به یاد جوناس ادوارد سالک کاشف واکسن فلج اطفال

سالک در سال 1939 از مدرسه پزشکی دانشگاه نیویورک فارغ التحصیل شد و خیلی زود کار در بیمارستانی در نیویورک را آغاز کرد.

او خیلی زود هوش و ذکاوتش در امر تحقیقات پزشکی را نشان داد به طوریکه از سوی دانشگاه میشیگان برای ادامه تحقیقات پزشکی مورد نظرش مورد قبول واقع شد. او در ادامه و بنا به درخواست ارتش آمریکا نخستین واکسن آنفلوآنزا را تولید کرد.

سالک در سال 1947 به عنوان مدیر آزمایشگاه تحقیقات ویروسی مدرسه پزشکی دانشگاه پیتزبورگ برگزیده شده، انستیتویی که در آن وی توانست شیوه ای برای تولید واکسن فلج اطفال ابداع کند.

پس از کشف ویروس فلج اطفال توسط جان اندرز در بافت‌های گرفته شده از کلیه‌های میمون‌ها سالک به دنبال کشف واکسن رفت او اعتقاد داشت که ساخت واکسنی که در آن از ویروس‌های کشته شده استفاده می‌شود امکان پذیر است و قدم به قدم نسبت به ساخت واکسن‌های آزمایشگاهی و تست آن‌ها بر روی میمون‌ها اقدام نمود و در ژوئن ۱۹۵۲ متوجه شد واکسنی که تهیه کرده بر روی انسان نیز نتایج مثبتی در پی دارد. 
جوناس بعد از شیوع ویروس ایدز در دههٔ ۱۹۸۰ تصمیم گرفت تا واکسنی را برای آن بیابد اما موفق نشد. و این دانشمند برجسته در ۲۳ ژوئن ۱۹۹۵ در سن ۸۰ سالگی در کالیفرنیا درگذشت. 
بیماری فلج اطفال می‌تواند از طریق مدفوع آلوده و یا از راه دهانی، منتقل شود و باعث فلج فیزیکی فرد یا حتی مرگ وی گردد. برنامه‌های جهانی برای حذف این بیماری از سال ۱۹۸۸ آغاز شده و همچنان ادامه دارد. 
در سال ۱۹۸۸ در بیش از ۱۲۵ کشور جهان، ۳۵۰ هزار آلوده به این ویروس شناسایی شدند. و در‌‌ همان سال سازمان جهانی بهداشت، در ادامهٔ برنامهٔ مقابله با بیماری آبله، برنامهٔ حذف فلج اطفال را نیز آغاز کرد. در حال حاضر حدود ۹۹ درصد از این بیماری در جهان حذف شده است اما همچنان کشور‌هایی نظیر نیجریه، افغانستان و پاکستان، با مبتلایان فلج اطفال روبرو هستند. 
پروفسور گرسلی از دانشگاه لندن می‌گوید: نمی‌شود که شما هم محدود باشید و هم بهترین نتیجه را داشته باشید. اگر شما بتوانید علاوه بر واکسن خوراکی به واکسن تزریقی غیرفعال نیز دسترسی داشته باشید نتیجهٔ بسیار بهتری نسبت به واکسن‌های خوراکی خواهید داشت

سالها طول کشید تا واکسن مورد نظر سالک تولید شود. این اتفاق تاریخی در سال 1955 روی داد. در این سال و پس از گذشت یک سال از آغاز آزمایشات بر روی یک میلیون کودک 6 تا 9 سال، اثرگذاری واکسن فلج اطفال مورد تأیید قرار گرفت.

سالک نه تنها درخواستی برای ثبت اختراعش نداد بلکه پولی نیز برای این پروژه طلب نکرد در عوض زندگی سالم میلیون ها کودک در سراسر جهان را به عنوان پاداش کار خود انتخاب کرد.

او در 23 ژوئن سال 1995 در سن 80 سالگی درگذشت.

 

/ 0 نظر / 264 بازدید