پرونده های روی میز آقای مدیر

قطعا جناب آقای مهندس عسکری نژاد به خاطر سابقه قبلی مدیریت در این مسند به خوبی از مشکلات و اولویتهای این حوزه آگاهند ولی در هر حال طرح چند پیشنهاد در اینجا خالی از لطف نیست:

1- اصلاح هرم اداری: هم اکنون یکصد عضو هیئت علمی، هشتاد عضو همتراز ، حدود سیصد کارشناس و ششصد کارمند دیپلم و فوق دیپلم در موسسه به کار اشتغال دارند( این آمار تخمینی است و قابل استناد نیست). آیا هرم نیروی انسانی در رازی در حالت استاندارد قرار دارد؟

در قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران (1394 ـ 1390) به صراحت جمله زیر دیده می شود:...2. اصلاح هرم هیأت علمی تمام‌ وقت دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی اعم از دولتی و غیردولتی با فراهم آوردن بسترهای لازم و با تأکید بر شایسته‌سالاری...قاعدتا برای رسیدن به این هدف معاونت پژوهشی موسسه و دیگر مسئولین موسسه نیز باید تلاش نمایند ولی مطالعه بر روی شرایط استاندارد و مطلوب هرم نیروی انسانی یک وطیفه مهم امور اداری است،

2- تهیه برنامه استراتژیک:  یک خلا بزرگ فعلی در موسسه نبود برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت در قالب یک برنامه استراتژیک جامع است. نامه ای که نزدیک دو ماه پیش به جناب دکتر قدکچی نوشته شد نیز مفید فایده نبود و معلوم نیست چرا این موضوع مهم تا این حد مغفول مانده است. قبلا جناب مهندس عسکری نژاد مدتی متصدی تهیه برنامه استراتژیک موسسه بوده اند و دانش مدیریت ایشان نیز برای این کار بسیار خوب است. به هر حال کاملا امیدوارم ایشان در این خصوص سنت شکنی کنند و تمهیداتی را برای نگارش برنامه استراتژیک برای موسسه رازی به کار بندند.

3- اصلاح مجرای ورود پرسنل جدید به موسسه: اغلب کسانی که در سالهای اخیر به موسسه رازی جذب شده اند به طور تصادفی و اغلب از طریق شرکت های پیمانکار فضای سبز و یا عقد قرار دادهای نصفه و نیمه متنوع بوده و ما در این مسیر بدون اتخاذ یک استراتژی خوب عمل کرده ایم. امروز دانشگاههای کشور به طور مرتب در تلاشند تا مجوزهایی را برای جذب نیروهای انسانی شایسته دریافت و از طریق اعلان رسمی بهترین نیروها در هر رشته را جذب نمایند. ما در زمینه دریافت مجوزهای جذب ، زیاد وضعیت خوبی نداریم و به عنوان مثال هنوز بیش از یکصد پست هیئت علمی خالی وجود دارد. در بخشهاس دیگر نیز به شدت کمبود داریم و هر از چند وقت یکی از محققین موسسه برای بیان نیاز خود به داشتن یک کارشناس آزمایشگاهی به پژوهش مراجعه می کند. در این خصوص می توان ساعتها سخن گفت و کتابها نوشت ولی چون موضوع برای جناب عسکری نژاد مشخص است به همین مختصر اکتفا می کنم.

4- تبدیل وضعیت پرسنل موسسه: یکی از ذغذغه های بسیاری از پرسنل موسسه، موضوع تبدیل وضعیت آنهاست. همترازان لحظه شماری می کنند تا به هیئت علمی تبدیل شوند، قراردادی ها منتظرند رسمی شوند، معینها منتظرند پیمانی شوند و ...این انتظار به شدت عملکرد برخی را تحت الشعاع قرار می دهد. به عنوان مثال بیلان علمی( منظور صرفا تولیدات علمی است) همترازها سی درصد هیئت علمی ها نیز نیست در حالیکه آنها  حدود 60 درصد حقوق اعضای هیئت علمی  همتراز را می گیرند. اگر فکری به حال این گروه شود مستقیما ممکن است بیلان علمی موسسه دو برابر شود. در بخشهای دیگر نیز همینطور است.

5- تسهیل جذب نخبگان: بنا به دلایلی موضوع جذب نخبگان را در اینجا مطرح کردم. تداوم حیات موسسه در شرایط فعلی نیاز به جذب و تربیت گروهی از نخبگان و افراد با استعداد دارد تا گره مشکلات موسسه را به مدد نبوغ خود بگشایند. اصولا در دوره های پیری هز سازمان(که موسسه نیز در این دوران به سر می برد) نیاز به قهرمانان و نخبگان برای خروج سازمان از این دوران بسیار بیشتر از دورانهای دیگر است( البته اگر واقعا بخواهیم سازمان را از دوران پیری خارج کنیم). البته آنچه نوشتم به این مفهوم نیست که پرسنل و محققین موسسه نخبه نیستند و یا اینکه به محض ورود تعدادی نخبه با استعداد مشکلات موسسه حل می شود. خیر. آنچه نوشته شد صرفا اشاره ای به اهمیت هوش سازمانی ( چه IQ  و چه EQ) در تداوم حیات موسسه .

آئین نامه جذب و بکارگیری نخبگان هم اکنون در موسسه رازی و حتی سازمان تات زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد. پیشنهاد می شود جناب عسکری نژاد یک پوشه به این موضوع اختصاص فرمایند.

آنچه نوشته شد نمونه ای از یک خروار بود و امیدوارم جناب عسکری نژاد در این سمت، به نحوی اثر گذار و تحول آفرین عمل نمایند و موفق شوند به آنچه می دانند عمل کنند.

/ 5 نظر / 7 بازدید
سرپرست مشهد تعيين شد

آقاي دكتر مير افضلي اگر سري به سايت موسسه بزنين اطلاعيه تغيير سرپرست شعبه مشهد و قرار گرفتن دكتر فرزين را مي بينيند.

کارشناس مشهدی

اين نظر چون بدون نام بود ناچار به حك و اصلاح در آن شدم(ميرافضلي):بالاخره پس از سالها ریاست شعبه ی مشهد در ناباوری پرسنل تعویض گردید. از دکتر قدکچی بخاطر حسن انتخاب ایشان متشکریم. سالها بود که تغییری در دیدگاههای مشهد اتفاق نیفتاده بود. تعدادی از پرسنل، دور بودن از تیررس مدیریت را برگزیده بودند و عده ای با تبانی گروههای مافیایی قدرت را تشکیل داده بودند. در سالهای اخیر دکتر ... تنها ....بودند و عملا تمام تصمیمات توسط عده ای دیگر تنظیم می شد. سعی ایشان تنها ... بود. انشالله دکتر فرزین بتوانند تحولی روحی در موسسه مشهد ایجاد کند و عقب ماندگی شعبه مشهد را جبران کنند.

میرافضلی

با خبر شدیم جناب آقای دکتر فرزین به جای آقای دکتر کیانی زاده منصوب شدند. از دکتر کیانی زاده بابت زحماتی که کشیدند سپاسگزاری کرده و به جناب دکتر فرزین خیر مقدم می گویئ. از امروز ساعت شنی دکتر فرزین در جلوی افکار عمومی قرار دارد. باید ببینیم چقدر موفق به جمع کردن امتیازات مثبت می شوند. انشائ الله بیست بگیرند(بیست از بیست نه بیست از صد)

هیچ فرقی نمی کند چه دکتر کیانی باشد چه دکتر فرزین. همه مثل هم . یک روز هیجان زده هستیم بعد همان ناامیدی همان سیستم.

با سلام به نظر بنده تمام بدبختی های موسسه(البته بهتر است بگویم متاسفانه کشورمان)فرار از نخبگان می باشد.البته نخبه پروری و....به نظر یک شعار بیشتر نبوده و فرار از اتهام به نظر می اید.شما خدتان جناب آقای دکتر میر افضلی چند نفر نخبه می شناسید که در موسسه مشغول هستند؟الان کجا هستند؟چه کار می کنند؟بد نیست با چند نفر از نخبگان نیز مصاحبه ای به عمل آورید.