فراخوان تولید واکسنهای ضروری، آنتی سرم‌هاو پروبیوتیکهای دارویی

معاون تحقیقات و فناوری خبر داد: اعلام فراخوان عمومی تولید واکسن های داخلی جدید

مصطفی قانعی در حاشیه همایش مدیران علم سنجی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، ضمن اعلام این خبر اظهارداشت: در حال حاضر 140 داروی نانو تکنولوژی در دنیا تولید و یا در دست تولید است، که از این تعداد یک دارو که داروی ضد سرطان است در ایران تولید شده که مرحله نهایی خود را طی می کند.
وی افزود: 120 داروی بیوتک نیز در دنیا تولید می شود که از این تعداد 14 دارو در ایران تولید می شود و قصد داریم تعداد این داروها را به 22 قلم دارو افزایش دهیم که اگر این اتفاق رخ دهد در منطقه حرف اول را خواهیم زد.
دکتر قانعی در خصوص واکسن های تولید داخلی گفت: پیش بینی ما این است تا این واکسن ها به دست محققان ایرانی تولید شود که دراین زمینه انیستیتو پاستور نیز آمادگی خود را جهت همکاری اعلام کرده است.
وی اظهارداشت: واکسن آنفلوآنزای فصلی که با قیمت 12 هزار تومان به عنوان واکسن وارداتی در داخل کشور به فروش می رسد، در شهریورماه سال آینده و 30 درصد ارازن تر از قیمت خارجی آن به فروش خواهد رسید.
قانعی در ادامه با اشاره به اینکه واکسن هپاتیت در کشور در دست تولید است، افزود: قیمت واکسن غیر واگیر سرطان رحم برای زنان در دنیا 800 دلار است که با تولید داخلی این واکسن، قیمت آن 50 درصد از نوع خارجی آن ارزان تر می شود.
معاون تحقیقات و فناوری با بیان این که در دهه آینده نیاز اصلی ما واکسن های ضد سرطان خواهد بود، گفت: وزارت بهداشت از تولید داروهای مرتبط با سرطان پستان، رحم و سرطان پروستات حمایت خواهد کرد، چرا که اگر این داروها در کشور تولید شود، 10 تا 15 سال میانگین عمر افزایش می یابد.
دکتر قانعی افزود: برای تولید داروهای بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی باید شرکت های دانش بنیان ایجاد شود و اتاق تمیز به منظور تولید این داروها راه اندازی شود.
وی افزود: در همین راستا برای پنج دانشگاه اعتبار تامین شده تا داروهایی با تکنولوژی بالا تولید کنند که سال گذشته محصول دانشگاه ها برای تولید این داروها اعلام شد و تا پایان سال نیز بخش دوم این داروها که هشت داروی جدید است، اعلام می شود.
قانعی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص دانشگاه های کشور گفت: دانشگاه ها به سه تیپ یک، دو و سه تقسیم می شوند و دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، اهواز و کرمان جز دانشگاه های تیپ یک قرار دارند و دانشگاه های تیپ یک دارای 300 هیات علمی هستند.
وی بیان کرد:‌ 24 دانشگاه در ردیف دانشگاه های تیپ دوم قرار می گیرد که دارای 350 هیات علمی هستند و 14 دانشگاه نیز در ردیف تیپ سوم قرار می گیرند که دارای 150 هیات علمی هستند و مدیریت، توانمند سازی، تولید دانش و میزان تحقیقات دانشجویان از معیارهای سنجش و رتبه بندی دانشگاه ها است.
به گفته دکتر قانعی، براساس این رتبه بندی، دانشگاه علوم پزشکی تهران در تیپ یک، بقیه الله اعظم (عج) در تیپ دوم و شهرکرد در تیپ سوم دارای رتبه های اول هستند.
وی اظهار داشت: طبق برنامه پنجم توسعه باید از پنج دانشگاه حمایت شود تا در عرصه های بین المللی رقابت کنند که اولین ماموریت در این زمینه به دانشگاه علوم پزشکی تهران داده شده است تا رتبه خود را به رتبه زیر 300 در بین دانشگاه های دنیا ارتقا دهد.
وی افزود: رتبه بندی مراکز تحقیقاتی نیز تا پایان شهریورماه جاری در سایت معاونت تحقیقات و فناوری قرار می گیرد

معرفی شبکه ملی تحقیقات و فناوری واکسن

شبکه ملی واکسن مجموعه ای از مراکز تحقیقاتی کشور است که به منظور ایجاد هماهنگی و تعیین سیاستهای کلی تحقیقات و فناوری در زمینه واکسن جهت مشارکت در اعتلای سطح سلامت جامعه از طریق پیشگیری و ریشه کنی بیماریها تشکیل شده است

اهداف

۱- تعیین اولویت های تحقیقاتی ملی و کلان در راستای ماموریت شبکه ۲- هماهنگی و همگرا نمودن تحقیقات بین واحدهای تحقیقاتی به منظور جلوگیری از موازی کاری و هزینه های اضافی ۳- ایجاد و تقویت روحیه کارگروهی در بین محققین و ذینفعان ۴- ایجاد همکاری بین المللی با شبکه های تحقیقاتی جهانی همگرا به ویژه کشور های اسلامی ۵- ارتقاء سطح کمی و کیفی تحقیقات با توجه به استفاده بهینه و آسان از اطلاعات، منابع، امکانات، تجهیزات موجود در مراکز تحقیقاتی عضو ۶- افزایش توان علمی و هم افزایی از طریق ماموریت گرا شدن اعضا از طریق شبکه ۷- تقویت ارتباط با صنعت

چشم انداز

شبکه ملی تحقیقات وفناوری واکسن با زمینه‌سازی مشارکت علمی فعال محققان و فناوران کشور در سطح ملی و بین‌المللی از طریق بسترسازی، تولید، ارتقا و توسعه دانش و مهارت‌، همچنین سامان‌دهی تحقیقات وفناوری واکسن کشور در راستای تأمین، حفظ و ارتقای سلامت و امنیت جامعه تلاش می‌نماید. این شبکه خواهان دستیابی نظام تحقیقات وفناوری واکسن کشور به جایگاه مطلوب، توسعه پایدار کشور، رشد تولید ناخالص ملی، افزایش سهم  کشور در بازارهای جهانی و دستیابی به خودکفایی نسبی است.

برنامه استراتژیک

مأموریت این شبکه، سامان‌دهی و بسترسازی تحقیقات بنیادی-کاربردی در زمینه تحقیقات وفناوری واکسن و در راستای ارتقای سلامت و تندرستی جامعه و دستیابی به اهداف مورد نظر است.

این شبکه با ساماندهی وهدفمندکردن،توانمندسازی وهمکاری سازمان یافته دربین واحدهای همراستادرماموریت اعم ازدولتی،خصوصی وسایرمراکزپژوهشی،آموزشی،خدماتی، صنعتی در جهت  سیاستگذاری،تولیدعلم وتوسعه مرزهای دانش علوم حوزه واکسن وپاسخگویی به نیازجامعه بارویکردکاهش باربیماری یا تولیدمحصول وارتقاءسلامت جامعه تلاش می نماید.

شرایط عضویت

اعضای حقوقی

تمام مراکز علمی و تحقیقاتی که در زمینه تحقیقات و فناوری واکسن فعالیت دارند می توانند عضو شکبه ملی واکسن باشند. درخواست عضویت همراه با مشخصات کامل توسط بالاترین مقام سازمان به دبیرخانه شبکه ارسال شود تا پس از بررسی به عنوان عضو شکبه در آید. سازمانها، مراکز، و انجمنهایی که در زمینه ابعاد مختلف واکسن فعالیت می کنند می توانند عضو شبکه ملی واکسن باشند.

افراد حقیقی

 تمام محققینی که حد اقل یک مقاله ISI نفر اول یا نویسنده مسئول در مجلات علمی معتبر منتشر نموده اند می توانند درخواست عضویت نمایند. سایر افرادی که در زمینه واکسن فعالیت دارند با ارسال سوابق فعالیت خود و دلیل علاقمندی به عضویت می توانند به عنوان عضو حقیقی در شبکه فعالیت نمایند. درخواستها توسط دبیر خانه شبکه بررسی شده و پذیرش و یا عدم پذیرش همراه با ذکر دلیل به درخواست کنندگان اعلام خواهد شد.

از موسسه رازی جناب اقای دکتر بهمن عابدی کیاسری به نمایندگی از موسسه رازی در این شبکه عضویت دارند.( لیست افرادی که تاکنون در این شبکه عضو شده اند)

ساخت واکسن آلزایمر تا ۱۰ سال دیگر در کشور !!!

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از آغاز کار تحقیقاتی ساخت واکسن‌ بیماری های غیر واگیر مانند فشار خون، سرطان و آلزایمر خبر داد و گفت: تولید این گونه واکسن‌ها زمان‌بر است و از اکنون ۱۰ سال طول می‌کشد.

 

به گزارش صادق نیوز، مصطفی قانعی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: یکی از حوزه‌های فناوری که در کشور ما مغفول واقع شده بود بحث تولید واکسن بود. ما شاید در ۵۰ سال گذشته از کشورهای صادرکننده واکسن بودیم ولی در دهه گذشته به کشور واردکننده تبدیل شدیم.

وی افزود: اقدامی که در یک سال اخیر شروع  کردیم این بود که این حوزه را خوب شناسایی کردیم و خوشبختانه توان دانش آن در کشور وجود داشت، ولی باید یک توان مدیریتی می‌آمد و این دانش را دوباره جهت‌دهی می‌کرد. از این رو با وزارت جهاد کشاورزی و مؤسسه سرم سازی  رازی و انستیتو پاستور توافقاتی کردیم و یک لیستی از واکسن‌ها را اعلام کردیم که متخصصان با حمایت معاونت تحقیقات و فناوری بسازند.

* راه اندازی شبکه ملی واکسن

وی خاطرنشان کرد: در عین حال شبکه ملی واکسن را راه‌اندازی کردیم که تمام متخصصان در داخل آن شناسایی می‌شوند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: یک نشست ملی تولید واکسن را هم طراحی کردیم که طی یکی دو ماه آینده همه اینها را جمع می‌کنیم. بخش خصوصی، بخش دولتی، بخش علمی که تا یکی دو ماه آینده نیازهای اصلی واکسن را برطرف کنیم.

* واکسن بیماری های غیرواگیر عمر افراد را ۱۵سال بیشتر می‌کند

قانعی در پایان خاطرنشان کرد:‌ به هر حال شاخه جدیدی از واکسن به نام واکسن‌های غیر واگیر در دنیا شرع شده مثل واکسن‌های سرطان، وکسن برای فشار خون، وکسن برای آلزایمر که تصمیم داریم در کشور کارهای تحقیقاتی آنها را آغاز کنیم و چون کار تولید اینگونه واکسن‌ها زمان‌بر است از اکنون ۱۰ سال طول می‌کشد ولی در هنگام تولید می‌توانیم بگوییم ۱۰ تا ۱۵ سال به عمر مردم اضافه می‌شود

/ 0 نظر / 2 بازدید