ما در کجا قرار داریم؟بازار جهانی واکسن در سال 2010 (Global Vaccine Market 2010)

. واکسنهای مورد مصرف در آنفلوانزای پاندمیک با 5 میلیارد دلار فروش، در این سال بیشترین فروش را داشتند و بعد از آن واکسن هپاتیت B. در برندهای جهانی، . Prevnar 13 با 2.4 میلیارد دلار بیشترین فروش را داشت و بعد از آن (Proquad(1.2 و  GSK Hepatitis and Infantrix/Pediatrix Vaccines and Sanofi Aventis Pasteur Fluzone Influenza Vaccine هر یک با نزدیک به 1.2 میلیارد دلار  و نهایتا The polio vaccine IPOL from Sanofi Aventis Pasteur(یک میلیارد دلار)، بیشترین فروشها را در جهان داشتند.

پنج کمپانی مهم واکسن سازی در سال 2010 عبارت بوده اند از: GSK, Sanofi Aventis, Pfizer, Merck and Novartis

-کشور آمریکا در این سال نیز همانند سالهای قبل، میلیاردها دلار برای توسعه صنعت تولید فراورده های بیولوژیک و بخصوص واکسنهای انفلوانزا و واکسنهایی برای مقابله با بیوتروریسم سرمایه گذاری نموده است. در ضمن احتمال می رود فروش واکسنهای کاملا جدید مثل RotaTeq, Rotarix and Cervarix در سالهای آینده  به یک میلیارد دلار در سال  برسد.

فروش واکسنهای ضد سرطان در این دوران یک روند انفجاری را طی می کند. Dandreon Provenge نخستین واکسن ضد سرطان است که توانست پس از Gardasil and Cervarix از FDA آمریکا جواز تولید دریافت نماید. موسسه جهانی Pharma اعلام کرده که هم اکنون مراکز تحقیق و توسعه جهان بر روی 145 واکسن جدید تحقیق می کنند که عمدتا در حوزه بیماریهای عفونی است. واکسنهای ضد سرطان و یا واکسنهای پیشگیری کننده از آلرژی ها ، آسم، ترک سیگار و ... نیز از نمونه های فانتزی در این لیست محسوب می شوند.

موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی زمانی جزو بزرگترین تولید کنندگان فرآورده های بیولوژیک در جهان محسوب می شد"ولی الان جایگاه ما در کجا قرار دارد؟ موسسه سرم انستیتوی هند که در صفحه اول وب سایت خود با تیتر درشت ادعا کرده ست که از هر دو کودک در جهان یک نفر با واکسنهای آن انستیتو واکسینه می شود روزگاری به این افتخار می کرد که توسط دکتر میر شمسی بزرگ افتتاح شده است و تصویر این مرد بزرگ را در تالار افتخارات خود به نمایش می گذاشت ولی حالا خود را از موسسات بزرگ واکسن سازی جهان نیز برتر می بیند و ما مجبوریم واکسنهای آن موسسه که از کیفیت پائین تری نسبت به واکسنهای رازی برخوردارند وارد کرده و استفاده نمائیم. باز هم سوال می کنم که امروز در کجای نقشه علم و دانش قرار داریم و چرا اینگونه تحلیل رفته ایم؟

منبع خبر: Global Vaccine Market 2010

منابع دیگر:

لیست شرکتهای دارو سازی جهان

سرم انستیتو هند، موسسه ای که از هر دو کودک در جهان یکی به وسیله واکسنهای آن واکسینه می شود

/ 1 نظر / 8 بازدید
دوست قدیمی و آشنا

با سلام باعث تعجب است که انتظار داشته باشیم در مجامع بین المللی حرف برای گفتن داشته باشیم.با این برخوردی که با بهترین نیرو ها که معمولا با کمترین حقوق مشغول کار هستند(و در آینده نزدیک می توان گفت بودند)می شود چه انتظاری دارید.بد نیست آقای دکتر قدکچی یک سری به دایره حقوقی موسسه بزند و ببیند چه کسانی و به چه قیمتی زحمت ایجاد افتخار برای موسسه بودند ولی نه تنها هیچ تقدیری از آنها نشد بلکه با تهمت و ناسزا با آنها برخورد شد و می شود.من خود شاهدم که یک مدیر(مثلا) از روی حسد حتی نامه های ارسالی به شخص را به بهانه های مختلف در اختیار کارشناس قرار نمی داد.اگر لازم باشد شهادت هم می دهم.حتی باورتان نمی شود که برای پیگیری و حضور برای ایشان مشکلات عدیده فراهم می نمود.بالاخره دست نشانده دکتر دلیمی بوده و به حساب ایشان نوشته می شود که در این صورت واقعا باید برای دلیمی تاسف خورد که شاید زورمان بیاید از پیشوند دکتر برای ایشان استفاده شود.حالا انتظار دارید در سطح دنیا مطرح شویم.بروید دعا کنید این مملکت فعلا از نظر مالی مشکل ندارد که اگر....