موسسه رازی در میانه امواج بلند تغییرات

چند مقاله جالب در باره مدیریت تغییر

 1. ندا مفاخری ۱:۲۵ یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۸۹
  چیپ هیث، یکی از متخصصان برجسته رفتار‌سازمانی، در این مصاحبه و در بخش‌های منتخبی از آخرین کتاب خود که در زیر آمده‌ است، توضیح می‌دهد که چرا دگرگونی در بنگاه غالبا به تاخیر می‌افتد و به شرح این نکته می‌پردازد که مدیران ارشد اجرایی بنگاه چگونه می‌توانند از روان‌شناسی برای به جریان انداختن تغییرات استفاده کنند.
 2. shakeri ۱۰:۵۵ چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۸۸
  مدیریت تغییر وظیفه بسیار دشواری است. در این باره واقعیتی غم انگیز وجود دارد و آن اینکه بیشتر تلاشهای مربوط به اعمال تغییرات بنیادی در ابتدا به شکست می انجامد. علل اصلی این ناکامیها، در این نکته نهفته است که اغلب، میزان واقعی مقاومت سازمانی در برابر تغییر به درستی برآورد نمی شود. طرفداران و عاملان تغییر معتقدند که تغییر را می توان مدیریت کرد و این مفروضات منجر به مداخله های نادرستی می شود. اگر پویاییهای تغییر را نمی توان با اطمینان پیش‌بینی و کنترل کرد، پس طرفداران تغییر باید به منظور اداره فرصتهای تغییر، ابتدا به مدیریت خود بپردازند.
 3. shakeri ۱۰:۵۱ چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۸۸
  این مقاله به موضوع رهبری و مدیریت تغییر می‌پردازد و روش‌ها و استراتژی‌های برخورد با تغییر را شرح می‌دهد. رهبری تغییر، استراتژی‌های رهبری تغییر شامل رهبری تغییر از طریق قدرت، رهبری تغییر از طریق استدلال و رهبری تغییر از طریق بازآموزی، فرایند تغییر، نقش‌های درگیر در فرایند تغییر، معیارهای اجرای تغییر و روش برخورد با مقاومت در برابر تغییر مباحث این مقاله را تشکیل می‌دهند.
 4. shakeri ۱۰:۴۸ چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۸۸
  سازمانهای صنعتی و بازرگانی نظامهایی اجتماعی ـ فناوری هستند. خرده ـ نظامهای اجتماعی به خاطر تولیدفناوری ، عامل اصلی نیل به رشد محسوب می شوند. بهره برداری ثمربخش و درست از خرده ـ نظامهای سازمانی فناوری در گرو آن نوع از رهبری و تصمیم گیری است که سبب تحکیم رسالت سازمان می شود. مناسبات متقابل بین خرده نظامهای اجتماعی و فناوری ، هم به طور مستقیم بر فرهنگ سازمان اثر می گذارند و هم بخشی مهم از آن به شمار می روند. این فرهنگ به مرور زمان و بر اثر تغییر اصول ارزشی جامعه تغییر می کند. در سالهای اخیر مدیریت کیفیت جامع در تغییر فرهنگ سازمانی نقشی بسزا داشته است . تمهیداتی چون حلقه های کیفیت ، فعالیت گروههای کوچک ، طرحهای مربوط به بهسازی مداوم ،گروههای خودگردان ، و برنامه های معطوف به مشارکت کامل کارکنان ، گرچه همگی در راستای افزایش میزان مشارکت کارکنان هستند اما در فرایند تغییر فرهنگ که هدف مدیریت کیفیت جامع است ، نقشی برجسته و بسزا دارند. این مقاله درباره چگونگی ایجاد تغییر در فرهنگ سازمان ، توسط سازمان ، به بحث می پردازد.
 5. ندا مفاخری ۱۰:۴۶ چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۸۸
  امروزه تغییر مهم‌ترین عامل مؤثر در مدیریت کسب و کار موفق محسوب می‌شود. سازمان‌ها (و افراد شاغل در آنها) باید نگرش مثبتی نسبت به مساله تغییر داشته باشند تا از این طریق توان رقابتی خود در بازارهای تهاجمی امروزی را حفظ کنند. عدم توجه به یک روند در حال تغییر ممکن است بسیار پرهزینه باشد. این مقاله به مدیران می‌آموزد که برای بقای خود چگونه همواره یک گام از رقبا جلوتر باشند، روند تغییرات را تعیین کنند، و رهبری یک پروژه تغییر را بر عهده بگیرند.

  این مقاله در قالب ۱۰۱ نکته کلیدی طراحی شده و به مدیران توصیه می‌شود علاوه بر مطالعه دقیق به آن عمل کنند.
 6. ندا مفاخری ۳:۵۵ جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۸۷
  دکتر دمینگ‌ نخستین‌ آغازگر جدی‌ و نظریه‌ پرداز مدیریت‌ نوین‌ جهان‌ بر اساس‌ مشارکت‌ تمامی‌ کارکنان‌ ،مدیران‌ و مشتریان‌ یک‌ سازمان‌ است‌ که‌ با مکتب‌ جدید خود تحولی‌ شگرف‌ پدید آورده‌ است‌ . مشارکت‌ وهمکاری‌ وی‌ با مدیران‌ ژاپنی‌ در توفیق‌ آنها برای‌ تولید یک‌ کیفیت‌ غبطه‌آور ، مورد تأیید و قبول‌ صاحبنظران‌جهان‌ پیشرفته‌ امروز است‌ .
  وی‌ متولد سال ۱۹۰۰ در منطقه‌ " آیووا " آمریکا است‌. دارای‌ مدرک‌ دکترا (PHD) دررشته‌ فیزیک‌ و ریاضی‌ از دانشگاه‌ ییل‌ بوده‌ و در امور کشاورزی‌ ایالات‌ متحده‌ بعنوان‌ فیزیکدان‌ و ریاضیدان‌مشغول‌ فعالیت‌ شده‌ بود.
  دمینگ استاد دانشگاه هاروارد بوستون - از مدیران و پایه گذاران وسترن الکتریک. وی که پایه گذار مدیریت کیفیت است در دهه ۱۹۴۰ نقش اصلی در پیشرفت ژاپن داشت. امروزه بزرگ‌ترین جایزه مدیریت کیفیت به نام او دمینگ نام دارد.
 7. ا.صادقی ۲۳:۲۴ چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۸۶
  امروزه سازمانها در راستای رشد و ارتقای پرسنل خود فعالیتهای مشخصی را دنبال و وظایف اصلی منابع انسانی را بیشتر در قالب فرایندها تعریف می کنند. فرایندهای مختلفی که هرکدام تاثیر زیادی در توسعه و بهبود منابع انسانی دارند.
  از عمده زیر فرایندهایی که در داخل فرایند مدیریت منابع انسانی می توان گنجاند عبارتند از: فرایند نظام حقوق و مزایا، فرایند جذب، تامین و تعدیل نیروی انسانی، فرایند آموزش و بهسازی، فـــرایند نگهداری و بالاخره فرایند به کارگیری نیروی انسانی که هرکدام از این زیرفرایندها خود دارای ورودی، خروجیهای خاص و همچنین زیرفرایندهای دیگری هستند که درنهایت خـــــروجی همه این فرایندها می تــواند نیروی انسانی ماهر و بهره ور، فرهنگ سازی، ساختار نیروی انسانی، منافع فرد، سازمان، جامعه، آئین نامه ها و مقررات مربــوطه و رضایت پرسنل سازمان باشد
 8. مهدی بستانچی ۱۶:۲۶ پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۸۶
  سازمانهای امروز با مسائلی چون تغییرات سریع و غیر قابل پیش بینی، سفارشات خاص و سلیقه ای مشتریان، کیفیت کامل، انتظار دریافت سطح خیلی بالایی از خدمت و … روبرو هستند.
  از این رو سازمان ها برای بقاء و حفظ موقعیت خود، شکل های متفاوتی به خود گیرند. یکی از جدیدترین شکل های سازمانی، فرم سازمان های چابک می باشد. سازمان های چابک فراتر از انطباق با تغییرات می اندیشند و متمایل به استفاده از فرصت های بالقوه در یک محیط متلاطم و کسب یک موقعیت ثابت بخاطر نوآوری ها و شایستگی های خود می باشند.
 9. مهدی بستانچی ۲:۳۴ چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۸۶
  این ابزار شناختی، به کارکنان برای شناخت جایگاه خود در فرایند تغییر کمک می کند. به عنوان یک مدیر، می توان از این ابزار برای شناخت شکافهای فرایند مدیریت تغییر استفاده کرد و نقش هدایتی موثری را برای کارکنان خود فراهم ساخت. مدلADKAR از پنج کلمه انگلیسی تشکیل شده است:
  تمایل = DESIRE آگاهی = AWARNESS توانایی =ABILITY دانش = KNOWLEDGE تقویت = REINFORCEMENT و می تواند در موارد ذیل به مدیران کمک کند:
 10. مهدی بستانچی ۲۳:۵۱ پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۸۶
  این مقاله به موضوع رهبری و مدیریت تغییر می‌پردازد و روش‌ها و استراتژی‌های برخورد با تغییر را شرح می‌دهد. رهبری تغییر، استراتژی‌های رهبری تغییر شامل رهبری تغییر از طریق قدرت، رهبری تغییر از طریق استدلال و رهبری تغییر از طریق بازآموزی، فرایند تغییر، نقش‌های درگیر در فرایند تغییر، معیارهای اجرای تغییر و روش برخورد با مقاومت در برابر تغییر مباحث این مقاله را تشکیل می‌دهند.
/ 3 نظر / 14 بازدید
انگيزه ها

خواستم از آقاي دكتر قدكچي بخواهم كه نقل و انتقال مديريتها را سريعتر انجام دهند و در انتخاب افراد بيشتر دقت كنند مثلا انتخاب دكتر مقدم پور كه به خوبي هر بار مدير زمان خود را بخوبي ميشناسند و سريع خود را وفق ميدهند زياد كار صحيحي نيست!!!! و باعث از بين رفتن اميدها و انگيزه ها در موسسه ميگردد.

رحمن

با سلام در صفحه اول وبلاگ خود اشاره به آیه 104 ال عمران نموده اید آیا بردن نام افراد در مقاله انتقادی تان ( شما به دکتر دلیمی 20 داده اید) امر به معروف است یا نهی از منکر؟ برادر مسلمان ! اگر ما به این راحتی آبرو و شخصیت افراد را زیر سوال ببریم که دیگر شیعه نیستیم آیا شما مقاله ای هم در روزهای ابتدای شروع کار دکتر دلیمی دارید؟ یادمان باشد که قلم را باید در راه صحیح آن ( رسالت ..وما یسطرون) به دست بگیریم. بی شک کارهای مثبت دکتر دلیمی را خیلی زود به فراموشی می سپارید و این انصاف نیست ویا خدمات خالصانه آقای شجاعی و امثال ایشان را که نام برده اید. شتابزده ننویسید ببخشید که انتقاد کردم - حلال کنید [گل][شوخی]

علي غفاري

سلام یک مطلبی تو ذهنم بود که دوست داشتم جایی عنوان کنم. خوشبختانه این ولاگ فرصت خوبی هست تا نقطه نظرات را در راستای اصلاح سیستم بیان کنیم. همیشه تغییرات خوب هست به شرط اینکه تغییرات مثبت را هم به دنبال داشته باشد.ولی در موسسه ما هستند آفرادی که همیشه از این تغییرات مصون ومحفوظ هستند.حتما حساس شدید منظورم چیست .بله درست متوجه شدید "عده ای هستند که مادام العمر حاشیه امنی دارند وهر کاری که بخواهند سیستم برایشان انجام می دهد .حال اگر هیئت علمی باشند وچندین فقره پروژه مختومه داشته باشند یا .... افسوس ما زمانی بیشتر می شود که این افراد طالبکار هم هستند.امیدواریم مدیریت جدید این روال راعوض وشیرینی تغییرات را به مذاق همکاران بچشاند.همین