معرفی پروژه های در حال اجرای موسسه- بخش اول

 1. پروژه بازسازی ساختمان آزمایشگاه SPF شامل:

طراحی نقشه های فاز1 مطالعات و URS و نقشه های اجرایی معماری، سازه، تاسیسات برقی و مکانیکی، تهیه شرح خدمات و اسناد مناقصه پیمانکاری و خرید تجهیزات آزمایشگاهی( در دست بهره برداری موقت)

شرح: این پروژه که از زمان دکتر دلیمی و با همت چهره خلاق و با هوش بخش تولید فراورده های بیولوژیک ویروسی طیور جناب اقای دکتر محمد مجید ابراهیمی آغاز شده تا آبان 92 ، 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. در سال 93 نیز حدود 10 درصد پیشرفت داشته و حدود 4 ماه است که راهبری آزمایشی آن آغاز و یک بچ تخم مرغ نیز در حال تولید است . موسسه امیدوار است که این پروژه تا پایان 93 یا اوایل 94 به بهره برداری قطعی برسد

 

2. پروژه سیستم تامین آب خالص PW آزمایشگاهی منطقه جنوب شرقی موسسه به همراه آزمایشگاه مربوطه در طبقه دوم شامل:

طراحی نقشه اجرایی معماری، سازه، تاسیسات برقی و مکانیکی، تهیه شرح خدمات و اسناد مناقصه پیمانکاری و خرید تجهیزات ذیربط ( پایان/در دست بهره برداری/ تسویه با شرکت)

شرح: تامین آب PW از الزامات مهم GMP در موسسه است. در بخش واکسنهای انسانی این الزام خیلی جدی تر است.از سالها قبل در بخش شیمی دستگاههای تولید آب با شیوه ستونهای رزینی و دیونایزد مشغول کار بودند که امروزه این شیوه مقرون به صرفه نیست و منسوخ شده است به عنوان مثال در گذشته در بخش سرخک از آب دو بار تقطیر برای تولید واکسن استفاده می شده ولی با راه اندازی پروژه فوق این مشکل حل می شود.

در سیستم جدید از روش اسمز معکوس Reverse osmosis استفاده می شود و استفاده از رزین اسید سولفوریک حذف می شود و هزینه ها از این حیث کاهش می یابد

پروژه آب PW در دو نقطه موسسه انجام می شود. اولی که معروف به زون شرقی است که  در ساختمانی در بالای بخش تک یاخته شناسی نصب و راه اندازی شده است. ارزش قرارداد پروژه نصب شده 250 میلیون تومان است. با اجرای این پروژه هم اکنون روزانه 10 هزار لیتر آب تولید می شود که 5000 لیتر به بخش تب برفکی و 5000 لیتر بقیه به دو بخش استریلیزاسیون و DTP می رود. به علاوه همانظور که در ادامه اشاره خواهیم کرد هم اکنون موسسه در تلاش است تا به بخش سرخک نیز لوله کشی کند.

دومی در زون غربی که تاکنون آماده سازی مکان پروژه جدید نیز انجام شده و مناقصه صورت گرفته  و به زودی عقد قرارداد صورت می گیرد. پیش بینی می شود این مرحله با اعتباری بالای 500 میلیون تومان انجام شود و این نشان م دهد  که تاثیرات گذشت زمان و افزایش تورم بر پروژه های موسسه تا چه حدی قابل توجه است.

البته تهیه آب خالص با مشکلات و ایرادات و انتقاداتی هم روبرو شده است از جمله اینکه روش اب خالص یا اسمز معکوس مستلزم اتلاف اب فراوانی است و به ازای هر لیتر اب خالص 2.5 لیتر اب مصرف می شود. البته این نقص تا حد زیادی مربوط به خود فناوری است و موسسه باید آب تلف شده را برای کشاورزی یا استفاده های دیگر هدایت کند که در این خصوص نیز اقداماتی در دست اجراست.

یک اشکال دیگر این است که گزارش می شود به دلیل عدم اطلاع برخی همکاران ، در برخی بخشها از این آب به خوبی استفاده نمی شود و حتی شنیده شده که برای شستشوی کف سالنها یا ظروف نیز از این آب استفاده می شود که در صورت صحت باید در این خصوص اقدام عاجلی صورت گیرد و همکاران بخشها نسبت به موضوع استفاده صحیح از این آب گران قیمت توجیه شوند.

یک مشکل دیگر که دیر یا زود فرا خواهد رسید مشکل پایین رفتن سطح آب  و شور شدن هر چه بیشتر ابهای زیر زمینی است که قاعدتا چالشی در آینده این پروژه خواهد بود.

پروژه آب خالص در شیراز نیز قبلا اجرا شده و یک نکته دیگر این است که در سه ساختمان در حال تکمیل نیز پروژه آب خالص به صورت لوکال پیش بینی شده است

در این خصوص مطالب دیگری نیز شاید قابل ظرح باشد از جمله موضوع استفاده از لوله های استیل و پلی اتیلنی و .... که بحث را خیلی فنی می کند و لذا آن را به فرصتی دیگر موکول می کنیم.

3. پروژه سیستم تامین آب خالص PW آزمایشگاهی منطقه جنوب غربی موسسه شامل:

طراحی نقشه اجرایی معماری، سازه، تاسیسات برقی و مکانیکی، تهیه شرح خدمات و اسناد مناقصه                 پیمانکاری و خرید تجهیزات ذیربط ( تجدید مناقصه برای چهارمین بار، آماده سازی ساختمان استریلیزاسیون)

در باره این پروژه در بالا صحبت شد

 

4. پروژه  احداث ساختمان آزمایشگاه ایمن سازی و تولید پلاسما(Clean Room) ایستگاه تحقیقاتی کردان

طراحی نقشه های فاز1 مطالعات و URS و نقشه های اجرایی معماری، سازه، تاسیسات برقی و مکانیکی، تهیه شرح خدمات و اسناد مناقصه پیمانکاری و خرید تجهیزات آزمایشگاهی( در دست اجرا توسط پیمانکار، 20% پیش پرداخت ، 50% پیشرفت فیزیکی کار)

شرح: در کردان سه فاز کار صورت گرفته است. فاز یک در سال 92 بوده و چندین قرار داد موضعی اجرا شده و همان سال پایان یافته است. برخی از پروژه ها به سال 93 منتقل شده اند. کردان یکی از نقاطی بوده که پروژه آن چند بار تمدید شده و خسارتهایی از محل تاخیر پروژه به موسسه وارد شده است. به همین دلیل در سال 93 قدم بلندی برای تعیین تکلیف پروژه های آنجا شد و غیر از یکی بقیه تعیین تکلیف شده است. همچنین در فاز دوم مقرر شد تا در قالب یک پروژه واحد تاسیسات زیر بنایی این مجموعه( غیر ار کلین روم) را ایجاد کنیم که قرار داد آن بسته شد و تاکنون بالای 80 درصد پیشرفت دارد و خیلی خوب جلو می رود. در فاز سوم تلاش زیادی برای تکمیل آزمایشگاه این سازی پلاسما با هماهنگی آقایان دکتر مهراونی و دکتر اسحاقی صورت گرفت و با نصف برآوردهای اولیه تاکنون پیشرفت بسیار خوبی حاصل شده است..این فضای تمیز 105 متر دارد و به زودی هواساز آن نیز نصب و در فاز راه اندازی آزمایشی قرار می گیرد. پیمانکار این فضای تمیز همان پیمانکار پروژه حمیدیه است که متعاقبا شرح داده می شود. این مرکز برای تمرکز امور مرتبط با خونگیری از اسبها و الکتروفورزیس آنها ایجاد شده و  دستگاههای آن خریداری و نصب شده است.

 

5. پروژه  احداث ساختمان آزمایشگاهآنتی ونوم عقرب گزیدگی( Clean Room)  حمیدیه اهواز

طراحی نقشه های فاز1 مطالعات و URS و نقشه های اجرایی معماری، سازه، تاسیسات برقی و مکانیکی، تهیه شرح خدمات و اسناد مناقصه پیمانکاری و خرید تجهیزات آزمایشگاهی

شرح: این پروژه شامل 85 متر کلین روم است. پیشرفت فیزیکی آن تقریبا صد در صد است و به زودی تحویل و در فاز استفاده آزمایشی قرار می گیرد. اعتبار اختصاص یافته با این پروژه بالغ بر 700 میلیون تومان بوده است.

 

6. پروژه  احداث ساختمان آزمایشگاه تولید واکسن آنتروتوکسمی( توکسوئیدی) اهواز

طراحی نقشه های فاز1 مطالعات و URS و نقشه های اجرایی معماری، سازه، تاسیسات برقی و مکانیکتهیه شرح خدمات و اسناد مناقصه پیمانکاری و خرید تجهیزات آزمایشگاهی ( تهیه URS  و ارسال به تضمین کیفیت، ارائه اسناد به شعبه اهواز جهت برگزاری مناقصه)

شرح: اعتبار اصلی این پروژه یک اعتبار استانی مربوط به سفرهای استانی دولت قبلی بوده ولی خوب پیگیری نشد و 4-3 سال بلاتکلیف بوده و فقط ستونهای فلزی آن زده شده بود. البته مشکلاتی نیز از نظر URs داشت وحدود 2 میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده بود. بخش فنی باید سعی کند این اعتبار استانی را به خوبی جذب کند. همچنین مراحل مناقصه آن نیز دچار مشکلاتی بوده است و اعلام مناقصه جدید در کار است.آقای دکتر کهرام نیز ضمن توجیه اهمیت این پروژه قول دادند که شخصا مشکلات این پروژه را پیگیری کنند.

و اما در باره اهمیت این پروژه مطالب زیادی مطرح است. واکسن فعلی انتروتوکسی یک واکسن تمام سلول است درحالیکه فن آوری روز جهان، ساخت واکسن با بهره گیری از توکسویید این میکروب است. با اجرای این پروژه سود هنگفتی نصیب موسسه شده و قدم بلندی برای صادرات محصول به خارج از کشور برداشته می شود و لذا ریاست محترم موسسه نیز تلاش زیادی برای رفع موانع داشته است.

 

7. پروژه انتقال آب WFI قسمت های مختلف بخش MMR

طراحی نقشه اجرایی تاسیسات برقی و مکانیکی، تهیه شرح خدمات و اسناد مناقصه پیمانکاری و خرید

تجهیزات ذیربط ( برگزاری مناقصه، مجری شرکت آویژه پالایش)

شرح: در باره انتقال آب خالص به سرخک در بالا توضیح داده شد.اعتبار این پروژه بالغ بر 13 میلیون تومان است ، پیش پرداخت انجام شده، لوله های استیل به زودی وارد می شود و حدود 158 متر لوله کشی صورت خواهد گرفت و تا پایان 93 تحویل خواهد شد.

 

8. بازسازی ساختمان پلت سازی و خرید دستگاه پلت ساز

بازسازی ساختمان در دست اجرا و تمدید قرارداد خرید دستگاه، پیش بینی پایان قرارداد 1393/9/30

شرح: این پروژه یکی از مهمترین پروژه های توسعه ای در بخش حیوانات آزمایشگاهی و رفع کننده یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی در موسسه است. اخیرا چند نفر از کارکنان این بخش را در درمانگاه ویزیت کردیم که دچار مشکلات پوستی و قارچی زیادی بودند و در بررسی بیشتر معلوم شد که مشکلات این بخش کاملا شناخته شده هستند و اتفاقات وحشتناک زیادی در حوزه بهداشتی در این قسمت رخ داده است. در پروژه بازسازی این ساختمان، دستگاه قدیمی که گردوخاک و آلودگی زیادی ایجاد می کرد با دستگاهی مدرن و کاملا استاندارد و با ظرفیتی به مراتب بالاتر جایگزین می شود. دستگاه قبلی متعلق به قبل از انقلاب بود( حدود سال 1972).

در دستگاه جدید گرد و غبار به صورت اتوماتیک جذب می شود. اعتبار این پروژه 630 میلیون بوده و در ساعت 5 تن پلت تولید می کند. به علاوه بر روی این دستگاه امکانات بسته بندی نیز پیش بینی شده که به موسسه قابلیت فروش این محصول را می دهد. این پروژه تا 22 بهمن تحویل می شود و  دستگاه قدیمی تیز در جای دیگری به تولید گرد و خاک و آلودگی ادامه خواهد داد!!!! ظرفیت دستگاه قبلی یک تن در روز بود.

 

9. احداث ساختمان اداری سازه سبک طبقه اول بخش تولید واکسن های بی هوازی

طراحی نقشه های نقشه های اجرایی معماری، سازه، تاسیسات برقی و مکانیکی، تهیه شرح خدمات و اسناد مناقصه پیمانکاری و خرید تجهیزات آزمایشگاهی به مساحت تقریبی 250 متر مربع (در دست اجرا، درخواست پیش پرداخت)

شرح: فن آوری مورد استفاده در این پروژه، LSF  است که نوعی سازه سبک است. در اینجا حدد 200 متر فضای اداری با اعتباری بالغ بر 205 میلیون تومان ایجاد می شود و بخش اداری بیهوازی به طبقه بالا منتقل می شود. این انتقال سبب می شود تا امکان فضای تولید بخش مهیا گردد. این زرح از درخواستهای قدیمی این بخش بوده و شواهد نشان می  ذهد که مسئولین بخش از 15 سال قبل به دنبال آن بوده اند!!!!

 

 10. پروژه ساخت و نصب نرده های  دیواره جنوبی موسسه

به متراژ تقریبی 600 متر طول به ارتفاع 10/2 متر ارتفاع (تحویل موقت، ارائه لایحه تاخیرات، 80% پرداختی)

شرح: فرسودگی نرده های موسسه یک مشکل حفاظتی محسوب می شد . در قالب این پروژه کل نرده های موسسه عوض شده و نرده های تعویض شده برای بهره برداری به کرمان منتقل می شود. اعتبار این پروژه بالغ بر 120 میلیون تومان است و کار آن به تمام رسیده است. البته هم اکنون بررسیهایی جهت بازسازی سر در ورودی موسسه در حال انجام است .

 

 11. پروژه احداث خط انتقال انرژی به پروژه های سه گانه شمال موسسه

احداث خطوط بخار، برگشت و کندانس، هریک به طول تقریبی 300 متر طول( در دست اجرا، درخواست تمدید، 50% گرفته)

شرح:اعتبار این پروژه بالغ بر 297 تومان بوده و در حال اتمام است

 

 12. تکمیل فعالیتهای عمرانی  تصفیه سرم B1

در دست اجرا، ارائه صورت وضعیت اول و دوم موقت، پرداخت 25% پیش پرداخت به پیمانکار، عقد قرارداد با مشاور

شرح:قرار بود این پروژه  در مرداد 94 تحویل شود ولی خوشبختانه سرعت خیلی خوبی داشته و و در مراحل پایانی است. تجهیزات آن خریداری شده و در مرحله حمل هستند. بخش مهمی از  تاسیسات داخلی این ساختمان نصب شده  است. این پروژه حدود 2800 متر زیر بنا داشته و سبب افزایش توان موسسه در تولید سرمهای درمانی و با کیفیت بالا می شود . در فناوری قدیم از فیلتر پرس استفاده می شود که هم اکنون قرار است به جای آن از سپریتور استفاده شود. تجهیزات مورد نیاز وارد و نصب شده و با قوانین GMP نیز سازگار است.

 

 

13. تکمیل فعالیتهای عمرانی کردان

در دست اجرا، 95% پیشرفت فیزیکی کار، 70% پرداختی

شرح: در باره ایجاد زیر ساختهای لازم در کردان که قبلا توضیح داده شد( پایان بخش اول)

/ 0 نظر / 96 بازدید