تحلیل ماجرای ملاقات با مقام معظم رهبری از چند منظر

نگاه دوم(نگاه تخصصی، نزدیک تر و با توجه به برخی جزئیات)

پس از بیش از سی سال، گروهی از موسسه رازی موفق به دیدار با عالی ترین مقام سیاسی کشور می شوند. برای برنامه ریزی دیدار از روزهای قبل برنامه ریزی خوبی صورت گرفته و جلسه ای نیز روز قبل از ملاقات برگزار می شود. از هر یک از اصنفا موسسه نفراتی انتخاب و در روز ملاقات به طور تصادفی دکتر دستور نیز در جلسه حضور می یابد. هنگام جلسه ، ریاست محترم موسسه در سخنانی در ظرف چند به تاریخچه موسسه اشاره و ذکر می نمایند که هر چه موسسه یا سازمانی بزرگتر باشد مشکلات آن نیز بیشتر است و ...( بقیه ماجرا عینا شبیه مطلبی است که قبلا در این سایت منتشر شد)

اثر بخشی و میزان موفقیت این ملاقات:

ریاست محترم موسسه در خصوص مشکلات موجود به صورت شفاهی مطالبی را مطرح می فرماید و دو پیشنهاد اصلی و کلی  ایشان نیز مورد قبول واقع نمی شود و یا اینکه پاسخی دریافت نمی کند. در هر حال علی رغم برخی اشکالات ریز و درشت این ملاقات حاوی دستاوردهایی نیز بوده و از جمله اینکه مقام معظم رهبری امر فرموده اند که جلسات بعدی هیئت امنا با حضور وزرای بهداشت و وزارت جهاد برگزار شود و مشکلاتی که وجود دارد در هیئت امنا مطرح شود. لذا می توان این ملاقات را حاوی موفقیتهایی نسبی دانست.

نگاه سوم: نگاه  کاملا نزدیک، راهبردی، تخصصی و با رعایت کامل جزئیات:

قبل از بیان این دیدگاه در همین جا از لحن انتقادی جملات بعدی پوزش می طلبم و امیدوارم ریاست محترم موسسه و زحمتکشان این داستان تلخی ان را به حقانیتی که در آن نهفته ببخشند.

شرح ماجرا: پیگیری برنامه ملاقات با مقام معظم رهبری و موضوع نامه شورای نمایندگان از چند هفته یا ماه قبل در دستور کار حوزه ریاست قرار می گیرد. علی رغم اینکه روز به روز احتمال برگزاری چنین ملاقاتی بیشتر می شود هیچ تلاشی در جهت برگزاری یک جلسه فوق العاده هیئت امنای موسسه به منظور انتخاب  موضوعات یا معضلات کاملا تخصصی که در هیئت امنای موسسه نیز قابل حل نیستند صورت نمی گیرد،

- برای موفقیت در این ملاقات طرح قدرتمندی بر روی کاغذ طراحی نمی شود و همه چیز به امواج اتفاقات بیرونی سپرده می شود،

-برخی از اعضای هیئت امنا در جریان ماجرا قرار نمی گیرند و بالطبع در انتخاب موضوعات قابل طرح زیاد نظرات اعضای هیئت امنا جستجو نمی شود.

- از اینکه بگذریم حتی در سطح موسسه نیز از محققین، روسای بخشهای مختلف و صاحبنطران به طور سیستماتیک نظر سنجی نمی شود. 

-به جای اینکه وزیر جهاد کشاورزی به عنوان رئیس هیئت امنا سخنگوی این جلسه باشد ریس محترم موسسه وظیفه بیان نظرات را بر عهده می گیرد و به جای اینکه برخی از اعضای پر نفوذ هیئت امنا در جلسه حضور یابند عده ای از برگزیدگان موسسه که فرصتی برای بحث به آنها داده نمی شود در جلسه حضور می یابند. در همینجا تاکید می کنم که اگر به جای حاضرین در این ملاقات دو وزیر اصلی که عضو هیئت امنا هستند حضور داشتند شاید زمان ملاقات افزایش یافته و به نیم ساعت هم می رسید و فرصت خوبی برای طرح مهمترین و اساسی ترین معضلات موسسه فراهم می شد،

- با توجه به ضیق وقت( به گفته دکتر گودرزی جمعا 9 دقیقه وقت به موسسه رازی اختصاص داده شد و البته از قبل هم گفته شده بود که شما فقط ده دقیقه وقت دارید) هیچ متن مکتوبی برای قرائت در جلسه تالیف نمی شود.

-بر روی جملاتی که باید خوانده یا بیان شود هیچ کار دقیق کارشناسی با نظر هیئت امنا صورت نمی گیرد.

- نهایتا پیشنهاداتی مطرح می شود که جنبه های کامل تخصصی در آن به خوبی رعایت نشده و در پایان سخنرانی دکتر قدکچی نیز متن مکتوب تحویل دفتر ایشان نمی گردد.

 -چون غیر از دعوت رسمی از مقام معظم رهبری پیشنهاد تخصصی دیگری وجود ندارد هیچ نامه ای که نیاز به پاراف و دستور معظم له باشد تحویل دفتر ایشان نمی شود.

 -احتمالا پس از این جلسه برخی از اعضای هیئت امنا از اینکه در این جلسه حضور نداشته و نظرات آنها پرس و جو نشده اعتراضاتی به صورت کتبی یا شفاهی روانه دفتر ریاست می شود.

اثر بخشی و میزان موفقیت این ملاقات:

از آنجا که ملاقات با مقام معظم رهبری هر سی سال یکبار رخ می دهد( به روایت تاریخ گذشته موسسه) باید قدر آن را دانست و در آن موضوعاتی را مطرح کرد که اولا اثر بخش باشند، ثانیا امکان قبول آن از سوی ایشان وجود داشته باشد، ثالثا طرح و حل آن از عهده هیئت امنای موسسه رازی خارج باشد، رابعا همه چیز با این ملاقات تمام نشود و قبل و بعد از آن امکان پیگیریهای بیشتری وجود داشته باشد

از این زاویه ملاقات با مقام معظم رهبری بدون نتیجه بوده و به آن اشکالات زیادی وارد است و نمی تاون آن را یک اقدام کاملا حرفه ای و کارشناسی شده به حساب آورد و به آن افتخار کرد.

تحلیل از دیدگاه راهبردی: اگر هم اکنون در شرایط فعلی موسسه رازی به دلیل برخی مسایل فاقد برنامه راهبردی است و ما نمی توانیم تحولات چند سال آینده را پیش بینی کنیم شاید زیاد بد نباشد!!!(که اینگونه نیست و قطعا برای موسسه رازی زشت و ناپسند است ولی فرض را بر بد نبودن آن می گذاریم) ولی اگر نتوانیم پیش بینی کنیم که در چند هفته یا ماه آینده ملاقاتی با مقام معظم رهبری رخ خواهد داد و نتوانیم با چالاکی کافی برای این اتفاق بسیار نادر برنامه ریزی خوبی انجام دهیم  ....موسسه رازی باید بتوان حداقل اتفاقات چند هفته آینده خود را برنامه ریزی کند. اینطور نیست؟

/ 0 نظر / 9 بازدید