جایگاه واقعی گزارش صفر-میرافضلی،محرمی،فرشیدجزایری

در مقابل ، مدیرانی که یک سیستم را تحویل می گیرند سعی می کنند با تهیه یک گزارش صفر دقیق ، به تبیین مختصات دقیق کمی و کیفی سیستمی که تحویل گرفته اند، اقدام کنند. اگر این اقدام رخ ندهد ممکن است در روز تحویل سیستم به گروه بعدی او دچار مشکلات زیادی در تهیه گزارش شود و او هم مجبور شود با گزارشی غیر واقعی خود را موفق نشان دهد.

آمارهایی که مدیریت قبلی  در روز تودیع خود بیان نمود عمدتا با این حس بود. به نظر ما در این گزارش ، برخی آمارهای درست و غلط با یکدیگر مخلوط و برخی اتفاقات نامطلوب پنهان شده بود که البته موضوع این مقاله شفاف سازی حقایق پنهان در موسسه رازی نیست زیرا همگان به این درک رسیده اند که واقعا در موسسه اتفاقاتی ناگوار رخ داده است. به عنوان مثال چند سوال مطرح می شود:

1- چرا در این گزارش به بسته شدن برخی از خطوط تولید که یک اتفاق بی سابقه و بسیار تلخ در دوران حیات رازی تلقی می شود، اشاره نشد؟

2- چرا در این گزارش به میزان ضایعات واکسن در سالهای گذشته و دلایل مربوطه اشاره نشد؟

3- چرا میزان واردات واکسن توسط وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی در این شش سال رو به افزایش  نهاد؟

هدف اصلی در این گزارش آن است که به ریاست محترم موسسه رازی پیشنهاد شود تا با انتخاب و معرفی یک تیم حقیقت یاب  و مستقل نسبت به تهیه یک گزارش صفر  یا گزارش وضعیت موجود اقدام نماید. این گزارش فواید زیر را به همراه خواهد داشت:

الف) شناخت نقاط قوت و ضعف،

ب) تحلیل کمی و کیفی علل و ریشه خطاهایی که در گذشته سبب بروز اتفاقات نامطلوب شده است،

ج) تفکیک خطاهای مدیریتی، عملیاتی، ابزاری،فرایندی و ...از یکدیگر به تفکیک هر حوزه،

د) حذف یا کمرنگ کردن بهانه های واهی و بی اساس یا کم اهمیت از قبیل تحریمها و ... .به یاد داشته باشیم که حضرت امام رحمت الله علیه و مقام معظم رهبری همواره مدیران را به انجام اقداماتی موثر برای تبدیل این دسته از مخاطرات محیطی به فرصتها و عاملی برای ایجاد فرصتهای طلایی امر فرموده اند ،

و نهایتا نگارندگان(میرافضلی،محرمی و دکتر فرشید جزایری)، پیشنهاد به:

ه) انجام اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه مناسب (CAPA)  برای رفع اثرات این خطاها و پیشگیری از بروز مجدد آنها، می نمایند.

/ 4 نظر / 12 بازدید
هیئت علمی

تا کنون حرف های زیادی گفته شده اما به نظرم تنها مقاله ای که ارزش عملیاتی شدن دارد همین مقاله است. از نویسندگان محترم تشکر می گردد. حداقل نامشان را ذکر کردند.

اداره کاپا

ما اداره کاپا را داشته ایم.پزشک و دامپزشکی داشت که حتی 3 ثانیه هم در بخش تولید نبوده اند. خب حالا می خواستند زیر نظر معاونی که وقتی معاونتش تمام شد و در بخش تولید به او گفتند کارکن سکته کرد مشکل تولید را حل کنند. بنابراین اگر کمیته حقیقت یاب تشکیل شد باید منتظر خیلی اتفاقات باشیم. انشا ا...

مورخ

نام:کمیته حقیقت یاب هدف:تهیه گزارش صفر به همراه فوائد ذکر شده ,شاید هم بیشتر اعضا’:نخبگان و افراد کاملا مطلع از وضعیت تولید-کیفیت-فنی-پژوهش و اداری-از هر معاونت حداقل یکنفر الزامی است و احتمالا با توجه به نخبه بودن معاون ها ,خودشان عضو اصلی کمیته هستند انتخاب افراد توسط:رئیس موسسه ارسال گزارش به : رئیس موسسه برداشت توسط: رئیس موسسه با همکاری معاونین نتیجه نهائی :همه چی آرومه ..من چقدر خوشحالم..... - رئیس بعدی تا چند سال دیگر معرفی می شود لطفا منتظر بمانید

جرج ارول هم گفت:"قلعه حیوانات"

دوران طلائی مدیریت قبلی عینا مطابق وقایع قلعه حیوانات است.