ایراداتی اساسی درباره مونوریل!!! ( حرارت مرکزی موسسه)

هر چند تخصص بنده برق است، ولی تعاملات و تشابهات زیادی با رشته مکانیک موجود است. به علاوه حتی ذهن یک کودک دبستانی هم قادر به درک معضلات این طرح است.
بارزترین زشتی این طرح آن است که موسسه را مانند یک پالایشگاه نموده است.

اگر این تاسیسات برای انتقال حرارت به بخش ها در نظر گرفته شده باشد، با وجود سرمای شدید در زمستان، کاهش فشار گاز در زمستان و حتی قطعی گاز، مسافت چندین هزار متری لوله های انتقال بخار و با لحاظ سرمایی که بواسطه سایه فکنی درختان موجود می شود، متوجه می شویم که قوی ترین عایق کاریها هم نمی توانند حرارت لازم را انتقال دهند. یعنی حتی ممکن است به جای بخار داغ در ماورای خطوط انتقال، آب سرد تحویل داده شود! همین الان هم اگر در اتاق کارتان احساس سرما می کنید، کافی است تا چند دقیقه ای روی کانال های انتقال حرارت موسسه بایستید! تا بفهمید چقدر انرژی در خطوط انتقال تلف می شود.
در جهانی که کشورهای مترقی ( مانند اسکاندیناوی) خودروهای بدون سوخت فسیلی می سازند و از انرژی زمین گرمایی برای گرمایش خانه ها و تولید برق بهره می گیرند، این طرح ضد انسانی و خیانت به محیط زیست به نظر می رسد.
به نظر این حقیر بهتر بود سیستم حرارت نیمه متمرکز ( زوم بندی شده) اجرا می شد یا آن که به یمن وجود گاز شهری، برای هر بخش دستگاه بخار ساز جداگانه برای مقاصد استریلیزاسیون و آبگرمکن های صنعتی برای نظافت عمومی تعبیه می شدند. اما طراحان این طرح به .... این جا نیز بسنده نکردند. دو طرح دیگر نیز بر آن افزودند: برودت مرکزی و ام سی ایچ پی.
برودت مرکزی یعنی برای فصول حاره ( خرداد تا مهرماه) برودت در یک نقطه مرکزی تولید شود. چیزی مانند کولر گازی. یک کولر گازی برای یک اتاق کوچک تا حدود 10 آمپر برق مصرف می کند. با آن همه سطح مسکونی  موسسه و با سهل انگاری در مصرف انرژی در موسسه، به نظر می رسد برای برق رسانی به چنین طرحی باید تمام برق نیروگاه فردیس را یکسره به موسسه اختصاص داد!
طرح ضمیمه شده دیگر استفاده از بخار اضافی (!) در فصل تابستان برای تولید برق است. من نمی دانم این فکر ... به ذهن کدامین یک از آنها خطور کرده است. اولا چنین مولدی بسیار گران قیمت و کارکردن با آن بسیار خطرناکتر از دیزل است. وانگهی، من در نیروگاه فردیس شاهد بودم به علت چگالش بخار داغ، قطرات آب باعث سوراخ شدن پره مولد شده بوند که خسارت چند صد میلیونی تومانی به بار آورده بود و ...

مهمتر این که تولید برق در مقیاس کوچک اصلا به صلاح نیست. مثلا هیچ شخصی با وجود برق شهری از موتور برق استفاده نمی کند. به علاوه، استخدام اپراتور برای مولد بخار داستانی است.
این طرح یکی از سوتی های ....... است. امید است مجالی حاصل شود تا سوتی های فراوانی که مدارک آن در اختیار بنده هستند منتشر شوند.

                                                                 با آرزوی تحقق نهی از منکر
                                                                            رضا پردیس

ضمن تشکر بنده مجبور شدم برخی از کلمات و عبارات را سانسور کنم.

/ 8 نظر / 5 بازدید
اظهار نظر كارشناسي

خواستم از آقاي مهندس بسيار تشكر كنم بابت اظهار نظر كارشناسي كه فرمودند. من فقط همين رو ميدونم كه چند ساله يك كولر گازي براي يك آزمايشگاه مي خواهيم مي گويند مشكل برق داريم. حالا مونده بودم اين پروژه بزرگ برقش چطوري تامين ميشه كه بيانات مهندس كاملا مسئله را مثل بقيه مسائل موسسه شفاف نمود.

فرشید جزایری

گاهی اوقات گذر زمان تفاوت هائی جدی مهیا می کند. در دوره دلیمی که بنده کنار گذاشته شدم از گوشه و کنار می شنیدم که حرف های متفاوتی هست. آن زمان به سیستمی فکر می کردم که فرد منتقد بتواند به راحتی حرف بزند. به راحتی و مستقیم. الان این وبلاگ کارکرده. نقطه تعالی اینه که حرف های این منتقد محترم هنگام طراحی سیستم بخار شنیده می شد و از متخصصین دیگر برای اصلاح کمک گرفته می شد. باز هم خوبه اگر الان هم از حرف ها و دلائل ایشان استفاده شود. اما سخنی با آقای مهندس پردیس 1-با اینکه سابقه ای از همکاری مشترک با یکدیگر نداریم اما از صراحت لهجه و دلسوزی تان برای رازی تشکر می کنم. 2-آیا از زمان اندیشه تا اجرا با این طرح مخالف بوده اید؟ آیا مخالفت خود را عنوان نموده اید؟ به نظر شما چرا ترتیب اثر نداده اند؟ 3-به نظر جنابعالی بهترین گزینه در حال حاضر چیست؟

کارشناس

سلام مهندس پردیس عزیز من نیز با این طرح مخالفم و با اینکه تخصص مشابه ندارم ولی از شما انتظار میرفت فنی ایرادات را مطرح کنید نه به این شکل عامیانه

رضا

برگزاري مسابقات شنا خوب يادم هست زماني كه بحث يارانه ها مطرح شد، روزنامه ها نوشتند كه در تهران منازلي هستند كه حتي در زمستان هم استخرشان گرم است. حالا اين جرم به شكل سازمان يافته در موسسه اجرا مي شود. اولا مگر شنا كردن پرسنل و خانواده هايشان امري مهم و حياتي است؟ در اين يخبندان، مي دانيد براي گرم كردن استخر، سالن آن و حمام بعد از استخر چقدر گاز لازم مي شود؟ حالا كه در اين سرما و يخبندان كه برخي از هم ميهنانمان گاز ندارند، آيا لازم است چنين حجم عظيمي از گاز را مصرف كنيم؟ __ادامه دارد__

رضا

اگر دلتان به حال مردم نمي سوزد، به حال خرس هاي قطبي بسوزد كه به خاطر گرم شدن زمين در حال انقراض هستند. به علاوه، بعد از شنا، رطوبت تا يك ساعت درون پوست مي ماند و با قرار گرفتن در محيط باز باعث چاييدن مي شود. مهمتر اين كه با وجود شيوع انواع آنفولوانزا، بايد از محيط هاي عمومي پرهيز كرد، چه رسد به استخر و حمام. بنابراين پيشنهاد مي شود اين مسابقات تحريم شوند. به اميد روزي كه انسان هاي موثر جاي اشخاص خوب را در موسسه بگيرند.

رضا

با عرض سلام خدمت دوستان و تشکر از د. میرافضلی اولا خدمت آقای دکتر که بنده مهندس مکانیک نیستم و فوق لیسانس الکترونیک دارم. همان طور که رشته کامپیوتر منشعب از الکترونیک است برق هم منشعب از مکانیک است. دوم این کهاز پنج سال پیش بارها مخالفت خود را نوشته ام و به مقامات بالا تحویل داده ام. متاسفانه مرا اذیت کردند. سوم این که اگر قرار باشد روی آمار و ارقام واقعی حساب شود اطلاعات ورودی و جزئیات لازم است که متاسفانه دسترسی به آنها ندارم. ولی غالبا روی براوردهای اولیه می توان حساب باز کرد. مهمتر این که به نظر می رسد مهمترین عامل طرح این پروژه کذایی کسب منابع مالی و سپس فرار کردن به کانادا بوده. راستی 300 هزار میلیارد چند تا صفر دارد؟

سلام و صد درود بر دكتر جزايري

واقعا ميبايست از همكاراني كه در زمان دليمي مورد هزاران تهمت و افتراء قرار گرفتند و شجاعانه جلوي اين رئيس نالايق ايستادند تقدير بعمل آيد. افرادي همچون دكتر جزايري و دكتر محمدي و ........

ر. پرديس

پاسخ به سوال برادر گرامي آقاي جزايري قضيه راهكار براي پروژه مونوريل، مثل قضيه معتادي است كه براي كبودي زير چشمش از پزشك پماد مي خواهد، در حالي كه اصلا علاقه اي به ترك اعتياد ندارد. به نظر بنده، اقامه نظام شايسته سازي پرسنل قدم اول براي پرهيز از تكرار اشتباهات گذشته است؛ چه، كار را بايد به كاردان سپرد.