دغدغه های روز امتحان

اگر کسی در جبهه حق باشد و در این جبهه بماند تحمل همه امتحانات الهی هر چند سخت باشد راحت است و او همیشه برنده است حتی اگر سرش با موههای مشکی بر فراز نی باشد و کسی که در جبهه حق نیست  همیشه بازنده است حتی اگر بر سریر دارالاماره دنیا نشسته باشد.

بزرگترین دغدغه روز امتحان هر یک از ما، همین حق گفتن و در جبهه حق بودن و ماندن است والا بقیه ماجرا زیاد سخت نیست. گاهی امتحان ما آن است که حق بگوئیم و گاهی امتحان ما آن است که حق را بپذیریم و تسلیم آن شویم. بزرگترین خصلت تمامی انبیا و اولیاء الهی نیز همین حق گفتن و تسلیم حق بودن است و اسلام نیز همین معنا را دارد.

و اما اصل سخن:

 آیا آنچه در این وبلاگ فریاد می شود یک حق است یا یک اختلاف سلیقه مدیریتی؟ اگر حق است که باید آن را با طیب خاطر پذیرفت نه آنکه به قول یکی از برادران با نفوذ در موسسه سعی کرد آن را مدیریت کرد ولی اگر یک اختلاف سلیقه است باید با یکدیگر کنار بیاییم و نیازی به تسلیم هر یک از طرفین نیست.

در دورانهای گذشته خطاهای مدیریتی بزرگی در رازی رخ داده که ذکر مجدد آنها بیان را طولانی می سازد. تمامی حرف و سخن من این است که این خطاها نه ناشی از یک اختلاف سلیقه مدیریتی بلکه ناشی از کتمان و نا حق کردن حقها بوده است. بیان این خطاها و جلوگیری از وقوع مجدد آنها یک حق بزرگ است و باید همگان در این مسیر ،حق گویان را یاری کرده و در برابر آن تسلیم باشند. به برخی از این خطاها در گذشته اشاره شد ولی نکته مهمی که در اینجا باید بگویم آن است که چه تضمینی وجود دارد در آینده چنین خطاهایی رخ ندهد؟

-    حضور موثر پرسنل در اخذ تصمیم برای تغییرات معاونتها و مدیران رده اول یک حق مسلم است. با این اوصاف  چه تضمینی وجود دارد که مدیران و معاونتهای موسسه رازی  در آینده با نظر محققین و اعضای هیئت علمی موسسه رازی تغییر کنند؟

-    مشارکت افراد در طراحی و اجرای طرحهای اثر بخش جهت برون رفت از این وضعیت بحرانی یک حق است ولی از کجا معلوم که همچون گذشته افراد قوی و اثرگذار به حاشیه رانده نشوند؟

-    خاک پاشیدن به دهان چاپلوسان( بنا به دستور صریح پیامبر ص) یک حق مسلم است ولی از کجا معلوم که همچون گذشته برخی چاپلوسان به لطایف الحیلی جایگاه ممتاز نیابند و منتقدان شجاع منکوب نشوند؟

-    آزادی نقد و اندیشه و به طور خاص امر به معروف و نهی از منکر یک حق و وظیفه مسلم دینی ، انسانی و سازمانی است ولی از کجا معلوم که مصلحتها ، این حقایق مسلم را زیر پای خود له نکند؟

من امروز دفاع از موجودیت رازی و حفظ و بقای آن را یک حق و وظیفه مسلم تمامی پرسنل آن می دانم و سکوت و کندی در عمل و سخن و بی تفاوتی افراد بالاخص افراد و نهادهای اثر گذار را یک خطای بسیار مهم می دانم که می تواند منجر به تباهی دائمی ما شود. ما امروز ،همگی، در معرض امتحان هستیم و دوستان عزیز ، یاران صدیق و دلسوزان این موسسه به جای سکوت و بی تفاوتی باید در میدان حاضر و حتی آنها که در نهان شورا کردند و قرار گذاشتند که این جریان دلسوز را کنترل و به قول خودشان مدیریت کنند وظیفه دارند که برای این حق مسلم پا به میدان بگذارند و به جای تلاش در جهت خنثی کردن تاثیرات این وبلاگ به انجام وظیفه دینی و ملی خود بپردازند و  در مقابل این حقوق تسلیم باشند.

ما همواره در معرض امتحانیم. ممتحن ما خدای بزرگ است که به احوالات بندگانش بینا و آگاه است. این دوران جدید، عصری است برای یک امتحان دیگر و کسانی که آن را با سکوت و بی تفاوتی یا تلاشهای خنثی کننده بگذرانند بازندگان این امتحان هستند. از همه شما دعوت می کنم با پیامهای سازنده و نقدهای منصفانه و مودبانه خود( که البته از پرسنل فرهیخته و منتخب موسسه رازی جز آن انتظار نمی رود) یا با دعاهیتان یا طپش قلبهایتان ما را یاری سازید. حق را باید بیان کرد و شنید و در برابر آن تسلیم شد و آنرا به صاحبانش برگرداند. او به هر میزان که در این امتحان صادق و کوشا باشیم به ما امتیاز خواهد داد و خوشا به حال کسانی که کارنامه اشان به دست راستشان داده شود.

/ 2 نظر / 7 بازدید
یک دوست احتمالی که به اندازه شما شجاع نیستم

باسلام حضور برادر دانشمندم 1.مشکل رازی ان است که این نوزاد زیبا در جهان سوم به دنیا امده (استبداد مدیران وتملق کارکنان و خود سانسوری دانشمندان) 2.زیاد در پی حل مشکل نباشید وگرنه حلتان میکنند(به قول شناخت درمانگران نگاه خود را عوض کنید) 3.فکر می کنید برای بیمار رو به موت درمانی وجود دارد؟ 4.اگر توانستید اموزش عالی را ارتقا دهید تا مطمئن شوید اموزه های دانشگاهی تغییرات دایمی در مسیرهای پره فرونتال-لیمبیک -هیپوکامپ انشائ الله به ارمغان اورده باشد وارزش انسانها به انسانیت انها نه به مقامشان باشد. 5.اداره هر موسسه باید علمی و دمکراتیک باشد و هیات امنا وهیات مدیره قدرت نظارتی کافی داشته باشند 5.به والله همه چیز را همگان می دانند ایا در مدیریت واقعی موسسه از دانشمندان مدیریت,علوم اداری,بیوشیمی,ایمنولوژی,میکروب شناسی مدیکال,داروسازی صنعتی و بالینی,ویروس شناسی مدیکال,بیماری های عفونی و تروپیکال و پاتولوژی پزشکی,امار حیاتی استفاده شده؟؟ 6.اینجانب اعتقاد راسخ دارم که هدف شما ارتقا سلامت ایران اسلامی است ازاین رو پیشنهاد می کنم جلسات دوره ای تمام پرسنل موسسه را به صورت علنی با اقای رئیس برگزار کنید

حضور مدیر واجد شرائط

هر جا مدیر واجد شرائط داشت و او حاضر و ناظر بر کارها بود. آن سازمان موفق است.