به احترام رقبای عرب بایستید!!

در گزارش جدید یک نکته بسیار مهم و بسیار پررنگ وجود دارد و آن این است که تعصب عربی در مقابل غرور ایرانی باه طور تمام قد برخاسته و دانشگاههای متعصب عرب هرگز حاضر نیستند به همین آسانی  عرصه رقابت را به دانشگاههای مغرور ایرانی واگذار کنند وخود در گوشه ای نشسته و  برای پیروزی ما کف بزنند. بالشخصه برای این رقیبان قدرتمند و با اراده احترامی عمیق قایلم و اعتقاد دارم سخت تر شدن این رقابتها، سرعت ما را برای حرکت به سوی هدف بیشتر می کند به شرط آنکه در این مسیر هوشیار، قوی و مصمم باشیم.. علی ایحال در اینجا توجه شما را به چند نکته مهم در باره نتایج سال 2011 جلب می کنم:

 

1-   در رتبه بندی سال 2011،از 31 هزار دانشگاه، در 149 کشور جهان ، 17554 دانشگاه از 137 کشور جهان فرمهای شرکت در رتبه بندی را تکمیل و ارسال کردند که این تعداد نسبت به سال 2010 (13388) افزایشی 31 درصدی را نشان می دهد.

2-     44 درصد شرکت کنندگان از آمریکا، 28 درصد از اروپا و 25 درصد از آسیا،اقیانوسیه و خاورمیانه بودند.

3-   20 درصد دانشگاهها در حوزه فیزیک و تکنولو‍ژی، 19 درصد علوم اجتماعی، 17 درصد علوم بالینی، 16 درصد علوم زیستی و 7 درصد هنر و علوم انسانی فعالیت می کردند.

4-   مثل گذشته دانشگاه تهران که ترکیبی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تهران است و اخیرا نیز دانشگاه علوم پزشکی وایران را بلعیده با کسب رتبه ای بین 501 تا 550 در صدر دانشگاههای ایران ایستاد. در مقام دوم دانشگاه شریف قرار دارد که دومین سال تحریمهای جهانی بر علیه خود را تحمل می کند ولی محققین این انشگاه  با کسب این رتبه نشان دادند که چه قدر در کسب افتخارات ملی مصمم هستند. برای  دانشگاه تربیت مدرس علی رغم حضور در این رتبه بندی نمره ای ذکر نشده است. در کل با توجه به تجارب قبلی دانشگاه تهران در رتبه بندی های بین المللی تصور می رفت که این دانشگاه در این رتبه بندی بتواند به رتبه های زیر 500 راه یابد ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاد و لذا باید نتایج کسب شده توسط این دانشگاه را ضعیف تلقی کرد. در عوض دانشگاه شریف در این رتبه بندی مقام خوبی کسب کرده  است.

5-   همانگونه که پیش بینی می شد رژیم اشغالگر قدس کماکان در صدر بهترین های منطقه چشم انداز 1404 قرار دارد و ما هنوز برای شکست این رقیب سختکوش باید تلاش بیشتری بنمائیم،

6-   سه دانشگاه عربستان سعودی مثل چند سال قبل توانستند از دانشگاههای ایرانی پیشی بگیرند و نشان دهند که حاضر نیستند به راحتی میدان را برای ترکتازی رقیبان ایرانی خود خالی کنند. البته این وضعیت در کل برای جهان اسلام یک موقعیت خوب است و باید آن را به فال نیک گرفت.در سالهای نه چندان دور ما پس از اسرائیل و ترکیه در رتبه سوم منطقه چشم انداز قرار داشتیم ولی در این چند سال عربستان سعودی با رشدی خوب مقام سوم را از ما ربوده و ما را به پله چهارم فرستاده است.البته اگر دو دانشگاه عربستان سعودی که رتبه های بسیار خوب200 ، 349 و 357 را کسب کرده اند را مد نظر قرار دهیم باید عربستان سعودی را در رتبه دوم منطقه و بالاتر از ترکیه و ایران قلمداد کنیم.

7-   یک دانشگاه از امارات متحده عربی با کسب رتبه 338 در جایگاهی بالاتر از بهترین دانشگاههای ترکیه و ایران ایستاد . این دانشگاه در نخستین رتبه بندی ها امتیاز خوبی نداشت ولی به تدریج با سرمایه گذاری های مفصلی که صورت گرفت خود را به مقامهای بالا رساند و البته برای کشور کوچکی مثل امارات با جمعیت بسیار کم نسبت به ایران و ترکیه، این اتفاق، افتخار بسیار بزرگی محسوب می شود و از یک زاویه می توان این کشور را در جایگاهی بالاتر از ایران و ترکیه دانست.

نتایج برخی از کشورهای منطقه چشم انداز 1404 در جداول زیر ذکر گردیده و از علاقه مندان دعوت می کنیم برای اطلاع بیشتر به این جدول یا به سایت اصلی رتبه بندی مراجعه نمایند ولی با توجه یه نتایج اخیر، پیشنهاد می نمائیم که برای کسب رتبه های بهتر در مسابقات آتی ، با استرات‍ژی های بهتری حرکت کنیم. برخی از این استراتژیها که به نظر می رسد باید سرمایه گذاری زیادی روی آن صورت گیرد عبارتست از :

الف) استراتژی توسعه ارتباطات علمی بین المللی،

ب) توجه بیشتر به کیفیت تحقیقات و سوق دادن حداقل بخشی از تحقیقات به سمت مرزهای علم ، یعنی جایی که هر مقاله ارجاع بیشتری دریافت می کند،

ج) توجه هر چه بیشتر به بهره وری علمی محققین، توسعه Mentorship، اعطای جوایز تحقیقاتی به محققین و مولفین اثار علمی و ...

د) افزایش سهم تحقیقات از GDP

قاعدتا این پیشنهادات بسیار تکراری است و همه مسئولین به اهمیت اینها آگاهند فقط می ماند عزم اراده بیشتر برای اول شدن و کسب مقامهای بالاتر در رتبه بندیهای جهانی در سیاستمداران که باید آن را از خدای بزرگ خواست و طلب کرد.

/ 1 نظر / 17 بازدید
رتبه بندی های سیاسی

البته همانگونه که نگارنده محترم مقاله آگاهند اینگونه رتبه بندی ها گاها سیاسی هم هستند. که خود هم به این نکته اشاره کرده اید. مثلا تربیت مدرس محلی بوده برای اخذ مدرک بسیاری از مسئولین قدیم و حال از جمله دلیمی. و از این نظر باید به پیش بینی بنده رتبه ای دو رقمی حداکثر99 را باید بتواند کسب کند. ولی نگذاشتند. یا مثلا دانشگاه اهواز که یکی از معاونین محترم را به جامعه علمی رازی تقدیم کرده باید حداقل بعد از صنعتی شریف قرار می گرفت که نشد.بهر حال بگذریم. نمی دانم چرا ارزش واقعی ما را فقط خودمان می دانیم و بس. مثلا طی چند سال اخیر دوره دلیمی چندین محصول جدید با رونمائی مقامات ارشد کشوری ساخته شد. از جمله واکسن آنفلوآنزا و تب برفکی و ... واین در حالی است که برنا سانوفی پاستور سرم انستیتو هند فایزر و ...هیچکدام با این نرخ رشد به دانش فنی و تولید دست نیافته اند. به گفته آلبرت انشتین بسنده می کنم که" انسان هیچگاه قادر به درک 2 چیز نمی شود اول عمق کائنات و دوم عمق حماقت انسان (برخی) انسان ها.