صفحه یادبود مرحوم دکتر عبدالله عبادی

تاریخچه بخش

در زمانهای دور ؛ در موسسه یک بخش میکروب شناسی وجود داشت که ریاست آن با آقای دکتر انتصار بود. در این بخش فعالیتهای میکروبشناسی عمومی زیر نظر خود دکتر انتصار،  بروسلوز زیر نظر استاد ارجمند جناب آقای دکتر اردلان و سل زیر نظر دکتر  هدایتی اداره می شد.در سال 1351 بین دکتر انتصار و دکتر اردلان اختلافیاتی پیش آمد و این موضوع سبب شد که دکتر انتصار به بخش هوازی بروند. در سال 1354 بروسلوز از میکروب شناسی جدا و به صورت مستقل در همین ساختمان فعلی آغاز به کار کرد و آقای دکتر اردلان نیز به بخش برگشتند و تا سال 58 در اینجا بودند و سپس بازنشسته شدند. مرحوم دکتر عبادی از بدو ورود  به موسسه  در سال  1342 در بخش میکروبشناسی- شاخه بروسلوز با دکتر اردلان همکار بودند و سپس در سال 1358 جانشین ایشان در بخش بروسلوز شدند . ایشان 37 سال در موسسه رازی خدمت کردند و در سال 1379 بازنشسته شدند.

 

 

مسافرتها:

تا آنجا که بنده به خاطر دارم ایشان در دوران خدمت خود دو سفر خارجی داشتند:

الف) دوره یکساله تحقیق و تولید محصولات مرتبط با بروسلا در مرکز بسیار مجهز و معتبر ویبریج  در سال 1971. قبل از مرحوم عبادی ، جناب دکتر اردلان که انشاء الله سایه اشان مستدام باشد به مدت یکسال در این مرکز دوره دیده بودند و اصولا کسانی که در کشورهای مختلف جهان قصد آشنایی دقیق با این فناوریهای داشتند به صورت روتین یکسال در این مرکز به فعالیته آموزشی و تحقیقاتی مشغول می شدند؛

ب) دوره یک ماه در مرکز تحقیقاتی در مسکو در خصوص تولید آلرژن تشخیص بروسلوز گوسفند. متعاقب این دوره، تولید این محصول با کمک کارشناسان خارجی در موسسه آغاز شد.

 

 

خاطرات  جناب آقای دکتر بهروزیخواه

جناب دکتر عبادی فردی بودند بسیار متدین، وطن پرست، مانوس با قرآن ، اهل نماز اول وقت که اصرار داشتند حتما بعد از نماز چند صفحه از قرآن را بخوانند. در بعد فعالیتهای علمی نیز ایشان فعالیتهای زیادی را بالاتفاق جناب استاد ذوقی انجام می دادند.

در بعد فعالیتهای تولیدی واکسنها و آنتی ژنهای بخش ،ایشان از هیچ تلاشی مضایقه نمی کردند و حاصل تلاشهای ایشان این بود که کشور از واردات واکسنها و آنتی ژنهای بروسلوز بی نیاز باشد. تولید واکسن S19  از سال 1332 در بخش میکروبشناسی شروع شد و واکسن REV1 از سال 1342 با همکاری متخصصین خارجی در این بخش آغاز و تاکنون ادامه دارد. در راه اندازی این واکسن جناب دکتر اردلان و عبادی خیلی تلاش کردند . بخش بروسلا در آن سالها شاهد حضور برخی متخصصین خارجی مثل خانم دکتر جونز از آمریکا در بخش بروسلوز بودیم که برای ارتقا واکسن REV1 آمده بودند

در زمان دوره مدیریت آقای دکتر عبادی بر بخش فعالیتهای تحقیقاتی در حوزه واکسن و آنتی ژن و شناسایی بیماری، تشخیص و درمان آن در کشور بسیار توسعه یافت . همچنین ایشان در کمیته کشوری بروسلوز در سازمان دامپزشکی عضو بودند . در وزارت بهداشت نیز در تمامی جلسات مرتبط با بیماری بروسلوز شرکت می کردند. او در این سالها موفق به اجرای دهها طرح تحقیقاتی در موسسه شد که یکی از مهمترین آنها طرح تولید آنتی ژن از بروسلا ملی تنسیس برای استفاده  در آزمایش رایت و رز بنگال بود.

 

 

حدودا در سال  1374 در موسسه رازی همایشی برگزار شد . آقای مهندس فروزش وزیر وقت در کنار یکی از ستونهای تالار مرحوم میرشمسی تکیه داده بود. دکتر عبادی نزد او رفت و به مهندس فروزش گفت من  در انگلستان دوره دیدم. در همان سال آنها برنامه ای ریخته بودند که بروسلوز را در کشورشان ظرف ده سال ریشه کن کنند و خیلی تلاش می کردند و در نهایت هم موفق به ریشه کنی این بیماری در کشور شدند. من هم به شما قول می دهم که بروسلوز را در ایران ریشه کن کنیم.متاسفانه این پیشنهاد ایشان مورد توجه مسئولین وقت قرار نگرفت و علی رغم سالهای تلاش در جهت مبارزه با این بیماری ما کماکان شاهد بروز و شیوع این بیماری در جمعیت انسانی و دامی کشور هستیم.

تعهد به حفظ تولیدات ملی

ایشان به تولید نیازهای کشور در حوزه واکسن و آنتی ژنهای بروسلوز بسیار حساس بودند. در دوران جنگ تحمیلی که کشور به شدت در معرض تحریمها قرار داشت ، بسیاری از تولید کنندگان و محققین دلسوز سرسختانه و باهمت بالا نیازهای کشور را تامین کردند. نقش مردانی مثل جناب دکتر عبادی در این دوران بسیار  حائز اهمیت است و هنگام ارزیابی نقش افراد باید به شرایط سخت دوران آنها توجه کرد. جناب دکتر عبادی حتی پس از بازنشستگی نیز همواره نگران حفظ تولیدات بخش بودند. مثلا در سال 1385 ما به شدت از نظر آنتی سرمهای استاندارد بین المللی در مضیقه بودیم . ایشان نگران بود که مبادا به علت این کمبود ما مجبور به واردات آنتی ژن از خارج شویم  و همواره به بنده و همکاران بخش تذکر می دادند. خوشبختانه با همت متخصصین بخش این نگرانی مرتفع شد.

/ 0 نظر / 278 بازدید