رئیس موسسه سرم سازی رازی; پرکارترین یا کم کارترین فرد موسسه!

" نمایش ساده‌ای از انجام کار را در وزنه برداری می‌توان دید وزنه‌ای در نظر بگیرید، وزن 200N ، که همان نیرویی است که زمین به این جسم وارد می‌کند و فرض کنید در امتداد قائم به اندازه 2m بالا برده شده است. جالب توجه است که اگر جسم در همان ارتفاع 2 متری نگه داشته شده باشد. کاری که برای نگه داری انجام می‌شود برابر صفر است، زیرا هیچ حرکتی وجود ندارد.

امروزه کسی را نمی توان یافت که در نهایت سلامت عقل و روان اعلام نماید:" من برای خانواده و کشور خود کار نکرده ام" هیتلر در زمان مرگ خود می گفت:" من به کسی ظلم نکرده ام و نمی دانم کجای کار من اشتباه بوده؟" میتوکندری و سیستم های اکسیداسیون را از زیست شناسی دبیرستان به یاد دارید. ATP را چطور؟ ما انرژی صرف کردیم در مقیاس بیولوژی. اما آیا کار انجام شد؟ به قضیه ای که در دوران دبیرستان نخواندیم دقت فرمائید:

"قضیه کار - انرژی

اینکه انرژی با کار انجام شده سنجیده می‌شود تا حدی با قضیه‌ای به نام قضیه کار - انرژی مورد تأکید قرار می‌گیرد. این قضیه بسادگی می‌گوید کار خالص (یا کار برآیند) انجام شده برابر است با تغییر انرژی ، باز هم می‌توانیم مثال جسم ساکن واقع در ارتفاع را بکار ببریم."

 بدین ترتیب آیا رضا زاده و یا بهداد سلیمی کار نکرده اند؟ آیا آرش که با عدم حضور خود در مقابل حریف رژیم صهیونیستی، باخت را پذیرفت، به تعبیر مقام عظمای ولایت پیروز میدان نبود؟

خوب برگردیم به حوزه به اصطلاح فوق تخصصی خودمان یعنی لحاف آقای نصرالدین و صنعت واکسن سازی;

سابقا در دوران ستم شاهی، ساواک رییس را انتخاب که نه، بلکه انتصاب می کرد. امروزه به برکت نظام مقدس، مردم سالاری دینی برکشور سایه افکنده. مردم سالاری دینی یعنی حاکمیت شایسته سالاری تحت لوای شریعت و ارشادات مقام عظما ولایت . یعنی حاکمیت مردم بر مردم تحت نظارت ولی فقیه. در قدیم وارد اتاق رییس می شدی می باید به سختی او را با دنبال کردن دود پیپ از میان خیل انبوه پرونده ها، اسناد و مدارک پیدا می کردی. تازه اول سبیل قاجاری او پیدا می شد. اگر کسی حرفی می زد تهمت عناد با اعلیحضرت، خیانت به کشور و ... نهایتا پتک مرگ توسط ساواک...اما امروزه دیگر آنطوری نیست. امروزه اینجوری است. فرد شایسته از میان مردم انتخاب می شود. یک استعلام حراستی می گیرند، و سرنوشت مجموعه را به وی می سپارند.

خب اینها چه ربطی به مفهوم کار و انرژی دارد؟ بخوانید بقیه داستان را:

رئیس شایسته انتخاب شده دو مسیر دارد:

1- به مفهوم کار و انرژی نگاه سنتی بنماید.

2- نگاه نوین به موضوع داشته باشد.

نگاه سنتی:

رئیس کار می کند و کار می کند. صبح زود می آید و دیرتر از همه می رود. خودش تک تک کارها را انجام می دهد در هر کاری حضور دارد، سهیم است. خارج هم که هست آسایش ندارد مدام به فکر اینجاست. اینقدر کار می کند تا کابینه خسته شوند و نکشند و بگویند ما استعفا می دهیم. در اینصورت او به مثابه وزنه برداری می ماند که ذکر آن رفت. و در این حالت مقام ارشد، پرکارترین فرد مجموعه است.

نگاه نوین:

کابینه انتخاب می کند. شرح وظایف می گوید. کابینه کار می کند و او نظارت و بازخواست. همین. برای نظارت باید بیکار بود ودر بی انظباطی ها شریک نبود. برای بازخواست، باید کابینه غیرجناحی داشت. مالک اشتر یار و دوست علی ع بود. اما این دوستی او  سبب نشد که او والی مصر شود. او لیاقت داشت و تازه رهنمود ها و نظارت امام معصوم ع هم بود. ما علی نیستیم تا جاذبه و دافعه او را داشته باشیم. بنابراین باید افراد شایسته را انتخاب کنیم و بطریق اولی، آنها که در جناح ما نیستند. اما دین دارند. تعهد دارند و تخصص. در اینصورت می توانیم آن ها را بازخواست کنیم.

قضیه کار- انرژی با شیوه نوین مدیریتی:

هیچ پرونده ای در اتاق رئیس یافت نمی شود. رییس مثل همه سر ساعت می آید و سر ساعت می رود. روزی 1 ساعت به اتاق اعضای کابینه سر می زند و نظارت می کند. روزی 1 ساعت به بخش سر می زند و از احوال و سپس کار پرسنل پرس و جو می کند. او طی نظارت هایش می فهمد کابینه جو خفقان ایجاد کرده اند یا فضای باز انسانی. او می فهمد نقش معاونانش خلاقانه و نوآورانه است یا همچون نانوایان سنتی. او می فهمد معاون و کابینه نان از بازوی خود می خورند یا با تشکیل "شبکه های مافیائی-بهائی هژبر یزدانی"، نان از دست کارگر می دزدند. که در این صورت چون رابطه جناحی، قبیله ای و قومیتی برقرار نیست. عذر او را می خواهد. به همین سادگی. والسلام. رئیس نمی ترسد که مبادا کابینه که در عرض چند دهه تارهای عنکبوتی انحصار دمیده اند، علیه او قیام کنند. برای رئیس  حفظ پست و مقام مهم نیست. آنچه مهم است اعتلای رازی و کشور است. اگر چنین رییسی یافتید، بدانید که او آزاده است و سلام همه کارگران  و بنده را نیز به  او برسانید زیرا او حق کارگر را پاس می دارد.

چنین رئیسی بیکارترین فرد جلوه می کند. اما حرکات او چون لیزر نافذ است و نگاهش هر آلوده ای را پاک می کند.

راستی رئیس شما جز کدام دسته است؟ 

/ 0 نظر / 23 بازدید