جهاد اقتصادی در موسسه رازی

مهمترین عبارت در این بیانات تلاش مضاعف،مجاهدانه و جهشی برای جلوگیری از آثار سوء تحریمها بر اقتصاد کشور بود.بر این اساس کلیه دولتمردان ایرانی موظف به تدوین استراتژ‍یها و برنامه هایی در راستای این سیاست اعلام شده بودند. حال سوال اصلی این است که مفهوم جهاد اقتصادی در رازی چیست؟ و آیا ما در این مسیر موفق عمل کرده ایم؟

موسسه رازی به عنوان یک موسسه  تحقیقاتی، تولیدی و تشخیصی  از دیر باز  در این کشور منشا خدمات بسیار مهمی در عرصه بهد اشت انسان و دام بوده است.بدیهی است یکی از اهداف دشمنان جمهوری اسلامی ایران توقف یا اختلال هر چه بیشتر در مسیر فعالیتهای تولیدی و تحقیقی  این موسسه بسیار مهم، استراتژیک و حیاتی است. از جمله این تلاشها، اعمال تحریمهای ناجوانمردانه و بسیار شدید در خصوص موسسه رازی بوده است.

همه می دانیم که موسسه رازی سالهاست که تحت فشار دشمنان این مملکت برای توقف محصولات استراتژیک خود قرار دارد ولی به لطف الهی و تلاش شبانه روزی دانشمندان این موسسه، تحریمها هرگز نتوانسته ضربه ای مهم و قاطع بر روند تولید فراورده ها در موسسه وارد سازد. البته بدیهی است که در اثر  تحریم شدید  برخی مواد یا وسایل حساس،  تولید برخی واکسنهای ما در سالیان اخیر با نوساناتی روبرو شده است و با این اوصاف اگر بخواهیم نظر مقام رهبری در این خصوص را اجرا کنیم تمامی تلاش ما باید شناسایی کامل نقاط ضعف و  انجام اقدامات پیشگیرانه موثر به منظور جلوگیری از آثار سوء تحریمها بر روند تولید و تحقیق این محصولات باشد.

بر این اساس موارد ذیل  پیشنهاد می شود:

1-     تشکیل یک کارگروه  قوی به منظور تحلیل کلیه فرآیندها، دستورالعملها و فلوچارتهای تولیدی و تحقیقی ،

2-    شناسایی نقاط حساس و ضربه پذیر. منظور از نقاط حساس و ضربه پذیر، آن دسته از گلوگاههای تولید و تحقیق است که تحریمها می تواند بر روی آن اثرات کارساز وارد نماید،

3-     تدوین و اجرای  اقدامات پیشگیرانه به منظور به صفر رساندن آثار سوء تحریمها ،

4-     تلاش در جهت تحقیق و راه اندازی خطوط جدید تولید فراورده های بیولوژیک و حتی مواد اولیه با هدف در هم شکستن استراتژی تحریم ،

5-     استفاده از بهترین نیروهای موجود و تاکید شدید بر اصل شایسته سالاری.

/ 1 نظر / 10 بازدید
بسيار ممنونم

من از نويسنده مقاله بسيار متشكرم كه دلسوزانه مسائل موسسه را پيگيري و نظرات و راه حلهاي جامعي را پيشنهاد ميدهند ولي بعنوان يك دوست فقط خواستم متذكر شوم كه همانطور كه در مقاله قبلي هم نگاشته بوديد نبايد منتظر اتفاق خاصي باشين و بفرض تشكيل كارگروهاي مختلف هم چونكه در عمل همون مديريتهاي هميشگي مونده و رونده موسسه حضور خواهند يافت و اين بار هم رخت جدي بودن را جلوي رييس جديد بر تن خواهند نمود؛ باز نهايتا به ناكجا آباد خواهيم رسيد. لذا دكتر جان خسته نباشي مشكل جاي ديگس.