گزارشی از دو دیدار

ملاقات اول:

در آن جلسه بنده چند جمله ای در باره اهداف تاسیس وبلاگی که به تازگی به راه افتاده بود توضیح دادم  و سپس ایشان نظرات خود را بیان کردند.پس از آنکه مطالب تهیه و تایپ شد آن را به رویت ایشان رساندم و آنچه در زیر می بینید نتیجه حک و اصلاحی است که صورت گرفته است.

من به کار سریع، موثر و صحیح اعتقاد دارم. این نخستین جمله ای بود که به محض تمام شدن حرفهای من بر زبان ریاست محترم موسسه جاری شد و البته به نظر من مهمترین جمله ای بود که در این دیدار شنیدم.

 بیش از بیست روز از آغاز به کار جناب آقای دکتر قدکچی در پست ریاست موسسه رازی نگذشته و هر کسی در این ایام مایل بوده تا از زبان ایشان دورنمای آینده موسسه را بشنود. به هر حال هر فرد جدیدی که بر این صندلی تکیه می زند در ذهن خود برنامه ها و استراتژیهایی دارد که سعی می کند آنها را برای کارمندان خود تفهیم و همگان را در این مسیر رهبری کند. مشغله بیش از حد جناب آقای قدکچی و تراکم ملاقاتهای حضوری سبب گردیده که ایشان نتوانند زمانی را به ملاقات عمومی با پرسنل موسسه اختصاص دهند ولی در عین حال بسیاری از افراد و گروهها در این چند هفته توانسته اند که ایشان را ملاقات کنند و بنده نیز بالاخره شانس این ملاقات را یافتم.

لازم بود که بیوگرافی علمی ایشان را به طور کامل منتشر کنم و البته قولشان را نیز از ایشان گرفته بودم که رزومه خود را به بنده بدهند ولی تاکنون این اتفاق رخ نداده است.در هر حال به همین چند نکته اکتفا می کنم که جناب آقای دکتر قدکچی دارای مدرک دکترای تخصصی (PhD) در زمینه بهداشت و بیماریهای طیور از شیراز بوده و بیش از 24 سال در موسسه رازی سابقه فعالیت دارند و هم اکنون نیز عضو هیئت علمی موسسه رازی با رتبه استادیار هستند. 7 سال ریاست شعبه مشهد و 3 سال معاونت تولید این شعبه در کارنامه ایشان دیده می شود و هم اکنون نیز با حفظ سمت در سرپرستی موسسه رازی؛ معاون بهداشتی وپیشگیری سازمان دامپزشکی نیز هستند.

جلسه در جوی بسیار صمیمانه برگزار شد .مشغله زیاد سبب شده بود که مطالب وبلاگ را به طور کامل ندیده باشند و لذا در ابتدا از بنده خواست به نکته نظرات خود اشاره کنم. بنده به محتوای نامه آخر به عنوان مهمترین نظرات مطرح شده در وبلاگ اشاره کردم و بالاخص به لزوم شایسته سالاری در انتخابها؛ آزاد بودن فضای نقد و اندیشه و اصل امر به معروف و نهی از منکر و لزوم تغییرات ساختاری در مبانی نظام مدیریتی موسسه و ایجاد ساختارهای استراتژیک اشاره کردم. آقای دکتر با حوصله زیاد به نظرات بنده گوش دادند و سپس به موارد مختلفی اشاره کردند که بنده از آن نکته برداری کردم . مهمترین دیدگاهای ریاست محترم موسسه در این جلسه به شرح زیر بود:

- من به کار سریع، موثر و صحیح اعتقاد دارم و در تمام دورانهایی که مسئولیت داشته ام به همین عقیده عمل کرده ام.

- در تمامی دورانهای مدیریت خود به مشورت، شوراها و کار تیمی بسیار اهمیت داده ام و در موسسه نیز در قالب شورای پژوهشی، شورای فرهنگی، شورای اداری، شورای ورزشی، و البته بالاتر از همه یک شورای معاونین از مشورت همکاران استفاده خواهم کرد. داشتن برخی از این شورا ها الزامی بود ولی اکثر آنها به دلیل اعتقاد شخصی به موضوع مشورت با صنفهای مختلف در موسسه رازی بود،

- نتیجه این شوراها آن است که من تنها فکر و عمل نخواهم کرد بلکه افراد زیادی در گروههای مختلف با من همکاری فکری و عملی داشتند و الان نیز همین ایده را دارم،

من انتقاد و پیشنهاد کارکنان را برای پیشرفت سازمان ضروری می دانم. انتقاد یک فرد نشان می دهد واقعا در سازمان مشکلاتی وجود دارد و لذا حتما باید به آن گوش داد.

در انتقاد ها و پیشنهادات باید حتما جو آرامش در موسسه حفظ شود. نقدها باید بدون هو و جنجال باشد تا آسیبها کم باشد. فضا باید آرام باشد و مشکلات را با تدبیر و عقل حل کنیم.

ایشان گفتند: مقالاتی که در وبلاگ نوشته می شود بسیار مودبانه و عمیق است و اعتراضی نیست ولی در بخش نظرات بعضا مطالبی نوشته می شود که از ادب و انصاف دورند و باید دوستان عزیز ملاحظه بیشتری بکنند.

کسی که انتقاد می کند ممکن است  اشتباهاتی هم داشته باشد. به نظر من باید به حرف او هم گوش کرد تا او بتواند با خیال راحت در محل کارش حاضر و فعالیت کند.

معمولا درون انتقادات کارکنان نظرات بسیار خوبی وجود دارد که من با علاقه و شور زیاد به دنبال آن ایده ها می گردم. اگر نخواهم به همه سخنان کارکنان گوش دهم ممکن است شانس شنیدن آن یک یا چند ایده خوب را هم از دست بدهم و لذا در این خصوص صبر و حوصله فراوانی لازم است ولی سود آن فراوان است.

یک مدیر خوب باید یک گوش بزرگ برای شنیدن و یک چشم تیز بین برای دقیق دیدن همه چیز را داشته باشد. 

 آینده نگری یک خصلت بسیار مهم مدیران موفق است.

احترام به افراد ؛جزو فرهنگ و عادت من است.

تشویق پرسنل از ابزارهای مهم برای پیشبرد اهداف سازمان است.

ملاقات دوم (اول دی ماه 1390)

بیش از 120 مقاله در وبلاگ رازی منتشر شده است. همه روزه شاهد ستایشها و انتقادات و طعنهایی از سوی دوستان عزیز خود هستم. به طور میانگین روزانه 86 نفر از وبلاگ بازدید می کنند. چند سایت و وبلاگ اینترنتی نیز آدرس این وبلاگ را دز سایت خود معرفی کرده اند و چند مجله نیز به از مطالب این وبلاگ استفاده کرده اند. در حالی که فکر می کردم از سوی دوستان نزدیک خود حمایت شوم از آنها مقالات خیلی کمی دریافت کرده ام. محرمی دو مقاله، جزایری ویک و نیم مقاله، زارع سه مقاله، میرجلیلی یک مقاله، و تک و توک برخی دوستان دیگر نیز یک یا دو مقاله داده اند. عده ای از همکاران موسسه که انتظاری از آنها نداشتم با مقالاتی بدون نام به یاری آمده اند. علی رغم تماسهایی که با برخی داشته ام آنها از افشای نام خویش در هراسند. تجربه تلخ دکتر محمدی، پوربخش و ...که با نوشتن یک نامه در معرض هجومهای شدید مدیریت قبلی قرار گرفته وهم اکنون نیز از آثار آن در امان نیستند هنوز در پیش چشم افکار عمومی موسسه قرار دارد. در این شرایط با دعوت جناب آقای دکتر قدکچی به ملاقات ایشان رفتم و در این جلسه مفصل صحبتهای زیادی رد و بدل شد.

مهمترین نکاتی که در این جلسه مطرح شد عبارت بودند از موارد زیر:

ریاست محترم موسسه با امعان نظر، علی رغم ضیق وقت به مطالب دوستان عنایت داشته و مقالات تالیف شده و نظرات دوستان را با دقت زیادی خوانده بودند و دقت نظر و اطلاع ایشان از ریزه کاریها و نکات ظریف مقالات و اظهار نظرها بسیار جالب بود . وقتی ایشان دقیقا نکات ریز و درشت مقالات را نقد می کردند به یاد این جمله ایشان افتادم که یک مدیر خوب باید یک گوش بزرگ برای شنیدن و یک چشم تیز بین برای دقیق دیدن همه چیز را داشته باشد. 

1-     ایشان چندین بار بر لزوم ادامه کار وبلاگ تاکید کردند و آن را ابزاری برای برقراری ارتباط بین مدیریت ارشد و پرسنل موسسه تلقی کردند.

2-     در خصوص برخی مقالات ایشان دارای نظرات خاصی بودند از جمله اینکه:

-        در مقالات نباید سیاه نگری کرد و همه چیز را سیاه نشان داد. مثلا در ماههای گذشته تلاشهای بسیار خوبی برای رفع برخی کاستیها صورت گرفته ولی در وبلاگ انعکاسی نداشته است. از جمله ایشان به برگزاری جلسه بحث رودر رو با اعضای هیئت علمی و محققین موسسه در ماه دوم فعالیت خویش اشاره کردند و همچنین جلساتی که اخیرا با وزارت بهداشت در خصوص واکسنهای انسانی موسسه داشته اند. موضوع به نتیجه رسیدن تحقیق بر روی تولید برخی فراورده های جدید نیز از نکات مورد تاکید ایشان به عنوان دستاوردهای مثبت ماههای اخیر بود. قرار شد هر یک از این عناوین در قالب مقاله ای مستقل مورد بررسی قرار گرفته و با همکاری حوزه ریاست گزارشاتی در خصوص فعالیتهای اخیر موسسه منتشر شود،

-        در خصوص ملاقات با مقام معظم رهبری ایشان بر این نکته تاکید کردند که از دید مدیریت ارشد این دیدار موفقیت آمیز بوده است . در خصوص بقیه مطالبی که در خصوص این جلسه در وبلاگ منتشر شده بود پاسخهای مفصلی دادند که فکر می کنم اگر لازم بود حوزه محترم ریاست در این خصوص به طور مکتوب اظهار نظر خواهد کرد،

3-     در این مذاکرات در خصوص مشارکت بیشتر مدیریت محترم در وبلاگ و پاسخ رسمی به مطالب و سوالات یا نگارش گزارشات دقیق صحبت شد که قرار شد جناب آقای دکتر عابدی در این خصوص عنایت فرمایند.

تحلیل:

رفتار جناب آقای دکتر قدکچی در چند ماه اخیر نشان داده که ایشان عمیقا به آنچه که در جلسه اول گفته اعتقاد داشته و این اعتقاد را بطور کامل در زیر فشارهای ناشی از اصلاح کژیها در موسسه از یکسو و امواج کوتاه و بلند بحثها و نقدهای جریانهای فکری در داخل و خارج موسسه و از جمله وبلاگ رازی حفظ کرده است. حضور جناب دکتر قدکچی  با این صبر و استقامت فکری و عقیدتی یک شانس بزرگ و بسیار خوب برای اصلاحات دامنه دار و موثر در رازی تلقی می شود. این را از مقایسه گفتار و رفتار عملی جناب دکتر قدکچی با دیگر روسای موسسه در گدشته می توان درک کرد که یک تفاوت بزرگ در کادر ریاست موسسه رخ داده است. اینها که نوشتم به معنی این نیست که با هر آنچه در چند ماه اخیر رخ داده صد در صد موافقم ولی مگر می شود از کسی در کوتاه مدت انتظار معجزه داشت؟

تداوم بهار دموکراسی

دیدار با ریاست محترم موسسه و نظرات صائب و قاطع ایشان حجت را برای تداوم کار این وبلاگ تمام کرد. من بعد ما با همان شکل سابق به نوشتن پیشنهادات و انتشار نظرات دوستان ادامه خواهم داد. انشاء الله مدیریت ارشد موسسه نیز در نوشتن برخی مطالب ما را یاری خواهند کرد. بهار دموکراسی که با رفتن جناب آقای دکتر دلیمی و آغاز مدیریت جناب دکتر قدکچی آغاز شده بود، با تدبیر و تصمیم ایشان تداوم یافته و انشاء الله همه دوستان عزیز و کارشناسان موسسه با آرامش و امنیت زیاد ما را یاری خواهند کرد. با توجه به عنایت ریاست محترم موسسه تقاضامندم دوستان عزیز مقالات خود را من بعد با نام خود منتشر کنند و البته کسانی که مایل به این کار نیستند می توانند مطالب خود را بدون نام منتشر نمایند.

با توجه به لزوم انتشار نتایج مثبت اقدامات در حال انجام توسط موسسه برای رفع کاستی ها، من بعد برخی فعالیتها و اقدامات صورت گرفته را منتشر می کنیم و قطعا آرامش که به واسطه حمایتهای کسب شده بر این کار حاکم شده سبب می شود خطاهایی کوچک و بزرگ احتمالی و سیاه نگری ها برطرف شوند.

/ 0 نظر / 4 بازدید