پروژه انتقال بخار در موسسه رازی

در همان زمان و تا امروز همه از هم می پرسند آیا واقعا قرار است  بخار لازم برای بخشها بر روی این پایه های ضعیف منتقل شود؟ پس از تغییر رئیس موسسه ، همه منتظر هستند که مدیریت فعلی در این خصوص تصمیم گیری نماید.  به نظر می رسد در روزهای اخیر فعالیت پیمانکار مربوطه تشدید شده و روند اجرایی آن سرعت گرفته است و از آنجا که هم اکنون سوالات بسیار مهمی در ذهن بسیاری از افراد در خصوص این پروژه وجود دارد این مقاله نوشته شد. برخی از مهمترین این سوالات به شرح زیر است:

1-      آیا برای ساختمانی که هشتاد سال از عمرش می گذرد راه اندازی یک سیستم مدرن لازم است؟ آیا این نوعی آفتابه خرج لحیم نیست؟

2-      با اختلاف دمایی که در کرج وجود دارد (از 15- تا 40+ ) و طول لوله هایی که به چند کیلومتر هم می رسد آیا اصولا این طرح موفقیت آمیز است و پرت حرارتی آن منطقی است؟،

3-      آیا خرید دستگاههای تولید بخار مدرن برای هر یک از بخشها به طور مجزا از طراحی و راه اندازی تاسیسات مرکزی و این لوله کشیها مقرون به صرفه تر نیست؟ البته این سوالی است که بهتر بود آقای دکتر اخویزادگان رئیس قبلی تر!! موسسه رازی و معاون محترم ایشان جناب آقای دکتر هاشم زاده که مستقیما در راه اندازی طرح اولیه نقش داشتند آن را پاسخ می دادند،

4-      با توجه به وجود درختان بلند و فوق العاده سنگین که بعضا عمری معادل موسسه داشته و بسیاری از آنها با یک طوفان از ریشه در می آیند ( مثل حادثه ای که قبلا با درختان کوچکتر رخ داد ) آیا این تاسیسات دارای استحکام کافی هستند؟( لازم به ذکر است که برخی اعتقاد دارند اگر در حادثه چند ماه پیش در این لوله ها بخار وجود داشت قطعا حادثه ای جبران ناپذیر رخ می داد)،

5-      آیا اجرای این پروژه با قوانین و سیاستهای دفاع غیرعامل همخوانی دارد؟،

6-      آیا عبور این لوله ها از کانالهای موجود در موسسه امکان پذیر نبود؟ .... و دهها سوال دیگر که در موسسه مطرح شده و همه آنها بی پاسخ مانده است.

 چند ماه پیش نامه ای توسط تعدادی از روسای بخشها تهیه و برای ریاست وقت موسسه ارسال شد. در آن نامه از مدیریت قبلی موسسه درخواست شد تا مسئولین بخش فنی و مشاوران و پیمانکاران طرح، در جلسه ای به توجیه فنی اقدامات در حال انجام بپردازند ولی متاسفانه این نامه نیز همانند بسیاری از نامه ها بی سرانجام و بی پاسخ ماند. حال این سوال بسیار مهم  برای ما مطرح است که  ایا اصولا مدیریت محترم موسسه خود را ملزم به توجیه افراد می داند و یا خیر؟ در صورتی که خود را ملزم می داند بسیار مناسب است که شرکت پیمانکار، مشاور طرح و مسئول فنی موسسه در جلسه ای عمومی نسبت به توجیه فنی این پروژه اقدام کنند.

/ 3 نظر / 6 بازدید
کمال زارع

ضمن تشکر از طرح موضوع بنده بعنوان فرد مطلع تاقبل به اجرا درآمدن پروژه میگویم که متاسفانه مدیریت اسبق فنی با حمایت بی قید وشرط ریاست وقت موسسه (البته علی الرغم مخالفتهای شدید بعضی از معاونین ودر خواست بررسی مجدداجرای شبکه) مسیر وروند اجرایی پروژه از اجرای کانل زمینی ودر بعضی از مسیرها بازسازی کانالهای موجود به سمتی که می بینیم پیش رفت .البته باید بگویم جلوی ضرر را از هر جایی بگیریم منفعت است باتشکر

پردیس

آیا بهتر نبود به جای انتقال بخار برای تولید آبگرم و بخار در بخش ها آبگرمکن های صنعتی یا اواپراتور به کار بست؟ متاسفانه برای شستن دستها باید چند دقیقه ای آب گرم را رها گذاشت تا گرم شود چون ممکن است اکسچنجر با نقطه مصرف فاصله زیاد داشته باشد.

پردیس

آیا بهتر نبود به جای انتقال بخار برای تولید آبگرم و بخار در بخش ها آبگرمکن های صنعتی یا اواپراتور به کار بست؟ متاسفانه برای شستن دستها باید چند دقیقه ای آب گرم را رها گذاشت تا گرم شود چون ممکن است اکسچنجر با نقطه مصرف فاصله زیاد داشته باشد.