقق نهی از منکر
                                                                            رضا پردیس

ضمن تشکر بنده مجبور شدم برخی از کلمات و عبارات را سانسور کنم.

[ شنبه ٥ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٩:٢٦ ‎ق.ظ ] [ سید محمود میرافضلی ]
برچسب ها
دوستان
ابزارک های وبلاگ