آقای دکتر پر همت باید مسئولیت خود را بپذیرد

زندگینامه:

پیدا کردن رزومه شخصی جناب آقای دکتر پرهمت در اینترنت بسیار سخت و بلکه غیر ممکن است زیرا در هیچ جا حتی سایت وزارت جهاد و وزارت علوم و دانشگاه تهران از ایشان رزومه ای وجود ندارد(چه فارسی و چه انگلیسی)لذا برای این کار مجبور به یک کار تحقیقی گسترده در اینترنت شدم و آنچه در زیر می بینید حاصل این تحقیق در باره زندگینامه این مرد قدرتمند وزارت جهاد کشاورزی است.

 وی متولد پِراِشکفت pereshkaft از روستاهای شهرستان بویراحمد در ۴۵ کیلومتری شهر یاسوج است. مردم پراشکفت لر بویراحمدی هستند و به گویش لری بویراحمدی صحبت می کنند

 

تصویری از روستای پراشکفت در بهار

یک تصویر قدیمی از مردمان ساکن در منطقه در سال 1359. به لطف انقلاب اسلامی تصویر فقر و محرومیت به مقدار زیادی از کشور ما و بخصوص این مناطق محروم دور شده است. خدای بزرگ اراده نمود تا  مردمانی محروم و مستضعف  وارث زمین شده و بر اریکه های مدیریت ارشد کشور تکیه بزنند.

تصویری از عزاداری مردم پراشکفت

کوچه پس کوچه های پراشکفت

نمایی نزدیک از روستای پر اشکفت

سوابق تحصیلی:

دکتر پرهمت مدرک کارشناسی را از دانشگاه شیراز در رشته زمین شناسی وکارشناسی ارشد را نیز ذر همین دانشکاه با گرایش اب اخذ نمودند(فوق لیسانس هیدرولوژی) . اودرجه دکترا را از دانشگاه تهران اخذ نموده و از سال 1385 معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی  میباشد.(چهره های معروف شهرستان ممسنی)

عناوین دیگر:

مدیر مسئول فصلنامه علمی - پژوهشی دامپزشکی

مدیر مسئول  پژوهش های آبخیزداری (پژوهش و سازندگی)

رئیس کمیسیون تخصصی کشاورزی، آب و منابع طبیعی  شورای عالی عتف از 16/12/1388(لینک خبر)

آدرس محل کار:

معاونت تحقیق، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی(تات)-خیابان اوین-خیابان تابناک-تلفن محل کار22402987-22414413 -دورنگار 22400568

فعالیتهای علمی:

 ایشان دارای مقالات مختلفی در حوزه آبخیز داری هستند و در سمینارها و کنگره های مختلف سخنرانی کرده اند.جهت آشنایی با مقالات و سخنرانیهای ایشان کلیک کنید

افتخارات:

پژوهشگر برتر سال 87 از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری(لینک خبر)


بررسی و نقد عملکرد:

نقد همه جانبه عملکرد جناب آقای دکتر پر همت در این مختصر نمی گنجد به علاوه برای اینکار نیاز به اطلاعات بسیار دقیقی است که در اختیار ما نیست و لذا در اینجا صرفا به صورت تیتر وار به برخی موضوعات اشاره می کنم:

تدوین نقشه جامع کشاورزی: پس از تدوین سند  چشم انداز  و نقشه جامع علمی کشور، بسیاری از وزارتخانه ها و سازمانهای کوچک و بزرگ دست به ندوین سند چشم انداز و نقشه علمی در حوزه خود نمودند تا حدی که امروز برخی از استانهای کشور نیز دارای نقشه و برنامه جامع دراز مدت هستند( لینک اسناد ملی توسعه کلان از دیرباز تاکنون. در اینجا توجه شما را به اسناد پایین دستی از قبیل برنامه توسعه استانها در افق 1404 جلب می کنم. جای نقشه جهاد کشاورزی در افق 1404 در اینجا کاملا خالی است). این اتفاق تاکنون در وزارت جهاد رخ نداده و نلاشهای دکتر پر همت به ثمر نرسیده است. البته شخص ایشان نیز متوجه این اشکال هستند و قول داده اند که این نقص را هر چه زودتر بر طرف نمایند:...رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: نقشه جامع علمی فناوری بخش کشاورزی تا.پایان سال تدوین می شود و امیدواریم هرچه سریعتر به تصویب مراجع ذیربط برسد.(لینک خبر)

- برنامه ریزی استراتژیک: ایشان در چند سال خدمت خود هنوز موفق به نگارش یک خط سند چشم انداز و تدوین برنامه استرانـزیک وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نشده اند. به راستی ایشان در این چند سال بر اساس چه برنامه ای کار کرده اند ؟ برنامه پنجم توسعه در دوران ایشان بر اساس چه چشم اندازی نوشته شده است؟ آیا ایشان به ضعف خود در برنامه ریزی اعتقاد دارند؟

- عدم حضور در رتبه بندیهای جهانی: سازمان تات بی تردید یکی از بزرگترین مجموعه های تحقیقاتی کشور است. اگر این سازمان به خوبی توسط جناب دکتر پر همت و پیشینیان ایشان هدایت و رهبری می شد امروزه می توانستیم نام این سازمان را به عنوان یکی از بزرگترین سازمانهای تحقیقاتی کشور، در رتبه بندیهای جهانی مشاهده کنیم. از جناب دکتر پر همت می پرسم که آیا می دانید سازمانهای تحقیقاتی جهان همه ساله مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می گیرند؟ آیا متدولوژی این رتبه بندیها را می دانید؟ آیا می دانید نام هیچیک از موسسات تحقیقاتی وزارت جهاد در رتبه بندیهای جهانی دیده نمی شود؟ آیا می دانید کسی که می خواهد بر مسند ریاست  یکی بزرگترین سازمان های تحقیقاتی کشور تکیه بزند باید از این ماجرا اطلاعات کافی داشته و برای پیروزی در این رقابتهای سخت و نفس گیر نقشه های زیرکانه و پیروز داشته باشد؟

-نظارت: موسسه رازی در سال گذشته درگیر یکی از افتضاحات تاریخی مدیران خود بود و به خاطر آن مجبور شد به حق یا ناحق به تغییر رئیس خود تن دهد. آیا جناب دکتر پر همت به نقش خود بر نظارت بر سازمانهای زیر دست آگاهست؟ آیا ایشان می دانست در موسسه رازی چه افتضاحی در حال وقوع است؟ آیا ایشان در سازمانهای تحت امر خود، گوشهای شنوا و چشمان بینایی دارد؟ آیا ایشان خود را در این جریانات مقصر می داند؟ ما از دکتر دلیمی حمایت نمی کنیم ولی اگر منصفانه به این قضایا نگاه کنیم ایشان هم به خاطر نظارت ناقص و عیبناک خود باید در زفیر و شهیقها و نفسهای عمیق و دردناک دکتر دلیمی در روز وداع سهیم می شدند و بخشی از تقصیرات را بر دوش می گرفتند نه آنکه همه تقصیر را بر گردن او می انداختند و دامن خود را پاکیزه می دانستند. البته جناب دکتر دلیمی حیا کرد و خیلی چیزها را نگفت ولی همه می دانند که در پشت پرده خطاهای او نام یک چهره که عنوان ریاست هیئت امنای موسسه رازی را بر دوش می کشید نیز وجود دارد.

یک نکته دیگر در  نظارت، لزوم تلاش ایشان برای ابداع یک متدولوژی مناسب و متکی بر شواهد ممیزی برای نظارت و ارزشیابی سالیانه موسسات تحقیقاتی تحت پوشش سازمان تات است. ایشان هم اکنون رئیس شورای عالی تحقیقات وزارت جهاد هستند،جایی که متولیان پژوهشی سازمانهای تحت پوشش به طور ماهیانه جمع و مهمترین موضوعات روز را بررسی می نمایند. توصیه می نمائیم وزارت جهاد نیز همانند وزارت بهداشت ، نظامی را برای ارزیابی دقیق عملکرد موسسات تحقیقاتی تحت پوشش خود ابداع و آنرا به دقت اجرا نماید. به عنوان یک فرد کاملا مطلع در سیستم پژوهشی موسسه رازی این را می نویسم که ما هم اکنون تحت هیچ فشاری از سوی سازمان تات برای رشد بیلان علمی سالیانه خود نیستیم و هر گونه عمل کنیم همگان برای ما هورا می کشند. امیدوارم همین چند جمله برای بیان مقصود کافی باشد.

- کنترل: یک مدیر زیرک باید با کنترل دقیق فعالیتهای در حال انجام، جلوی خطاهای سازمان را گرفته و با اقدامات پیشگیرانه مناسب جلوی وقوع عدم انطباقها را بگیرد و در صورتی که سهوا یا عمدا عدم انطباقی بروز کرد با اقدامات اصلاحی مناسب ، آنها را رفع و عوارض این نقایص را به حداقل برساند. سوال مهم در اینجا آن است که جناب دکتر پر همت به عنوان رئیس سازمان تات از یکسو و رئیس هیئت امنای رازی از سوی دیگر در این چند سال اخیر چه اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه ای را به منطور تضمین رشد و تعالی رازی به انجام رسانده اند؟

- روابط داخلی:  غیر از مراسم تودیع و معارفه،در چند سال اخیر به خاطر ندارم که محققین موسسه رازی توانسته باشند به طور عادی و راحت با جناب آقای دکتر ملاقاتی روردرو داشته باشند.روابط داخلی بین محققین موسسه رازی و جناب دکتر کاملا مختل است و این سبب شد که ایشان نتواند از طریق این روابط تسهیل شده در جریان جزئیات اتفاقات تلخ سالیان اخیر قرار گیرد. در رازی حرفهای نشنیده بسیاری وجود دارد و با این اوصاف ایشان هنوز نیز خیلی از موضوعات را نمی داند و قطعا کلید این علم و دانش چیزی نیست جز رابطه آسان و نزدیک پرسنل و محققین موسسه با ایشان. در خصوص بقیه موسسات تحقیقاتی خبری ندارم.

-روابط بین المللی: روابط بین المللی موسسات تحقیقاتی وزارت جهاد با مراکز بین المللی هم اکنون به طور نسبی مختل است. اینکه گفتم به طور نسبی به خاطر بهره گیری برخی خواص از روابط پنهانی و رانت های ارتباطی است که کماکان برای آنها وجود دارد و آنها با بهره گیری از خاص بودن هر وقت که اراده کنند و بدون ترس و واهمه از سازمانهای امنیتی و حراستی و نگرانی های مالی با هر نقطه جهان  رفته و با هر کسی که بخواهند رابطه برقرار کنند. بحث ما در باره آنچیزی است که برای عامه وجود دارد. پس از انقلاب دشمن با تمام وجود سعی کرد ارتباطات جهانی ما را محدود و ما را منزوی سازد. کاملا بدیهی است که توسعه ارتباطات بین المللی به عنوان یک ضد استراتژی می توانست ترفندهای دشمن را خنثی کند ولی آیا واقعا جناب دکتر توانست این نقطه ضعف بزرگ پیشینیان خود را شناسایی و رفع کند؟ در خصوص موسسه رازی که هنوز چیزی رخ نداده ،در خصوص دیگر موسسات هم نمی دانم.

تبعیضها و بی عدالتی ها: خیلی ها احساس می کنند که مجموعه وزارت جهاد کشاورزی و روسای آنها بین موسسات تحت پوشش خود فرق گذاشته و موسسات کشاورزی همواره با چشمی بهتر نسبت به موسسات دیگر نگریسته می شوند.در حالی که برخی موسسات مثل موسسه تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی همه ساله میلیاردها تومان بودجه تحقیقاتی را از طرق مختلف به سوی خود می کشد و برون ده تحقیقاتی عمده ای نیز از آن دیده نمی شود، سازمان تات و شخص جناب پر همت در سالهای گدشته موسسه رازی را مجبور کرده اند که میلیاردها تومان از درآمد خود را برای کمک به سازمان تات و مراکز تحقیقات دامپزشکی استانها هزینه کند. آیا این تبعیض نیست؟ رئیس انستیتو پاستور معمولا معاون وزیر بهداشت بوده و هست و یا اینکه در بین موسسات تحقیقاتی جایگاهی برتر از موسسات دیگر داشته ولی آیا واقعا بین جایگاه رئیس موسسه و رئیس موسسه چغندر و فرش و موسسات ریز و درشت دیگر که مجموعا به اندازه نصف موسسه رازی نیز تولید و تحقیق ندارند نباید فرقی وجود داشته باشد؟  ما این را یک تبعیض و بی عدالتی کامل می دانیم که از گذشتگان به جناب دکتر ارث رسید. محصولات استراتژیک موسسه رازی کجا و مجموعه محصولات تولیدی دیگر موسسات کجا؟ به دلیل همین تبعیض و بی عدالتی پایدار، بیشتر همکاران فکر می کنند که موسسه رازی اصولا سنخیتی با وزارت جهاد کشاورزی ندارد و محققین و پرسنل آن حق دارند که از ایده انتقال موسسه رازی به مجموعه موسسات تحقیقاتی وزارت بهداشت استقبال کنند .

تغییر ترکیب هیئت امنای رازی: موسسه رازی در سالهای پیش از انقلاب دارای هیئت امنای مستقل بود ولی در سال 1353 اتفاقی بد برای موسسه رازی رخ داد و آن تاسیس سازمان تات بود:

این سازمان در 9 تیر ماه 1353 به منظور تمرکز و توسعه فعالیت های تحقیقاتی وزارت  کشاورزی و منابع طبیعی و هماهنگ کردن این فعالیت ها با پیشرفته ترین برنامه های تحقیقاتی جهان ، براساس مصوبه مجلس شورای ملی تشکیل گردید . بر اساس این قانون کلیه موسسات و مراکز تحقیقاتی وزارت کشاورزی و منابع طبیعی تابع این سازمان شدند . ارکان این سازمان هیئت امنا و شورا تعیین شد و ریاست هیات امنا با وزیر کشاورزی و منابع طبیعی بود( لینک نوشتار از سایت سازمان تات)

با این اتفاق دوران طلایی موسسه رازی به تدریج خاتمه یافت تا جایی که موسسه رازی در تراز سازمانهای ریز و درشت دیگر وزارت جهاد قرار گرفت و آن سازمانها به یمن کشاورزی بودن توانستند گوی سبقت را در اختصاص منابع و اهمیت از موسسه رازی بربایند. در سالهای گذشته با تلاش وافر ریاست قبلی موسسه جناب آقای دکتر اخویزادگان و دوندگی های مفرط جناب آقای دکتر عابدی باردیگر هیئت امنای موسسه رازی به ریاست وزیر جهاد کشاورزی بر پا شد ولی فعالیت هیئت امنا با این ترکیب چندان طول نکشید بلکه  با تلاش شبانه روزی جناب دکتر پر همت و البته سستی جناب دکتر دلیمی رئیس قبلی، ترکیب هیئت امنای موسسه تغییر کرد و جناب دکتر پر همت بر مسند ریاست هیئت امنای رازی قرار گرفت. این تغییر به هیچ وجه علمی و شایسته نبود و دلیل بسیار مهم برای این ادعا نظر مقام معظم رهبری در دیدار با ریاست محترم موسسه رازی و رئیس سازمان دامپزشکی بود. ایشان در این دیدار صریحا امر فرمودند که وزرای جهاد و بهداشت باید در ترکیب هیئت امنای رازی حضور داشته باشند. جناب آقای دکتر پر همت باید این خطای بزرگ را پذیرفته هر چه زودتر در صدد جبران آن برآیند. آیا این اتفاق رخ خواهد داد؟

نکته پایانی: وقوع خطاهای مدیریتی در چنین سازمانهای عریض و طویلی امری است ممکن و محتمل. ما هم در اینجا نخواستیم با شمشیری تیز و نگاهی باریک بینانه تمامی اشتباهات جناب دکتر پر همت را بازگو کنیم بلکه خواستیم به مهمترین آنها اشاره کرده و از ایشان بخواهیم به عهد و پیمانی که در دوران جوانی خود با امام راحل دال بر خدمتگذاری عادلانه داشته اند وفادار بوده و  با دقت نظر بیشتر  مشکلات موسسه رازی را حل نمایند. مدیران متعهد و انقلابی در این زمان باید تعهد و مدیریت خود را نه با شعار بلکه با بهره گیری از شیوه های مدیریتی نوین و مدیریت در کلاس جهانی نشان دهند. امیدواریم این نصیحت برادرانه را ایشان با دیده قبول بنگرند.

/ 11 نظر / 36 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سوال از دانایان

آیا تغییرات، از فرمول خاصی پیروی می کنند؟ آهنگ رشد تغييرات در موسسه رازي خيلي كند و گاها نزديك صفر است. شما كه اينهمه از علوم دقيقه مي دانيد، بفرمائيد آيا دليل علمي دارد؟

روز تودیع دلیمی

دکترپایکاری، طوري صحبت كرد كه انگار استعفا شفاهي داده. دو هفته بعد ماجراي تب برفكي خصوصي عنوان شد و طالب با پرسنل معاونت بطور رسمي خداحافظي كرد. از طرفي اكبري و طالب در اواخر دوره 35ساله هستند. و حاتم وند بازنشسته. عابدي آمد. او مامور به وزارت بهداشت است. ظهر با ماشين اداره از تهران مي آيد كرج، ناهار مي خورد و دو ساعت خستگي در مي كند و چاي مي خورد و تلفن جواب مي دهد، تا دوباره برود تهران. فكر نكنيد شوخي است. پرسنل مامور مي شوند به محلي. اينكه از آن محل دو باره بيايند در محل اول كار كنند مثل عابدي نوبره بخدا. انشتين هم اينجوري متقاضي نداشت.

تغییر در ترکیب هیئت امنا رازی

آقای دکتر میر افضلی مقاله حاضر را خواندم. زمانی اساسنامه و اوراق هیئت امنا امضا مهندس حجتی و دکتر پزشکیان را داشت. بعد دلیمی به قصد سو استفاده پیگیری کرد تا امضا اسکندری آمد و امضا لنکرانی. الان یعنی پرهمت چیکار کرده آیا امضا این دو وزیر را خط زده و به جای میر شمسی، وزير بهداشت، معاون وزير بهداشت، وزير جهاد خودش امضا كرده و گفته: فقط من! مدرك شما براي اين استدلال چيست؟

در موسسه رازی مشهد هم روز تودیع رئیس قبلی معاونت پژوهشی استعفا داد اما همچنان هستند. این نشانه ی بلاتکلیفی خودشان است. با این کار در واقع خواسته اند از ریاست جدید تایید بگیرند. خوب این میزهای ریاست و معاونت چسب دارد. کسی که می چسبه به این راحتی ها جدا نمیشه.

ایمنی زیستی و علی اکبر محمدی و طالب دائم المعاون

نسبت به بقیه ماها مغز محمدی عین ساعت کار می کرد. برای ما احساس خوبی بود وقتی موفقیت دامپزشکان مثل ایشان را می دیدیم. او برای هر حرفی ده بار فکر می کرد. چرا روز سخنرانی به طالب گفت: دائم المعاون؟ منظور او چه بود؟ خود محمدی دائم الرئیس بود و این عار نبود. پس مساله چی بود. منظور او این بود که ایشان توانائی پیشرفت طی این 35 ساله را نداشته. بسیار درست است. ولی چطور این آدم توانست از بدو خدمت تا همین الان رده معاونی را حفظ کند؟

کارشناس م

همکار عزیز جناب میرافضلی نمیدانم چطور شد به سراغ جناب دکتر پرهمت رفتید ما در درون رازی چه کردیم ؟ ما در رازی چه خواهیم کرد ؟ کدام گام را برداشته ایم که بگوییم مانع ما تات است ؟ به استناد کدام برنامه درخواست اختیاری بیش از معاون وزیر میخواهیم ؟ سوالات من به مفهوم پذیرش جایگاه موسسه در تات نیست و نیاز به بالا رفتن سطح هیئت امنا را در سطح وزرا را برای موسسه ضروری میدانم اما اسرار من بر نقد خودمان است بیش از نقد آقای پر همت . روی سخنم با خودمان است فرزندان رازی . بگذارید وبلاگ شما نقش اتاق فکری را بازی کند با یک سوال عام "آینده رازی را چگونه ترسیم کنیم" شاید از این اتاق فکر چشم انداز رازی استخراج شود ! پرهمتها و قدکچیها می آیند و میروند آنچه میماند رازی است و نقشی که ما ایفا کرده ایم بگذارید حالا که یکی از فرزندان رازی کار را بدست گرفته برای موفقیتش گام برداریم و در کنارش باشیم که لااقل بگویم فرزندان رازی قدر رازی را بهتر میشناسند

شما از هر کس خوشتان می اید نوازشش می کنید و از کسانی که خوشتان نمی آید به چوب می نوازید.کلی مطلب علیه دکتر دلیمی منتشر کردید و ... کمی انصاف داشته باشید. راستی از اینهایی که تعریف می کنید همشهری شما نیستند؟

كارشناس

اقاي أكتر مير افضلي به نظر شما ايا در موسسه رازي هيچ كسي نبود كه بادي عابدي بشود مسئول حوزه رياست اصلا اين چه مسئولتي هست كه در موسسه وجود دارد ايا با بودن دو 3 نفر منشي و دفتر دار بايد يك نفر هم باشد مدير حوزه ..... به خاطر همين است كه كشور ما عقب مانده است نو كر ما نوكري داشت . اقاي دكتر قدگچي درسته كه در كشور ما كسي به نانواني و نا مديريتي و حتي به خيانت باسخكو نيست اما فكر مي كنيد اون دنيا از شما سئوال نخواهد شد ..

سلام باعرض پوزش این تصاویر مربوط به پیراشکفت یاسوج هست نه پیراشکفت فارس. ایشان متولد پیراشکفت فارس هستند. البته فرقی نمیکند همه ایرانی هستیم قطعا اقای دکتر پرهمت چه به اینکه اهل پیراشکفت یاسوج باشد و چه نوراباد فارس افتخار می کند و به روستایی بودنش ، هم خودش و هم دیگران افتخار میکنند لطفا کمی با تفکر و سنجیدن حرفتان مطالب را منعکس کنید

سایب

ایشون متولد روستای پیراکفتشهرستان ممسنی هستند نه پیراشکفت بویر احمد