دیدار با ریاست محترم موسسه رازی

لازم بود  که بیوگرافی علمی ایشان را به طور کامل  منتشر کنم و البته قولشان را نیز از ایشان گرفته بودم که رزومه خود را به بنده بدهند ولی  تاکنون این اتفاق رخ نداده است.در هر حال به همین چند نکته اکتفا می کنم که جناب آقای دکتر قدکچی دارای مدرک دکترای تخصصی (PhD)  در زمینه بهداشت و بیماریهای طیور از شیراز بوده و  بیش از 24 سال در موسسه رازی سابقه فعالیت دارند و هم اکنون نیز عضو هیئت علمی موسسه رازی با رتبه استادیار هستند. 7 سال ریاست شعبه مشهد و 3 سال معاونت تولید این شعبه در کارنامه ایشان دیده می شود و هم اکنون نیز با حفظ سمت در سرپرستی موسسه رازی؛ معاون بهداشتی وپیشگیری سازمان دامپزشکی نیز هستند.

 جلسه در جوی بسیار صمیمانه برگزار شد .مشغله زیاد سبب شده بود که مطالب وبلاگ را به طور کامل ندیده باشند و لذا و ابتدا از بنده خواست به نکته نظرات خود  اشاره کنم. بنده به محتوای نامه آخر به عنوان مهمترین نظرات مطرح شده در وبلاگ اشاره کردم و بالاخص به لزوم شایسته سالاری در انتخابها؛ آزاد بودن فضای نقد و اندیشه  و اصل امر به معروف و نهی از منکر و لزوم تغییرات ساختاری در مبانی نظام مدیریتی موسسه و ایجاد ساختارهای استراتژیک اشاره کردم. آقای دکتر با حوصله زیاد به نظرات بنده گوش دادند و سپس به موارد مختلفی اشاره کردند که بنده از آن نکته برداری کردم . مهمترین دیدگاهای ریاست محترم موسسه در این جلسه به شرح زیر بود:

- من به کار سریع، موثر و صحیح اعتقاد دارم

 - در زمان تصدی خود بر شعبه مشهد کارهای شاخص زیر را انجام دادم:

-          تنها و اولین شعبه موسسه بودیم که بخش تحقیق و توسعه داشتیم،

-          موفق به ساخت 8 خانه سازمانی و 8 مهمان سرا شدم،

-          تعداد نیروها را از 35 نفر به صد نفر رساندم،

-          در زمان مرحوم بقایی موفق شدم از 30 سهمیه جذب نیروی انسانی موسسه رازی، 22 سهمیه را برای شعبه کسب کنم،

-          در تمامی دورانهای مدیریت خود به مشورت، شوراها و کار تیمی بسیار  اهمیت داده ام و در آینده هم خواهم داد. ما در شعبه مشهد شورای پژوهشی، شورای فرهنگی، شورای اداری، شورای ورزشی، و البته بالاتر از همه یک شورای معاونین داشتیم. داشتن برخی از این شورا ها الزامی بود ولی اکثر آنها به دلیل اعتقاد شخصی به موضوع مشورت با صنفهای مختلف در موسسه رازی بود،

-          نتیجه این شوراها در مشهد آن بود که من تنها فکر نمی کردم بلکه نزدیک 20 نفر در گروههای مختلف با من همکاری فکری و عملی داشتند و الان نیز همین ایده را دارم،

من اصلا از انتقادات و نظرات کارکنان هیچگاه ناراحت نمی شود بلکه آنرا برای پیشرفت سازمان ضروری می دانم. انتقاد یک فرد نشان می دهد واقعا در سازمان مشکلاتی وجود دارد و لذا حتما باید به آن گوش داد.

ما در موسسه حقوق و مزایا و پاداش و ... می دهیم تا روحیه همه حفظ شود و همه بتوانند با آرامش خاطر در موسسه رازی کار کنند لذا در انتقاد ها و پیشنهادات باید این جو آرامش حفظ شود. نقدها باید بدون هو و جنجال باشد تا آسیبها کم باشد. فضا باید آرام باشد و مشکلات را با تدبیر و عقل حل کنیم.

مقالاتی که در وبلاگ نوشته می شود بسیار مودبانه و عمیق است و اعتراضی نیست ولی در بخش نظرات بعضا مطالبی نوشته می شود که از ادب و انصاف دورند و باید دوستان عزیز ملاحظه بیشتری بکنند و ما با این قسمت کار مخالفیم.

کسی که انتقاد می کند ممکن است به طور کلی اشتباه بگوید که البته معمولا اینطوری نیست. به نطر من باید به حرف او هم گوش کرد تا کاملا تخلیه شود و سپس او بتواند با خیال راحت در محل کارش حاضر و فعالیت کند.

معمولا درون انتقادات کارکنان نطرات بسیار خوبی وجود دارد که من با علاقه و شور زیاد به دنبال آن ایده ها می گردم. اگر نخواهم به همه سخنان کارکنان گوش دهم ممکن است شانس شنیدن آن یک یا چند ایده خوب را هم از دست بدهم و لذا سعی می کنم در این خصوص با حوصله زیاد برخورد کنم،

من صبر و حوصله بحث و انتقاد را دارم و همیشه از این خصوصیت مثبت خود سود برده ام و در آینده نیز همین طور خواهد بود. من هرگز از سخنان منتقدان ناراحت نمی شود بلکه دنبال حرف حسابی می گردم.

صبر و حوصله و تحمل زیاد من سبب شد که هیچگاه در زمان دکتر دلیمی از در مخالفت وارد نشوم و هیچ شکایتی نداشتم. یک مدیر خوب باید یک گوش بزرگ برای شنیدن و یک چشم تیز بین برای دقیق دیدن همه چیز را داشته باشد. من این خصلت را از جناب آقای دکتر دستور ریاست سازمان دامپزشکی یاد گرفتم. او در دوران دانشجویی استاد من بود و من بسیاری از درسهای زندگی را از او یاد گرفتم. او مرد شریف و بسیار با ارزشی است و من به او خیلی اطمینان دارم. الان شدت تلاطمات در سازمان خیلی کمتر از موسسه رازی است و ما در آنجا خیلی راحت و با آرامش کار می کنیم .کار ما در آنجا ستادی است و برنامه ریزی کلان و تنطیم قوانین و مقررات کلی است و مدیران اجرایی در اجرای آن برنامه ها و قوانین آزادی عمل زیادی دارند.

موسسه رازی جایگاه من است و من نیز به شوراها اعتقاد زیادی دارم ولی مقایسه صد در صد موسسه رازی با موسسات بزرگ در جهان در امور مدیریتی کار درستی نیست. ما کشوری در حال توسعه هستیم و تفکر جهان سومی در تمامی لایه های ذهن ما وجود دارد. ما نمی توانیم مثل آمریکا شویم چون فرهنگمان با آنها فرق می کند. به عنوان مثال اگر در آمریکا یک سونامی بیاید و همه جا را خراب کند آنها کشوری می سازند بهتر از گدشته ولی چنین قدرت ترمیمی در نطام ما وجود ندارد و اگر بحرانی پیش بیاید معکوس عمل می کنیم و نحوه برخوردهای ما جوری است که دامنه تخریبها به طور مرتب زیاد و زیادتر می شود.

من مدیری آینده نگر هستم و آینده نگری را نیز یک خصلت بسیار مهم مدیران می دانم. البته در عین حال که به دموکراسی و نظر همکاران اعتقاد دارم و استقبال و حمایت عمومی از مدیران منتخب را مهم می دانم   نمی توانم  انتخاب همکاران خود را به طور کامل به دست پرسنل و محققین بسپارم زیرا در هر حال من وظایفی دارم و موسسه رازی موظف به اجرای نقشه جامع علمی و برنامه های پنج ساله است ولی می توانیم به یک راه حل تلفیقی برسیم که استقلال عمل من به عنوان رئیس موسسه رازی و حق دوستان برای اظهار نظر در باره انتخاب مدیران حفظ شود.

احترام به افراد ؛جزو فرهنگ و عادت من است به عنوان مثال اگر کسی به دفتر من بیاید و امکان ملاقات فراهم نشود به آقای مقیمی و فتاحی سپرده ام که نامش را بنویسند تا خودم به آنها زنگ بزنم .فرهنگ  احترام گذاشتن به افراد همواره برای من نتایج بسیار خوبی به جا نهاده به طوریکه وقتی خودم مسئول نبودم دوستان و کارمندان برای من احترام زیادی قایل بودند. من در این ایام و در همیشه زمانها به افراد احترام می گذارم تا خودم نیز همواره مورد احترام باشم.

من به تشویق پرسنل خیلی اعتقاد دارم و آن را برای پیشبرد اهداف سازمان بسیار مهم می

/ 0 نظر / 20 بازدید