یکسال گذشت

 

 • آنها مشورت می کنند

یک خصلت دیگر مردان موثر ، مشورت پذیری و مشورت دهی است. این خصلت سبب افزایش سرعت و دقت تصمیمات می شود. هم اکنون در موسسه رازی گروههای مشاوره مختلفی به صورت رسمی وجود دارد ولی در عین حال هر از چند گاهی جناب دکتر عده ای از کارشناسان را جمع و در باره یک موضوع خاص مشورت می کند. به این کار باید خیل مشاوران و متخصصانی که دکتر کهرام همراه خویش به موسسه آورده را باید اضافه کرد که تا آنجا که بنده با آنها برخورد کرده ام همگی افرادی کارکشته و زبر دست هستند . برگزاری جلسات هم اندیشی در موسسه نمونه ای از این مشورتها تلقی می شود. همچنین دکتر کهرام با اندکی تاخیر موافقت خود را برای آغاز به کار مجدد شورای نمایندگان هیئت علمی اعلام کردند ولی این شورا چنان تعطیل شده است که هرگز نای ایستادن مجدد روی پای خود را ندارد و لذا موفقیتی حاصل نشد

 • آنها خوش اخلاقند

مردان موثر عمدتا افرادی هستند خوش مشرب، مردم دار و خوش اخلاق. بنده چند سال شاگرد  مرحوم میر شمسی بودم و حتی یکبار ندیدم که رفتاری خلاف اخلاق از ایشان سر بزند. حتی نشنیدم که کارگران و مدیران تولید بخش سرخک نیز از ایشان مطلب سوئی را نقل کنند. مرحوم دکتر کاوه و مهندس بقایی نیز جای خود داشتند. یکی از خصلتهای جناب دکتر کهرام نیز همین اخلاق نیکو و خلق شایسته است .

 • آنها در عین انعطاف ، لجبازند

مردان موثر در مسیر اثبات عقیده خویش و رسیدن به اهداف خود دارای انعطاف زیاد و در عین حال سرسختی و لجبازی خاص خویش هستند. خصلت انعطاف و در عین حال لجبازی در مسیر ، در دکتر کهرام به خوبی وجود دارد. او لجبازانه از عقیده دکتر پوربخش خیر بلکه عقیده خویش در حوزه تحقیق و توسعه دفاع می کند و حاضر به تغییر مسیر نیست.

 • آنها خطاهای خود را می پذیرند

پذیرش خطاها و اصلاح آنها یکی از خصلتهای مردان موثر است. افزایش سرعت تصمیمات ، امکان خطاها را افزایش می دهد و پذیرش خطا و تلاش در جبران آنها این نقیصه را برطرف می کند. دکتر کهرام معمولا در هر جلسه ای بر وجود اشکالات در کار خویش بیش از دستاوردهای خود تاکید می کند و از این لحاظ غیر منتظره و قابل تقدیر است.

اینها برخی از نکاتی بود که نوشتم و قطعا دوستان و خوانندگان محترم نیز مواردی را خواهند گفت. خیلی خوب بود اگر گزارش عملکرد یکساله مدیریت منتشر می شد تا بهتر بتوانیم نظر دهیم ولی در همین حد برای شروع کافی است

 واما جلسه روز چهارم

 • مثل همیشه با تاخیر آغاز شد . جناب دکتر کهرام و معاونین محترم به حاضرین خیر مقدم گفتند. جناب دکتر کهرام پیشنهاد کردند که بهتر است این جلسات در آینده به صورت تخصصی و با موضوعات خاص و از قبل اعلام شده برگزار شود تا نتیجه بهتری حاصل شود. ایشان به وجود معضلاتی در حوزه های مختلف اشاره و گفتند تیم مدیریتی کشش لازم برای حل همه مشکلات را ندارد و ما نیازمند همفکری همگان هستیم.

 • برخی از حوزه ها که نیازمند بحث و تبادل نظر بیشتر هستند عبارتند از بازرگانی داخلی و خارجی ، فناوری اطلاعات، تولیدات موسسه بخصوص تولیدات طیور ، مسایل مالی و استخدامی .

 • پیشنهاد شد دبیرخانه ای برای جمع بندی و انتشار نتایج جلسات تشکیل و و جلسات به صورت مرتب برگزار شوند،

 • دکتر مهراونی فرمودند ما در همه تولیدات مورد تعهد وضعیت خوبی داریم و در خصوص برخی تعهدات بیش از حد مورد تعهد نیز تولید کرده ایم ،

 • خانم دکتر صدری از اعضای هیدت علمی موسسه پرسیدند، تصمیم موسسه در باره توقف طرحهای تحقیقاتی چیست و ما چه باید بکنیم. در پاسخ دکتر پوربخش گفت بودجه تحقیقاتی موسسه ردیف مجزایی ندارد و صفر است مگر در تحقیقات کاربردی. باید مشخص شود متقاضی تحقیق کیست و هر کس متقاضی است باید خودش هم هزینه طرح را تقبل کند.وظیفه معاونت شناسایی و اطلاع رسانی اولویتها به محققان موسسه است یعنی نیازها باید به صورت متمرکز دریافت و فراخوان شود. تحقیقات ما دو بعد دارد. تحقیقات دامپزشکی و تحقیق در باره فراوردهای بیولوژیک قدیم و جدید. هم اکنون در سایت نیازهای تحقیقاتی سال 93 در 5 فراخوان  و بر روی 10 محصول جدید ( 4 محصول انسانی و 6 محصول دام و طیور) ذکر شده است.از سازمان دامپزشکی هم تقاضای عنوان کرده ایم. اخیرا دکتر کهرام 500 میلیون تومان برای اجرای طرحهای تحقیقاتی اختصاص داده اند و حساب ما پر پول است. در این 5 فراخوان 63 آیتم وجود دارد و در هر آیتم 5 زیر ایتم یعنی حدود سیصد عنوان طرح تحقیقاتی وجود دارد که هر کسی با هر دیسیپلینی در موسسه می تواند از میان آنها طرح خودش را انتخاب کند.

 • حاج اقا صادقی نماینده محترم ولی فقیه سوال کردند: ایا از این فراخوانها استقبال شده است و طرحی داده اند؟  چرا فعالیت محققین موسسه کم است و تعداد قابل توجهی از آنها دچار رکود علمی شده اند، چرا خیلی ها فعال نیستند. دکتر پوربهش در پاسخ گفت: اخیرا بر اساس نامه ای که از سازمان تات آمده اعلام شده 11 نفر از اعضا در رکود علمی هستند. در نامه ای که در راه هست 13 نفر دیگر هم اضافاه شده اند( جمعا 24 نفر از 102 نفر عضو هیدت علمی). در سال قبل 47 درصد اعضای هیئت علمی فاقد طرح تحقیقاتی بودند. علت سیستم قبلی بوده است زیرا محقق نمی دانست روی چه موضوعی باید کار کند. ما الان این اشکال را رفع کرده ایم . هر محقق برای ترفیع باید یک طرح جدید باشد . الان حدود 300 طرح برای همه افراد وجود دارد یعنی هر محقق 3 طرح!!!ما تا مرداد ماه مشکل مالی داشتیم ولی الان حسابمان پر پول است.

 • دکتر میر جلیلی عضو هیئت علمی موسسه و رئیس قبلی بخش بیوتکنولوژی  پرسید آیا صحبتها نباید تاثیر داشته باشد؟ وقتیما یک تقاضایی می کنیم و در عمل مسیر دیگری طی می شود موجب بی انگیزگی می شود . نیروی علمی موسسه، نیروی پر ارزش سازمان است. وقتی این نیروها به خاطر مسایل جزیی وقتشان تلف شود سبب بی انگیزگی می شود. الان برخی از موسسه رفته اند و واکسن Hib را می سازند. شما سوال نمی کنید چرا؟ موسسه به جای جذاب بودن دفع کننده است. من الان یک ماه است که در اتوماسیون موسسه نامم حذف شده . اینها سبب بی انگیزگی شده است. دکتر کهرام در پاسخ گفتند بهتر است مسایل به صورت کلی تر مطرح شود و نام کسی مطرح نشود و خصوصی بحث نکنیم. آنها که از موسسه رفته اند هزار تا دلیل داشته اند که اینجا جای بحثش نیست. ما از تحقیقات دامپزشکی غافل شده ایم . رویکرد جدید تحقیقاتی ما بر اساس نیاز است. ارزش زمان برای ما سه برابر ارزش هزینه هاست.

 • بنده( دکتر میرافضلی) خطاب به دکتر کهرام و معاونین فعلی تبریک عرض کردم سپس بر روی دو نکته تاکید شد. ضرباتی که بخش فناوری اطلاعات موسسه بعد از تعدیل خورد و هنوز علی رغم تلاش و مجاهده فراوان کسانی که مانده اند نتوانسته این مشکل را جبران کند و کارآمدی خودش را از دست داده و نمی توان مثل گذشته با آن اعتماد کرد و دیگری اشتباهات فاحشی که به اسم تقاضا محوری در معاونت تحقیقات و فناوری رخ داده است. گفته شد که تحقیقات موسسه سالهاست که تقاضا محور است و ام با سازمان دامپزشکی و وزرات بهداشت پانلها و جلسات زیادی داشته ایم و دهها موضوع از آنها دریافت و بر روی آنها کار شده است. در خصوص ارتباط با تولید و حل مشکلات موسسه نیز بر این نکته تاکید شد که بخش مهم اعضای کمیته علمی و فنی  و گروههای موسسه از متخصصان بخشهای تولیدی  بوده اند و به علاوه مدیریت تحقیق و توسعه در این سالها با استقلال کامل فعالیت کرده است. صریحا گفته شد که آنچه در یکسال اخیر در این حوزه  رخ داده اتلاف وقت بوده و حتما باید در این خصوص تجدید نظر شود. دکتر پورخش در پاسخ گفتند شما پزشک هستید و من دامپزشک!!! و شما از مشکلات حوزه دامپزشکی اطلاعی ندارید. من ارتباطات تنگاتنگی با سازمان دامپزشکی دارم. من لیست طرحهای موسسه را به آنها نشان داده ام و آنها گفته اند ما از این طرحها اطلاعی نداریم.

 • دکتر پیله چیان با اشاره به نودمین سال تاسیس موسسه رازی پیشنهاد کردند یک جلسه اختصاصی برای این موضوع تشکیل شود تا معلوم شود ما چه می خواهیم بکنیم.

 • دکتر قدسیان  به این نکته اشاره کردند که اشکال اساسی در موضوع ترفیع و ارتقا مربوطه به قوانین و مقررات تریف و ارتقاست. ایشان در بخش دیگری هم گفتند دولت جمهوری اسلامی برای مرحوم میر شمسی قانون ویژه ای را مصوب کرده بود که ایشان تا پایان عمر بازنشست نشوند پس معلوم است که باید برای موسسه و همکارانی که در تولید و تحقیق مشغول کار هستند قانون ویژه ای وضع شود. به عنوان مثال به این موضوع اشاره شد که ما سال گذشته چندین واکسن خارجی را کنترل کیفیت کردیم یا همکاران بخشهای تولیدی انرژی زیادی را معطوف به حل مشکلات تولیدی می کنند ولی در قوانین ترفیع و ارتقا به آنها بی توجهی شده است. برای حل این مشکل می توانیم از ظرفیت هیئت امنا استفاده کنیم. دکتر پوربخش پاسخ دادند متولی تصویب قوانین وزارت  علوم است و امکان استفاده از هیئت امنا نیست .در میان موسسات تحقیقاتی وزارت جهاد هم فقط ما و موسسه چغندر قند تولید داریم پس وزارت علوم برای این موسسه خاص قانون ویژه ای وضع نمی کند. دکتر کهرام گفتند علی رغم این موضوع من فکر می کنم بهتر است کمیته ویژه ای تشکیل و این آئین نامه را بررسی کنند تا با وزارت علوم مکاتبه کنیم و اگر توانستیم مشکل را حل کنیم.

 • دکتر جلوخانی در سخنان خود به عملکرد مثبت جناب دکتر کهرام در سال اخیر اشاره و اهم فعالیتهای حوزه ریاست، روابط عمومی و بخش فناوری اطلاعات را بیان کردند. او گفت ما در این حوزه دنبال شایسته سالاری، پاسخ به ارباب رجوع و  سیاستهای درهای باز هستیم . نخستین تعدیل در موسسه در حوزه ریاست رخ داد و ما برای ملاقات مسئولین محترم با ارباب رجوع تلاش زیادی کرده ایم. بعد از 25 جلسه اخیرا با کمک دکتر تدین در حوزه بین المل اساسنامه بسیار خوبی را تدوین کرده ایم و سایت انگلیسی موسسه نیز در حال توسعه است. در حراست نیز بحث اعتماد سازی و تخصصی شدن مطرح است و پیشرفتهای بسیار خبوی داریم. همچنین در صدد هستیم در خصوص ارتقای سلامت روانی پرسنل و ایجاد انگیزه دوره هایی را برگزار و اقداماتی را  انجام دهیم

 • آقای مهندس رافعی  مدیر فناوری اطلاعات در خصوص این بخش گفتند ما پس از تعدیل دچار مشکلات عدیده ای شدیم و این بخش موقع تحویل به بنده یک برهوت بود فکر می کنم با حمایتهای جناب دکتر کهرام الان وقت کار است و لذا ما برنامه های متعددی را برای این بخش داریم از قبیل تهیه برنامه راهبردی فناوری اطلاعات و سپس برنامه عملیاتی، اصلاح خدمات و روشها، توسعه ابر به کل کاربران موسسه و شعب، پیاده سازی فاز اول BPR و شروع فاز دوم آن، پروژه ابر wifi، اخذ 5 گواهینامه ایزو و اصلاح روشها و سیستم جامع نرم افزاری از مهمترین کارهای این بخش محسوب می شود.

 • در ادامه جناب دکتر جبارنیا و دیگر معاونین محترم نیز  مطالبی را مطرح کردند که بنده به جزییات آنها دسترسی ندارم. اگر کسی چیزی می داند بنویسد.

تحلیل کلی:

به نظر من عملکرد جناب آقای دکتر کهرام در یک سال اخیر به صورت کلی مقبول و قابل اعتناست. البته اشکالاتی نیز وجود دارد که به صورت اهم و فاجعه بار در حوزه تحقیق و توسعه است. هم اکنون همه انگشتها به سوی این معاونت دراز است و این معاونت ضعیفترین بخش نظام مدیریت موسسه تلقی می شود و انتظار می رود جناب دکتر کهرام به نگرانیهای موجود در این بخش توجه فرمایند. جدا از خطاهای مدیریتی، برخوردهای مسئولین این حوزه با افراد نیز تا حدی توهین آمیز و آمرانه است در حالیکه به صورت واضح در تمامی کتب مدیریت نوشته شده که سبک مدیریت در حوزه تحقیق و توسعه هرگز نباید آمرانه و توتالیتر باشد و این سبک بیشتر به درد پادگانها و حوزه های نظامی می خورد. در خصوص اولویتهای اعلام شده اصلا نمی توان حرفی زد. اگر همین الان دکتر پوربخش یا خود دکتر نوید پور بخواهند از این حوزه ها طرحی را برای خود انتخاب کنند نمی توانند. دکتر پوربخش که در حوزه تحقیقات میکروبشناسی طیور و بخصوص مایکوپلاسما کارنامه ای بسیار درخشان و بی مانند دارد در حوزه ساخت محصولات جدید اصلا کارنامه تحقیقاتی درخشانی ندارد و هنوز طرح ساخت واکسنهای طیور جدید ایشان پرونده ای مفتوح دارد. دکتر نوید پور نیز یکی از عقرب شناسان خوب کشور هستند و اصلا ربطی به ساخت واکسنهای جدید ندارند. به علاوه از فردی مثل  دکتر محرمی  که تنها متخصص بیماریهای زنبور عسل موسسه است نمی توان توقع ساخت واکسن داشت یا از دکتر فریدونی یا دکتر شوشتری و ... و همینطور خیلی ها اصلا در این حوزه موفق نیستند و نمی توانند باشند. ساخت و تولید واکسنهای جدید افراد خودش را دارد و فقط افراد ویژه ای در آن موفق می شوند. اینکه 25 درصد اعضای هیئت علمی موسسه در رکود علمی باشند نیز اصلا چیز خوبی نیست و نمی توان تقصیر آن را به گردن قبلیها انداخت زیرا هم اکنون یکسال است که این معاونت طرح جدیدی را نمی پذیرد و روند تصویب طرحهای جدید به شدت مختل شده است. موضوع پزشک بودن بنده و دامپزشک بودن دکتر پوربخش و ارتباط آن با مشکلات اخیر را نیز به عنوان نمک ماجرا تلقی می کنیم

/ 0 نظر / 60 بازدید