نقد و انتقاد از دیدگاه مقام معظم رهبری

یکی از چالشهای مهم وبلاگ در گذشته ، برخورد مدیران ارشد موسسه رازی با انتقاداتی بود که در این وبلاگ صورت می گرفت. ما در این وبلاگ بر اساس منویات مقام رهبری که انتقاد از مدیران را جایز و بلکه لازم دانسته عمل می کنیم و ان را لازمه تداوم حیات موسسه رازی می دانیم.

تاریخ تاسیس این وبلاگ به دوران مدیریت جناب آقای دکتر قدکچی بر می گردد. در حد فاصل زمانی برکناری دکتر دلیمی تا استقرار اقای دکتر قدکچی در تیرماه سال 1390 ، فعالیت این وبلاگ آغاز شد و نوک تیز مطالب این وبلاگ مستقیما به ارزیابی عملکرد اقای دکتر دلیمی که اخیرا عزل شده بود نشانه رفت. چیزی نگذشت که برخی مطالب نیز در باره عملکرد تیم مدیریتی اقای دکتر قدکچی نوشته شد و این سبب تعاملات نرم و بعضا سختی!!! بین نویسندگان وبلاگ با ایشان گردید. خوشبختانه بحرود اقای دکتر قدکچی با این وبلاگ اغلب خوب بود ولی به هر حال زمانی رسید که موضوع به سازمانهای اطلاعاتی نیز کشیده شد که خوشبختانه بدون هر گونه خدشه به روند فعالیتهای وبلاگ ، این مشکل برطرف شد. با تغییر دکتر قدکچی و استقرار دکتر کهرام فعالیتهای این وبلاگ ارتقا یافت و حتی پس از توقف فعالیتهای وبلاگ و اغاز به کار تلگرام نیز مشکلی رخ نداد. در این دوران نیز با تیم مدیریتی اقای دکتر اسحاقی غیر از یک مورد برخورد در خصوص دیوار شمالی موسسه برخورد دیگری رخ نداده است.

همانطور که نوشتم مبنای کار ما در موضوع انتقاد از مدیران موسسه، بیانات و راهنمایی های مقام معظم رهبری بوده و هست . در این خصوص در این وبلاگ مطالب متعددی نوشته شد ولی جهت حسن طلیعه دور جدید فعالیتها، به برخی از نظرات معظم له مجددا اشاره می کنیم:

حضرت آیت الله خامنه ای در ديدار اعضاى هيأت دولت، به مناسبت هفته 81/6/4 فرمورند: 

«البته معناى اين حرف آن نيست كه ما بگوييم هيچ‏كس حق ندارد از دولت انتقاد كند؛ چون انتقاد به معناى تضعيف نيست. انتقاد اگر دلسوزانه و منصفانه باشد، كمك هم مى‏كند. اگر انتقادى دلسوزانه هم نبود، بالاخره دانسته مى‏شود. در مقابل حركت دولت، اگر يك وقت عيب جويىِ غيرمنصفانه‏ اى هم بشود، نخواهد توانست افكار عمومى و واقعيّتهاى بيرونى را تحت تأثير قرار دهد. بنابراين من نمى‏ خواهم انتقاد را منع كنم؛ اما تخريب را چرا. تخريب به‏ هيچ‏وجه مصلحت نيست. با هيچ توجيهى كسى نمى‏تواند خود را قانع نمايد كه دولت را تخريب كند.»

* بعضي‌ها طورى انتقاد مى‏كنند كه تخريب است

رهبر معظم انقلاب اسلامى در پاسخ به پرسشهاى دانشجويان در دانشگاه صنعتى شريف در تاریخ ‏ 78/9/1 فرمودند:

«من البته هيچ‏وقت جلوِ انتقاد را نگرفته‏ ام و كسى را منع نكرده‏ ام. انتقاد صحيح و دلسوزانه ضررى ندارد؛ اما اين انتقاد بايستى به تخريب نينجامد. بعضيها طورى انتقاد مى‏كنند كه تخريب است؛ اين مصلحت نيست. كسى كه مسؤوليت سنگينى در كشور بر دوشش هست و از او توقّع داريم كه فلان كار را بكند - اقتصاد را درست كند و... - اگر ما او را تقويت نكنيم؛ اگر يك وقت ضعفى هم پيدا شد، آن را نپوشانيم؛ آيا مى‏توانيم چنين توقّعى داشته باشيم؟ باز هم مى‏ توانيم اميدوار باشيم كه آنچه كه ما مى‏ خواهيم، انجام خواهد گرفت و آنچه كه وظيفه اوست، انجام مى‏گيرد؟»

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار اعضاى هيأت دولت، به مناسبت هفته دولت در تاریخ 04/ 06/ 81 فرمودند:

رهبر انقلاب در سخناني خطاب به دولتمردان فرمودند: به شما مسوولان دولت كه بخش هاي گوناگون در اختيارتان است، مي گويم از انتقاد نه بترسيد، نه خشمگين و نااميد شويد. اين‏طور هم نباشد كه اگر روزنامه يا شخصي به بخشي از بخش هاي دولت يا به كاري كه دولت پديد مي‏آورد، انتقاد مي‏كند، مسوولان آن بخش يا مسوولان دولتي سراسيمه شوند.

گاهي اوقات انسان مي‏بيند يك حالت سراسيمگي در اينها پيدا مي‏شود. نه، به‏ هيچ ‏وجه سراسيمه نشويد. بالاخره انتقاد وجود دارد. راه مورد انتقاد قرار نگرفتن اين است كه انسان به كنج انزوايي بخزد و هيچ اقدامي نكند، يا اگر مسووليتي مي‏پذيرد، خداي نكرده به لوازم آن مسووليت عمل نكند تا مثلا كسي به انتقاد از او نپردازد و برخلاف توقع او كاري صورت نگرفته باشد.

بالاخره هر حركتي صورت مي‏گيرد، ممكن است مخالفان و منتقداني داشته باشد. ممكن است يك اقدام شما كساني را به حق يا بناحق عصباني كند و آنها چيزي بگويند. وقتي كار شما مبتني بر مقدمات منطقي است، بايد آن را ادامه دهيد.


* انتقاد موجب شناسايي نقاط قوت و ضعف است

 

امام خامنه ای در ديدار مسئولان و كاركنان قوه‌ی قضائیه در آستانه سالروز هفتم تير در تاریخ ۱۳۸۱/۰۴/۰۵ فرمودند:

مطلب مربوط به منتقدان اين است كه انتقاد در جامعه چيز خوبي است. زيرا انتقاد موجب مي‏شود انتقاد شونده بتواند نقاط قوت و ضعف خود را بفهمد و همچنين ناظران صحنه بتوانند بفهمند. اين به پيشرفت كار كمك مي‏كند ولي انتقاد، غير از عيبجويي، آن هم عيبجويي خصمانه است.


/ 0 نظر / 57 بازدید